Expert děsí: Čechy čekají roky bídy, země se z krize nevyhrabe

Praha - Česká ekonomika by kvůli dopadům stárnutí populace a úbytku lidí v produktivním věku nemusela obnovit růst a mohla by upadnout do dlouhodobé stagnace japonského typu, která skončí ve vysokých dluzích.

Varoval před tím ve své analýze anglický ekonomický bloger Edward Hugh, který na sebe upoutal pozornost odborné veřejnosti svými systematickými varováními před rozpadem eurozóny. Blogera, který žije v Barceloně, nedávno například Mezinárodní měnový fond (MMF) požádal o analýzu problémů Španělska.

Česká ekonomika je už dva roky v recesi a v prvním čtvrtletí se její hrubý domácí produkt propadl podle dnešní revize o 2,4 procenta. Podle Hugha to je podivný výkon pro zemi, která podle všeobecného mínění netrpěla před krizí žádným zásadním problémem typu masivní zadluženosti soukromého sektoru či státu.

Česká ekonomika byla dosud známa svým silným a zdravým průmyslem a výkonným exportem. Toto postavení ale podkopala dluhová krize eurozóny, která je hlavním odbytištěm českého vývozu. Podle Hugha může počínající snahy jižní Evropy o obnovení ztracené konkurenceschopnosti pocítit nejvíce právě východ Evropy, který si v minulém desetiletí budoval průmysl a těžil z toho, že se jižní Evropa oddala spotřebě na úvěr a přesunula se ke službám. Teď podle Hugha hrozí, že značná část východoevropského úsilí přijde vniveč.

Česko přitom nemůže spoléhat na to, že ztrátu exportu mu nahradí domácí poptávka, protože její vyhlídky jsou velmi špatné. Hugh poukazuje na nedávné varování MMF, podle něhož se v případě protahování nynější recese může nynější propad investic "přeměnit v dlouhodobý pokles potenciálního růstu".

Hugh za základní slabinu české ekonomiky považuje stárnutí a počínající pokles české populace, a z toho zejména úbytek lidí v produktivním věku. Pokles jejich počtu začal za krize v souvislosti s náhlým propadem počtu imigrantů, Podle předpovědi amerického úřadu pro sčítání obyvatelstva by se měl počet lidí v produktivním věku v Česku snížit do poloviny příštího desetiletí o více než deset procent pod 6,4 milionu. Jedinou možností, jak dosahovat nominálního růstu HDP tak zůstane zlepšování produktivity.

Se stárnutím populace, poklesem počtu pracovních sil a dlouhodobou recesí podle Hugha úzce souvisí i problém klesající inflace a hrozba nástupu deflačního trendu. Spolu se silným průmyslem a závislostí na vývozu jsou to všechno podle blogera faktory, které má Česko společné s Japonskem.

Proti hrozbě sestupu do deflace, která brání ekonomickému oživení, může Česká národní banka zasáhnout místní verzí nynější "abenomiky" v Japonsku, kde centrální banka vrhá do systému peníze a zasahuje na devizovém trhu. Hugh se odvolává na MMF, který ČNB doporučil, aby v případě výrazného a dlouhého poklesu inflace zahájila devizové intervence s cílem oslabit kurz koruny a obnovit tím inflační tlaky.

Hugh poukazuje na to, že Bank of Japan zjistila nápadnou souvislost mezi poklesem počtu lidí v produktivním věku a snižováním inflací. Obojí vede k poklesu domácí spotřeby a tím i investic a v případě neřešení tento problém ústí v dlouhodobý úpadek ekonomického růstu. "Není náhoda, že Česká republika začíná pociťovat pokles domácí spotřeby a investic právě v době, kdy jí začíná ubývat lidí v produktivním věku," píše Hugh.

Česko má zatím sice nízký státní dluh a je známo svou fiskální disciplinovaností, podle Hugha je ale otázka, jak dlouho budou vlády schopny vydržet tlak stárnoucí populace na zvyšování výdajů. Podle něj zřejmě úspornou politiku nebude možné udržet, pokud bude ekonomika dál stagnovat.

"V takovém případě čekejme zhoršování úvěrových ratingů a budoucí růst nákladů na vládní dluhy na jedné straně a vzestupu dluhu a deficitů na straně druhé." Česku tak kvůli ekonomické stagnaci hrozí, že skončí ve vysokých dluzích přesně tak, jako se to stalo Japonsku, uzavírá Hugh.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika krize CZK

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy