Praha - Česká ekonomika by kvůli dopadům stárnutí populace a úbytku lidí v produktivním věku nemusela obnovit růst a mohla by upadnout do dlouhodobé stagnace japonského typu, která skončí ve vysokých dluzích.
Varoval před tím ve své analýze anglický ekonomický bloger Edward Hugh, který na sebe upoutal pozornost odborné veřejnosti svými systematickými varováními před rozpadem eurozóny. Blogera, který žije v Barceloně, nedávno například Mezinárodní měnový fond (MMF) požádal o analýzu problémů Španělska.
Česká ekonomika je už dva roky v recesi a v prvním čtvrtletí se její hrubý domácí produkt propadl podle dnešní revize o 2,4 procenta. Podle Hugha to je podivný výkon pro zemi, která podle všeobecného mínění netrpěla před krizí žádným zásadním problémem typu masivní zadluženosti soukromého sektoru či státu.
Česká ekonomika byla dosud známa svým silným a zdravým průmyslem a výkonným exportem. Toto postavení ale podkopala dluhová krize eurozóny, která je hlavním odbytištěm českého vývozu. Podle Hugha může počínající snahy jižní Evropy o obnovení ztracené konkurenceschopnosti pocítit nejvíce právě východ Evropy, který si v minulém desetiletí budoval průmysl a těžil z toho, že se jižní Evropa oddala spotřebě na úvěr a přesunula se ke službám. Teď podle Hugha hrozí, že značná část východoevropského úsilí přijde vniveč.
Česko přitom nemůže spoléhat na to, že ztrátu exportu mu nahradí domácí poptávka, protože její vyhlídky jsou velmi špatné. Hugh poukazuje na nedávné varování MMF, podle něhož se v případě protahování nynější recese může nynější propad investic "přeměnit v dlouhodobý pokles potenciálního růstu".
Hugh za základní slabinu české ekonomiky považuje stárnutí a počínající pokles české populace, a z toho zejména úbytek lidí v produktivním věku. Pokles jejich počtu začal za krize v souvislosti s náhlým propadem počtu imigrantů, Podle předpovědi amerického úřadu pro sčítání obyvatelstva by se měl počet lidí v produktivním věku v Česku snížit do poloviny příštího desetiletí o více než deset procent pod 6,4 milionu. Jedinou možností, jak dosahovat nominálního růstu HDP tak zůstane zlepšování produktivity.
Se stárnutím populace, poklesem počtu pracovních sil a dlouhodobou recesí podle Hugha úzce souvisí i problém klesající inflace a hrozba nástupu deflačního trendu. Spolu se silným průmyslem a závislostí na vývozu jsou to všechno podle blogera faktory, které má Česko společné s Japonskem.
Proti hrozbě sestupu do deflace, která brání ekonomickému oživení, může Česká národní banka zasáhnout místní verzí nynější "abenomiky" v Japonsku, kde centrální banka vrhá do systému peníze a zasahuje na devizovém trhu. Hugh se odvolává na MMF, který ČNB doporučil, aby v případě výrazného a dlouhého poklesu inflace zahájila devizové intervence s cílem oslabit kurz koruny a obnovit tím inflační tlaky.
Hugh poukazuje na to, že Bank of Japan zjistila nápadnou souvislost mezi poklesem počtu lidí v produktivním věku a snižováním inflací. Obojí vede k poklesu domácí spotřeby a tím i investic a v případě neřešení tento problém ústí v dlouhodobý úpadek ekonomického růstu. "Není náhoda, že Česká republika začíná pociťovat pokles domácí spotřeby a investic právě v době, kdy jí začíná ubývat lidí v produktivním věku," píše Hugh.
Česko má zatím sice nízký státní dluh a je známo svou fiskální disciplinovaností, podle Hugha je ale otázka, jak dlouho budou vlády schopny vydržet tlak stárnoucí populace na zvyšování výdajů. Podle něj zřejmě úspornou politiku nebude možné udržet, pokud bude ekonomika dál stagnovat.
"V takovém případě čekejme zhoršování úvěrových ratingů a budoucí růst nákladů na vládní dluhy na jedné straně a vzestupu dluhu a deficitů na straně druhé." Česku tak kvůli ekonomické stagnaci hrozí, že skončí ve vysokých dluzích přesně tak, jako se to stalo Japonsku, uzavírá Hugh.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák