Skandál! Fischerův sponzor chce obří státní zakázku

Praha - Kolem zázračného splacení dluhu Jana Fischera se objevují nové otazníky. Nejprve vyšlo najevo, že jeho mecenáš Ladislav Dráb podivným způsobem vkládal miliony na Fischerův účet v hotovosti a nyní informoval server idnes.cz o tom, že Dráb buduje obří zásobník na zemní plyn a chce docílit toho, aby jej v budoucnu využíval i stát.

Snadno doložitelný a stopovatelný bankovní převod zřejmě není pro Ladislava Drába, který splatil velkou část dluhu nového ministra financí Jana Fischera, tím pravým způsobem, jak zacházet s penězi v řádech milionů korun. Raději si je totiž nejprve v jedné bance vyzvedne a pak s nimi běží přes město, aby je vložil na Fischerův účet v bance jiné. Celkově mu takto v taškách nanosil více než 4 miliony korun.

Odborníci přitom tento způsob vkládání velkých částek v hotovosti označují za "špinavé transakce". Není totiž možné ani potvrdit to, zda peníze patřily skutečně Drábovi. Celou podezřelou transakci popsal server lidovky.cz. Dráb se hájil tím, že chtěl peníze dostat na Fischerův účet co nejrychleji.

Superzakázka pro supersponzora

Nyní však vyšly najevo další podezřelé skutečnosti o vazbách těchto dvou mužů. Sever Idnes.cz totiž odhalil, že 30. června 2010, tedy pouhých pět dní před demisí Fischerovy vlády, podepsala Drábova společnost CE Group zajímavou smlouvu se státním podnikem DIAMO. Ve společnosti CE Group mimochodem také Fischer získal zaměstnání poté, co neuspěl v prezidentské volbě.

"Společnost GSCeP a.s., člen skupiny CE Group, podepsala dne 30. června 2010 se státním podnikem DIAMO smlouvu, která umožňuje zahájení důlních prací na výstavbě podzemního zásobníku zemního plynu v lokalitě uranového dolu Rožná na Vysočině," cituje Idnes výroční zprávu společnosti z roku 2011. A hodnota investice? 6 miliard korun!

Nyní je téměř hotov potřebný průzkum a ražba by měla začít během měsíců. Dráb se přitom snaží přesvědčit politiky, aby nový zásobník využíval stát také pro případné strategické rezervy plynu. U předchozího ministra průmyslu Martina Kuby (ODS) ale nepochodil. Nyní by však o tom mohl rozhodnout Rusnokův kabinet včetně Fischera.

Související

Jan Fischer

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit, než v koronavirovém roce 2020. Řekl to dnes v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun schválila vláda v pondělí, loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.

Více souvisejících

Jan Fischer zakázky plyn

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy