Stát přestane škudlit, Fischer věří v ekonomický růst. Opravdu?

Praha - Vývoj ekonomiky by mohl být v příštím roce lepší než odhadovaný růst o 0,8 procenta, domnívá se vláda podle dnešního vyjádření ministra financí Jana Fischera. Proto ministr také na příští zasedání vlády připraví nový odhad příjmů státního rozpočtu, což umožní zvýšit některé výdaje.

S prvním odhadem vyšších příjmů Fischer přišel na jednání vlády již dnes, konkrétní návrh ovšem neuvedl. "Na základě posledních dat ten vývoj může být lepší, než předpovídá pochmurná červencová prognóza. Budeme se blížit k optimistické hranici prognózy, podle toho upravíme příjmy. S tím přijdeme na příští vládu. Otevře to tak prostor pro částečné naplnění té masy požadavků jednotlivých resortů," uvedl ministr.

Kabinet Jiřího Rusnoka připravuje rozpočet se schodkem 110 miliard korun. Debatu o něm zahájila vláda už minulý týden. Rusnokova vláda přitom při sestavování rozpočtu počítá jak se zvýšením plateb za státní pojištěnce, tak i s navýšením platů ve státní správě. Příjmy by měly být podle původního návrhu, který bude zřejmě pozměněn, 1082,4 miliardy korun a výdaje 1192,4 miliardy korun.

Šanci na více peněz má podle dnešního vyjádření Fischera například doprava a Státní fond dopravní infrastruktury. "Budeme se také koukat na fond bydlení nebo zemědělství," dodal ministr.

Zpráva České národní banky z roku 2012 hovoří o růstu ekonomiky v roce 2014. "V roce 2013 by se ekonomika měla vrátit ke slabému růstu ve výši necelého jednoho procenta. Spotřeba domácností bude nadále zpomalována fiskálními konsolidačními opatřeními včetně zvýšení obou sazeb DPH. Také investice porostou jen nepatrně v důsledku nadále nízké, i když oživující zahraniční poptávky. Růstu tak bude dosaženo zejména zásluhou čistého vývozu, jehož kladný příspěvek bude významný zejména ve druhé polovině roku 2013. Vládní spotřeba bude, stejně jako v letošním roce, přispívat k růstu HDP záporně. Zřetelnějšího oživení se tak dočkáme až v roce 2014, kdy zahraniční poptávka přidá na tempu a vládní politika bude méně restriktivní. Postupně se obnoví růst spotřeby domácností a investic," píše se v odhadu ČNB.

Co analytický dům, to jiný názor na to, co růst ekonomiky zařídí, informuje e15.cz. Například podle agentury Moody's bude významným impulzem prudký nárůst spotřeby domácností. Ta by se měla zvýšit v příštím roce o 3,1 procenta. Moody's předpokládá růst českého HDP v roce 2014 o 2,2 procenta. Podle jiných se o růst po letech přičiní státní kasa. „Ukončení procesu fiskální konsolidace bude významným růstovým faktorem," uvádí Jiří Škop z Komerční banky. „Fiskální politika přitom působila v Česku dva roky proti hospodářskému růstu," dodává Michal Brožka z Raiffeisenbank.

Naopak nad letošním vývojem ekonomiky panuje mezi analytiky relativní konsenzus: České hospodářství by mělo propadnout o 0,9 procenta. Analytici své predikce nevylepšili ani po překvapivě silném růstu ve druhém čtvrtletí. „Vyšší růst HDP ve druhém čtvrtletí náš názor na celoroční vývoj české ekonomiky vůbec neovlivnil," potvrdil Petr Dufek z ČSOB.

Související

Jan Fischer

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit, než v koronavirovém roce 2020. Řekl to dnes v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun schválila vláda v pondělí, loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.

Více souvisejících

Jan Fischer Ministerstvo financí státní rozpočet

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy