Skandální praktiky: Operátoři vydělávají na podvodech? Proč?

Praha - Telekomunikační společnosti berou skoro polovinu peněz z vysoko předražených linek na sjednávání spotřebitelských úvěrů, které jsou navíc už zakázané zákonem. A stát s tím nic nedělá, informuje časopis dTest.

Právníci dTestu zjistili, jak vysoké jsou provize operátorů a zprostředkovatelů u vysoko tarifikovaných čísel. „Cifry asi mnohé ohromí. Z hovoru, který stojí 95 korun za minutu, si operátoři pro sebe strhnou i 40 korun," říká právní poradce časopisu Miloš Borovička. Po odečtení daně pro stát si samotné firmy, které provozují podvodné telefonní linky, přijdou ani ne na půlku hovorného.

Například pan Novák, zaplatil za hovorné na linku společnosti Maghera Royal celkem 31 635 Kč. Podle zjištěných informací by se tedy poplatek rozdělil asi následovně:

Telefonica O2 + Dial Telecom (Operátor + agregátor): cca 13.334,- KčStát (DPH) 5.490,- KčMaghera Royal cca 12.811,- Kč(Smlouvy s jednotlivými poskytovateli mohou být individuální, přesná částka provize se může lišit.)

Že Maghera Royal obchází zákon, ví i Česká obchodní inspekce (ČOI). Lidé z firmy kontrolorům z ČOI tvrdili, že úvěry poskytují pouze podnikatelům, což podle dTestu není pravda. „Bohužel se však ČOI s tímto vysvětlením spokojila a k potrestání ve správním řízení zatím nedošlo," konstatuje časopis.

Maghera Royal má podle Borovičky zaměřenou reklamu na spotřebitele, lidé, kteří se na firmu obracejí, podnikatelé podle smyslu zákona nejsou, i kdyby měli živnostenské oprávnění. „Podle občanského zákoníku je úkon obcházející zákon neplatný, Maghera tedy účtuje vysoké částky neoprávněně," dodává poradce.

Navíc podle časopisu Maghera výslovně nabízí vyřízení živnosti, aby se do smluv vůbec mohlo uvést IČO.

Související

Více souvisejících

Mobilní operátoři dtest

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy