Rekonstrukce bytu v paneláku: Čeho se rozhodně vyvarovat?

Praha - Pokud plánujete, že si opravíte a přestavíte byt v paneláku, připravte se na velké problémy při hledání odborníka, který vám s tím pomůže. Lidí, kteří tomu rozumí, je málo, a rekonstruovat byt svépomocí je velký hazard,“ říká Alois Materna. Nebezpečí při rekonstrukci bytů se skrývá právě v neodborných zásazích.

Při navrhování úprav panelových domů se často aplikují postupy, které se mohou používat jen u zděné výstavby, zjistila Česká komora autorizovaných techniků a inženýrů (ČKAIT). „Odborníci, kteří znali tuto technologii, postupně zestárli a na vysokých školách je výuka panelových domů velmi omezena," říká Jaromír Vrba z ČKAIT.

Při úpravě bytů lidé často neberou v potaz statiku a provádějí úpravy nosných stěn „načerno". „Pokud se neodborně zasáhne do nosné stěny, může to mít velmi vážné důsledky. Rozhodně se při bourání takové stěny nesmí například používat sbíječky nebo bourací kladiva," doplnil Vrba. Z jeho pohledu i vybourání klasických dveří může být nebezpečné.

Pozor na podezřele nízké ceny

„Často rekonstrukci provádějí osoby, které tomu vůbec nerozumí. Nosné zdi považují za příčky, betonové stěny za železobeton a tak dále," varuje Robert Špalek s ČKAIT.

„Proto doporučujeme zájemcům o úpravy bytů v panelových domech, aby se obraceli na naše oblastní kanceláře, které jim mohou pomoci s výběrem odborně prověřených projektantů," radí Špalek s tím, že rozhodně se do budoucna nevyplatí vyhledávat nejnižší nabídky.

Od prvního ledna 2013 se zvýšily správní poplatky z 300 na 5000 korun při žádostech o stavební povolení. I kvůli tomu vzrostl počet „černých" úprav bytů. „Je jasné, že lidé raději volí neodborné zásahy. Často se stane, že když chtějí postupovat správně, tak musí utratit desetitisíce korun, ještě než začnou vůbec se stavbou," doplnil Vrba.

Při rekonstrukci bytu v paneláku je důležité, aby zkušený statik zkontroloval také byty v sousedních patrech. „Bohužel se velmi často stává, že statika sousedé do bytu nepustí, a on pak navrhuje změny naslepo. Hrozí tak, že okolní stěny i v sousedních bytech popraskají," popisuje situaci Jaromír Vrba.

Mezi lety 1957 až 1992 bylo v České republice postaveno kolem 80 tisíc panelových domů s téměř 1,2 milionu bytů. Jejich stáří se tedy pohybuje v rozmezí mezi 20 až 55 lety a zdaleka nejsou za svou životností. „Navrhovaná životnost těchto budov je 80 let, ale kvůli nedodržování pravidel při výrobě jednotlivých dílů se v nich vyskytuje řada poruch a vad," říká profesor Alois Materna.

Zanedbání údržby a oprav těchto domů vede k tomu, že se často musí zahájit jejich předčasná demolice a musí se proto stavět nové byty. „Přitom náklady na rekonstrukci bytů jsou 4krát až 5krát nižší než náklady na výstavbu nového bytu. Zrekonstruovat panelový byt se dá od 200 do 350 tisíc korun v závislosti na velikosti bytu," doplnil Materna.

Související

Petr Fiala

Budoucnost bydlení v Česku? O státní podporu žádají desítky projektů

Jen čtyři měsíce od spuštění je v programu Dostupné nájemní bydlení přes 90 žádostí o podporu projektů na výstavbu, rekonstrukce nebo nákupy bytů za 5,1 miliardy korun. To představuje téměř 1 500 bytů. Kroky pro zvýšení dostupnosti bydlení v Česku dnes na tiskové konferenci představili premiér Petr Fiala (ODS), ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ředitel SFPI Daniel Ryšávka. 
Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Byty Bytový interiér

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Donald Trump

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

před 50 minutami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula

Dnes dopoledne došlo k nekontrolovanému návratu sestupného satelitu Kosmos-482 do zemské atmosféry. Tento historický okamžik se vztahuje k sovětské přistávací kapsli Venera, která byla vypuštěna před 53 lety. Cílem této mise bylo přistát na Venuši, avšak její nosná raketa nikdy neunikla z dosahu zemské gravitace, a tak plavidlo zůstalo v orbitě Země.

před 1 hodinou

Indie, ilustrační foto

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt

Napětí mezi Indií a Pákistánem znovu eskaluje poté, co indická armáda provedla raketové údery na pákistánské území. Ty si vyžádaly více než 30 obětí a byly odvetou za teroristický útok z 22. dubna, při němž v indické části Kašmíru zahynulo 26 civilistů – většina z nich indičtí turisté. Dillí z útoku obvinilo pákistánskou militantní skupinu.

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu

Friedrich Merz byl 6. května 2025 oficiálně zvolen německým kancléřem, ovšem za mimořádně dramatických okolností. Jeho potvrzení v úřadu provázela překvapivá porážka v prvním kole tajného hlasování Spolkového sněmu, která poukázala na vnitrokoaliční napětí a signalizuje, že Merz vstupuje do funkce s otřesenou autoritou.

před 3 hodinami

Robert Fico

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

před 4 hodinami

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky

Jen několik hodin poté, co se nový papež Lev XIV. objevil na balkoně baziliky svatého Petra a poprvé pozdravil tisíce shromážděných věřících, se vrátil do svého dosavadního domova – paláce Sant'Uffizio. Tam ho přivítal nadšený zástup zaměstnanců a bývalých kolegů, kteří mu srdečně gratulovali. Mladá dívka mu předala Bibli, aby ji požehnal a podepsal. „Samozřejmě – i když si budu muset zkusit nový podpis,“ řekl s úsměvem papež. „Ten starý už mi nebude k ničemu.“

před 5 hodinami

Pákistánská armáda

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii

Napětí mezi dvěma jadernými mocnostmi – Indií a Pákistánem – v sobotu ráno výrazně eskalovalo poté, co pákistánská armáda oznámila zahájení vojenské operace proti Indii. Ta má být podle oficiálního prohlášení odvetou za údajné indické raketové údery na několik pákistánských leteckých základen včetně objektů v blízkosti hlavního města Islámábádu. Oznámení následovalo po varovném prohlášení vlády, v němž Pákistán vyzývá Indii, aby se připravila na odpověď.

před 6 hodinami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko

Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman

Slovensko bylo jedinou členskou zemí Evropské unie, která měla zastoupení na páteční vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války. Premiér Robert Fico (Smer-SD) se zachoval podobně jako před lety tehdejší český prezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy