Žijete v bídě? Spočítejte si to. Situace je v Česku alarmující

New York/Praha - Klíčovou roli v boji proti chudobě hraje soukromý sektor, který je třeba zapojit jak na úrovni národní, tak i na úrovni mezinárodní. Na Valném shromáždění OSN to ve středu řekl český ministr zahraničí Jan Kohout. Česká republika je podle něj připravena se v tomto směru ve světě aktivně zapojit.

Světoví lídři se ve středu v newyorském sídle OSN dohodli na nových krocích, které by měly snížit počet lidí trpících extrémní chudobou, hladem či nemocemi. Svolali summit na rok 2015, během kterého se má schválit nový balík cílů namířených proti chudobě s důrazem na udržitelný rozvoj. 

"Každá ekonomika, ať vyspělá či rozvojová, musí plnit určité podmínky, aby byla schopna konkurovat na globálním trhu. Mezi tyto předpoklady patří vláda zákona a dobré vládnutí. Aby státy přilákaly zahraniční investory, musí nabídnout jistou úroveň finanční stability, srozumitelný a pevný regulační systém a opatření proti korupci a podvodům," řekl v OSN ministr Kohout.

Česká republika je podle něj připravena se aktivně zapojit do budování konkurenceschopné ekonomiky v partnerských zemích. A to podporou sdílených inovací a inkluzívních podnikatelských modelů, které zahrnují chudší skupiny lidí v těchto zemích.

Co přesně hranice chudoby znamená? V České republice platí následující:

Samostatně žijící osoba se považuje za chudou, pokud je její příjem nižší než 9 420 korun měsíčně. Pokud žije dospělý člověk s malým dítětem, stát jej považuje za chudého, pokud jeho příjem nepřekročí 12 246 korun. Pro čtyřčlennou domácnost se dvěma dětmi staršími třinácti let platí hranice 23 550 korun

Od roku 2010 podle Českého helsinského výboru přibylo téměř 86 000 osob žijících v domácnostech s příjmem pod hranicí chudoby. „Míra chudoby vzrostla a nejvíce se dotýká osob žijících v domácnostech nezaměstnaných (ze 41,2 na 46,4 %) a osob žijících v domácnostech se třemi a více závislými dětmi (z 20,9 na 24,5 %). Ačkoli míra chudoby se mírně snížila u neúplných rodin s alespoň jedním závislým dítětem, stále je velmi vysoká (z 37,7 na 36,3 %)," uvádí zpráva.

Chudoba se podle Českého helsinského výboru stále více týká žen než mužů (u žen v loňském roce vzrostla z 10 na 10,7 %, u mužů z 8 na 8,9 %). Z hlediska věku jsou pak podle zprávy nejvíce ohroženy děti do 17 let věku (chudoba u nich vzrostla z 14,3 na 15,2 %). Český helsinský výbor upozorňuje i na to, že mnohem vyšší počet lidí žije těsně nad hranicí chudoby, což znamená, že jejich roční příjmy jsou maximálně 131 880 korun, tedy v průměru 10 990 korun měsíčně. Lidí, kteří jsou těsně nad hranicí chudoby, v ČR žije 1,7 milionu, tedy 16,6 % populace. „Nejvíce jsou ohroženi nezaměstnaní (57,1 %), neúplné rodiny s alespoň jedním závislým dítětem (49 %) a jednotlivci starší 65 let (46,2 %)," dodává zpráva Českého helsinského výboru.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

OSN Jan Kohout chudoba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy