ČSSD má plán: Účtenková loterie zachrání Česko. Opravdu?

Praha - Účtenkovou loterii, jako jedno z opatření na zlepšení výběru daní, chce v případě volebního úspěchu zavést sociální demokracie. Inspiraci přitom hledá na Slovensku, kde podobná loterie funguje od poloviny září. Daňové úniky chce ČSSD omezit také zavedením registračních pokladen nebo ztížením přelévání peněz do daňových rájů.

"Nejprve je třeba zavést registrační pokladny s fiskální pamětí. To znamená, musí tam být nějaký společný minimální standard, a pak jako doplněk na to, aby ty registrační pokladny fungovaly efektivně, se zavede účtenková loterie," řekl na dnešní tiskové konferenci stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek.

"My nemáme ještě podrobný plán se všemi detaily, ale samozřejmě budeme se slovenským příkladem inspirovat, protože tím, že máme zpoždění, budeme moci pečlivě zvážit všechny plusy, všechny minusy, všechna rizika," uvedl.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír, který dnes sociální demokraty přijel podpořit, si účtenkovou loterii pochvaluje. Za první měsíc jejího fungování do ní podle něj na 350.000 lidí přihlásilo skoro 12 milionů účtenek. "Jestli se registrovalo 350.000 lidí, je to pro nás dalších 350.000 daňových kontrolorů," uvedl Kažimír.

Na Slovensku se do loterie může přihlásit každý občan starší 18 let, který má platnou účtenku z elektronické registrační pokladny v hodnotě nejméně jedno euro (přibližně 26 korun), jež není starší než dva kalendářní měsíce. Registrovat účtenku lidé mohou například pomocí internetu, mobilní aplikace nebo textové zprávy. Losování se koná každých 14 dní, nejvyšší cenou je 10.000 eur (téměř 260.000 korun).

Konkrétní finanční přínos z loterie pro Slovensko je podle Kažimíra složité vyčíslit.

Až si lidé uvědomí, že šance na výhru je malá...

Analytik ČSOB Petr Dufek považuje slovenský experiment za zajímavý. „I když jeho realizace není rozhodně laciná. Přináší sebou náklady nejen na samotné výhry, ale i na celou distribuční síť," připomněl Dufek. Také ekonom Next finance Vladimír Pikora upozorňuje, že pořádání loterie přijde stát v přepočtu na několik desítek milionů korun ročně, ale její výnos pro státní pokladnu je nejistý.

„Problém je v tom, že lidé po čase zjistí, že pravděpodobnost výhry v této loterii je celkem malá. Je tedy pro ně daleko zajímavější, než aby vyžadovali doklad, vyžadovat od prodejce nějakou slevu bez dokladu," míní Pikora.

Lidé budou muset za každou registraci pokladního bločku jako loterijního losu platit. Poplatek se přitom pohybuje v přepočtu v rozmezí 3 až 6 korun. „Když si lidé uvědomí, kolik mají dokladů, kolik by museli zaplatit a jak malá je pravděpodobnost, že vyhrají, tak jsou o to víc motivováni, aby ten systém nevyužívali," tvrdí Vladimír Pikora. Daleko lepší je podle něj podpořit finanční gramotnost, napsal rozhlas.cz.

Související

Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD Účtenky Daně

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 11 minutami

před 29 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy