Politici slibovali odpustit daně vytopeným. Jak to dopadlo?

Praha - Velká voda z červnových povodní je sice dávno pryč, nedá se však říct, že by spolu s ní odpluly také finanční problémy vytopených. Těm zbyly několik měsíců po živelní katastrofě nevysušené domy a byty a často také vysušená bankovní konta. V souvislosti s povodněmi proto politici od starostů a primátorů, přes poslance až po ministry vymýšleli nejen všemožné finanční náplasti, ale také plánovali odpouštění nebo posunutí splatnosti některých poplatků, mezi nimi i daně z nemovitosti.

V současné době už můžeme konstatovat, že odpuštění daně z nemovitosti se ve většině zasažených lokalit konat nebude. Ty, kteří vidí sklenici poloplnou a ne poloprázdnou, přesto potěší fakt, že se letos žádné z okresních měst nechystá daň z nemovitosti dále zvyšovat. Připomeňme, že ještě vloni k vyššímu zdanění sáhlo každé desáté město a o rok dříve dokonce každé páté.

Nakolik je však rozhodnutí komunálních politiků o zachování současných hodnot pro výpočet daně z nemovitosti motivováno solidaritou s vyplavenými domácnostmi a nakolik se jedná o předvolební tah, toť otázkou. "Jedním z důvodů, proč města daň z nemovitostí pro rok 2014 nezvýšila, jsou bezesporu blížící se komunální volby," potvrzuje Daniel Morávek ze serveru Podnikatel.cz. Ten zároveň předpokládá, že vzhledem k celkové výši majetkových daní v České republice se daň z nemovitostí v příštích letech opět zvýší, a to s velkou pravděpodobností i na celorepublikové bázi.

Komu úřady daň prominou

Nulové daně z nemovitosti se mohou dočkat někteří obyvatelé Prahy. Konkrétně se osvobození týká těch, které zasáhly jarní povodně a jejichž městské části schválily příslušnou vyhlášku. „Jsme přesvědčeni, že pro lidi postižené povodněmi je osvobození od této daně významnou pomocí, osobně bych se klonil k využití mantinelů zákona v maximální možné výši, ale korektní je nechat městským částem prostor pro jejich rozhodnutí, protože bude mít dopad do jejich rozpočtů," nechal se slyšet primátor hlavního města Tomáš Hudeček (TOP 09).

Záleží tak na jednotlivých radnicích, zda daň občanům, které postihly povodně, odpustí. Osvobození například zamítly pražské Lipence, podle kterých by jim výrazně klesly příjmy rozpočtu. Daň z nemovitostí naopak odpustí Praha 4 nebo Praha 10. „K žádosti však musí být přiložen záznam o likvidaci škody pojišťovnou nebo protokolem Police ČR," upozornil starosta Prahy 4 Pavel Caldr.

Radní městské části Praha 5 Marek Kukrle k situaci v hlavním městě dodává: „Praha 5 šla efektivnější cestou přímé podpory zaplaveným subjektům. Během povodní si mohli poškození na radnici rovnou zažádat a byl jim poskytnut ihned příspěvek na odklizení škod až ve výši 50 tisíc korun. Podle slov například Veslařského klubu Smíchov byla tato podpora mnohem efektivnější, neboť přišla v době, kdy akutně potřebovali peníze přímo na odklízení následků povodní."

Kde se odpouštění daně konat nebude

O odpuštění daně z nemovitosti neuvažuje západočeská metropole ležící na čtyřech řekách, Plzeň. Podle vyjádření tamního magistrátu nebyly povodně až tak závažné, škody byly nízké a zároveň zasáhly spíše hospodářské budovy a ne běžné občany.

Stejně tak prominutí daně nezvažuje město ležící na největší české řece, Ústí nad Labem. Ústecký primátor Vít Mandík ale zároveň upozorňuje, že město postiženým lidem již dříve vyplatilo podporu v celkové výši tři miliony korun. Konkrétně se jednalo o jednorázové dotace 20 tisíc korun pro každého vlastníka vytopeného bytu. „Vzhledem k povodňové situaci v Ústí nad Labem vedení města také rozhodlo o prominutí sankcí za pozdní platby poplatků za odpad," doplňuje pro Mediafax primátor Mandík. „Postiženým občanům město pomohlo dary, které jsou mnohonásobně vyšší, než by občané získali osvobozením daně z nemovitostí," zakončil.

Jak řeší situaci v menších obcích

Obdobným způsobem se k finanční pomoci postavila také většina zaplavených měst a obcí. Například v zaplavené Putimi rovnou poskytli podporu postiženým ve výši 1300 korun za vyplavený metr čtvereční. „Zasaženým povodněmi jsme se rozhodli pomoci takto přímo, o odpuštění daně z nemovitosti proto neuvažujeme" řekl místostarosta obce Václav Barous.

Odpuštění daně z nemovitosti neplánují ani v Křešicích. Tamní starosta Václav Kovařík k tomu říká, že postiženým obec pomohla již při povodních a to formou jednorázového příspěvku 30 tisíc korun na domácnost.

Protože majitelům zaplavených domů a chat poskytlo město významnou přímou podporu již dříve, nezvažovali odpuštění daně ani zastupitelé Černošic. „Plošné nastavení daně pro všechny považuji v principu za spravedlivé – někdo bydlí u řeky, jiný moc blízko u rušné ulice, další příliš daleko od obchodů – každé místo má své výhody a nevýhody. Většina nemovitostí u řeky je podle našich informací pojištěná, navíc několik organizací a stát nabídli nejvíce postiženým přímou finanční pomoc," doplnil pro Mediafax starosta Černošic Filip Kořínek.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013 Daně

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 32 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy