Praha - Na některých místech v Česku začal již prodej vánočních stromků. Jsou k dostání zejména v blízkosti nákupních center, v příštích dnech se ale prodej rozšíří i na další místa, vyplývá z vyjádření obchodníků pro ČTK. Podle nich i pěstitelů zůstávají ceny na loňské úrovni. Sdružení pěstitelů vánočních stromků již dříve uvedlo, že obtížná ekonomická situace letos nejspíše pěstitelům nedovolí stromky zdražit.
Například před pardubickým hypermarketem Albert začali s prodejem stromků již 21. listopadu. K dostání jsou stromky také před prodejnami stejného řetězce v Kunovicích, Opavě, Šumperku či Trutnově. Smrčky se zde prodávají od 160 korun za metr, borovičku lze pořídit od 240 Kč, metrová jedlička stojí od 390 korun. U dalších prodejen začne prodej stromků v nadcházejícím týdnu, sdělila mluvčí společnosti Judita Urbánková.
Tuto sobotu začal před většinou svých hypermarketů s prodejem stromků také řetězec Globus, prodej potrvá až do Štědrého dne. "Zákazníkům budeme nabízet tradiční druhy stromků jako jedli kavkazskou, smrk pichlavý, borovici černou, a také samozřejmě stále oblíbené domácí druhy, jako smrk ztepilý a borovici lesní," řekla mluvčí Globusu Pavla Hobíková. V nabídce podle ní jsou také módní stromky v kontejneru.
Před vybranými hypermarkety Tesco začali stromky prodávat včera. Podle mluvčího řetězce Jiřího Marečka budou mít letos zákazníci na výběr z pěti jehličnanů v cenovém rozpětí 300 až 800 korun.
"Pouze jedle kavkazská v prémiové kvalitě a velikostech nad dva metry může stát přes 1000 Kč," poznamenal s tím, že prodejní stánky budou otevřeny sedm dní v týdnu od 09:00 do 20:00. Před některými obchody bude prodej ukončen až na Štědrý den v 11:00.
Češi si každý rok od obchodníků v průměru koupí zhruba milion živých vánočních stromků. Údaji o prodejích stromků z hájoven sdružení nedisponuje. Většina prodaných stromků pochází z plantáží. Takto pěstované stromky mají podle pěstitelů proti stromkům z lesů vyšší kvalitu, čemuž na druhou stranu odpovídá jejich vyšší cena.
Tradiční zdobené vánoční stromky, jak je známe dnes, nemají tak dlouhou tradici, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ani nepocházejí z Ameriky, jak by si řada lidí mohla myslet. Stačí totiž zamířit hned k našim sousedům do Německa. První stromek se podle dochovaných zpráv objevil v 16. století, konkrétně v roce 1570 v Brémách, píše kafe.cz.
Není pochyb o tom, že tradičním vánočním stromem je ten živý. Ale ne každý má náladu, sílu a chuť uklízet padající jehličí, nemá na stromeček místo nebo finance. Levnějším řešením je v tomto případě umělý stromek, který vám vydrží řadu let. A jak dostanete domů onu specifickou vůni jehličí? Dáte si větve do vázy. Pro jaký stromek se rozhodnete, je jen na vás. Nikdo vám ale nezakazuje mít dva – jeden malý umělý (či živý) a jeden větší živý (nebo umělý). Tak budete spokojeni oba a zbytečné hádky odpadnou.
Věděli jste, že:
- 46 % lidí si letos koupí živý vánoční stromek.- 37 % lidí si ozdobí umělý stromeček.- 17 % lidí stromek buď nemá, nebo jim stačí jejich vlastní, například na zahradě.- Živému stromku dávají přednost lidé s vysokoškolským vzděláním a vyššími příjmy, stejně jako rodiny s dětmi.- Umělý stromek byl hitem hlavně před deseti až patnácti lety a dodnes mu dává přednost hlavně starší generace.
Související
Budou letos české Vánoce jiné? I cenovky u stromků se změní
"Černý trh" o Vánocích kvete. Stromky na Ukrajině zdaleka nejsou jen legální byznys
Vánoční stromky , Vánoce , Ceny zboží
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák