Rozpočet ČT: Bude se šetřit na zpravodajství, rozhodl Dvořák

Praha - Česká televize má v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 7,054 miliardy korun, což je o šest milionů méně, než byl plánovaný rozpočet na letošní rok.

Šéf ČT Petr Dvořák i finanční ředitel Milan Cimirot prezentují rozpočet jako vyrovnaný. Výnosy i náklady budou v již zmíněné výši 7,05 miliardy.

Radní Radek Mezuláník ale upozorňuje na fakt, že ČT si neúměrně dopomáhá penězi z fondu televizních poplatků, kam letos od koncesionářů přiteče 5,6 miliardy. Televize ale plánuje příští rok použít 6,2 miliardy. "Kdyby neexistoval ten fond, tak vlastně ČT hospodaří s deficitem 600 milionů," připomněl Mezuláník. Cimirot ale namítá, že kvůli omezení reklamního vysílání má ČT menší výnosy. "Tudíž se zákonitě musí zvyšovat čerpání fondu," řekl.

Režijní náklady na výrobu a vysílání podle Cimirota představují 84 procent celkových nákladů. Režijní náklady, jež mají proti letošnímu plánu stoupnout o 2,8 procenta, mimo jiné počítají s vyššími výdaji na vysílání, a to v souvislosti se zavedením vysílání ČT:D a ČT art ve vysokém rozlišení. 

Finanční ředitel se na jednání rady věnoval i změně kurzu koruny související s nedávnou intervencí České národní banky. Zatím podle něj management zvláštní opatření nepřipravuje. Pokud by se kurzová změna v budoucnu měla do hospodaření promítnout, vedení podle Cimirota rozhodne, jaké projekty lze omezit nebo posunout.

Investice v příštím roce mají činit 671 milionů korun, z toho 266 milionů je převedeno jako neproinvestovaných z minula. K hlavním investicím patří výstavba brněnského televizního studia, investice do informačních technologií a digitálního archivu. Zároveň se má zvýšit objem prostředků na výrobu i peníze na takzvané akvizice, tedy nákup pořadů.

Méně zpravodajství, více zábavy

Investice jsou sice v plánu, ale na druhé straně čekají ČT velké škrty. Zaměřte se na minutový rozpočet zpravodajství a personální strukturu. Tak zněl pokyn ředitele ČT Petra Dvořáka, který před nedávnem směřoval na vedení zpravodajství. Podle informací iHned.cz se mluví o úsporách ve výši až 10 procent.

To donutilo například klíčového editora Událostí, komentářů Jana Rozkošného, aby dal výpověď. "Nezbývá mi než přiznat, že s velkou pravděpodobností nedokážu v současné atmosféře zaručit i nadále kvalitu Událostí, komentářů v dlouhodobější perspektivě," zdůvodnil své rozhodnutí Rozkošný.

Obětí úspor se staly i víkendové pořady zpravodajské ČT24. Podle informací serveru Mediář.cz končí Retro, Tep ČT24, Tísňová linka, Turbulence i pořad Před půlnocí, jehož moderátorka Šárka Bednářová odchází pro nadbytečnost. "Veškeré změny jsou prováděny s cílem ještě více posílit zpravodajský přínos kanálu a zvýšit jeho důvěryhodnost," uvedla mluvčí Alžběta Plívová.

Více peněz plánuje ČT zaplatit naopak za zábavu. Oproti končícímu roku vzrostou investice o 57 milionů korun. Chystá například pořad DoktorKA s Kateřinou Cajthamlovou, soutěž Nejchytřejší Čech nebo Pečeného sněhuláka a TvMiniUni.

Související

Letošní štědrovečerní pohádkou budou Tři princezny. (foto: Jaroslav Fikota)

ČT představila vánoční program. Štědrovečerní pohádkou jsou Tři princezny

Sváteční program České televize začne už 1. prosince na ČT1 přímým přenosem prvního ze čtyř charitativních adventních koncertů. Na Štědrý den bude mít premiéru výpravná pohádka Tři princezny a vstup do nového roku diváci oslaví s osobnostmi české hudební scény v zábavním pořadu Muzikálová noc plná hvězd. ČT o tom informovala v tiskové zprávě.

Více souvisejících

Česká televize Petr Dvořák rozpočet

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy