Velkým bankám klesají zisky. Kampaň proti poplatkům zabírá?

Praha - České spořitelně (ČS) loni klesl konsolidovaný čistý zisk meziročně o 6,2 procenta na 15,59 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o čtyři procenta na 24,29 miliardy korun. Představenstvo plánuje navrhnout na dubnové valné hromadě výplatu dividendy 60 korun na akcii. Neauditované výsledky podle mezinárodních účetních standardů dnes zveřejnila banka.

Výsledky jsou ovlivněny zejména snížením čistého úrokového výnosu, zvýšením zisků z obchodních operací, snížením výnosů z finančních aktiv a pokračujícím poklesem provozních nákladů hlavně v první polovině loňského roku.

Pokles zisku zaznamenaly loni i další velké banky. Komerční bance klesl konsolidovaný čistý zisk připadající na akcionáře banky meziročně o 10,2 procenta na 12,528 miliardy korun. Čistý zisk skupiny ČSOB se snížil o 11 procent na 13,7 miliardy korun.

"Česká spořitelna vykázala velmi dobré hospodářské výsledky, které jsou v mnohém podobné tomu, co zveřejnily jiné banky v regionu," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Podle generálního ředitele České spořitelny Pavla Kysilky letos banka očekává dvouprocentní růst ekonomiky. "Pokračoval stále rostoucí zájem domácností o hypotéky a poskytli jsme o 30 procent více nových spotřebitelských úvěrů. Dobrou finanční kondici ekonomiky potvrdil také pokles nesplácených úvěrů a zlepšující se kvalita našeho úvěrového portfolia," uvedl Kysilka.

Objem klientských úvěrů se meziročně zvýšil o 3,8 procenta na 507,5 miliardy Kč, hlavně zásluhou růstu hypotečních úvěrů fyzickým osobám a vyššího úvěrování zejména malých a středních podniků. Vklady klientů vzrostly o 3,1 procenta na 726,6 miliardy Kč.

Čisté příjmy z poplatků a provizí firmě meziročně klesly o čtyři procenta na 11,29 miliardy korun. Pokles je ovlivněn ekonomickou situací, a také tím, že klienti častěji využívají internetové bankovnictví a zvýhodněné programy a produkty.

Nic není zadarmo

"Bankovní poplatky nejsou nic jiného než ceny za služby poskytované bankami klientům a jako takové se utvářejí na trhu bankovních služeb. Zasahování do výše poplatků dohledovým orgánem či dokonce pomocí zákonných norem by znamenalo zavedení cenové regulace. Jistěže trh bankovních služeb je zvláštní, například tím, že část ceny za bankovní služby nemusí být explicitně zahrnuta do poplatků, ale je možné ji skrýt do úrokové marže. Díky tomu lze mít poplatky za některé služby nízké, nebo dokonce nulové," vysvětluje Vladimír Tomšík, viceguvernér ČNB.

Ostatně i dnes je toto obchodní model některých bank. Je otázkou, zdali je lepší mít vysoké úrokové marže a nízké či dokonce žádné poplatky, nebo naopak nízké marže a vysoké poplatky. Na takovou otázku budou odpovídat různí klienti bank odlišně podle toho, jak často a jaké bankovní služby využívají a kolik tratí na úrokové marži. Standardní ekonomická teorie předpokládá spíše nízké marže a zároveň existenci poplatků téměř za každou bankovní službu, poněvadž každá poptávaná služba něco stojí.

Psali jsme:
Banky ruší poplatky, bojí se konkurence. Ušetříte tisíce Prokleté poplatky: Banky spoléhají na vaši lenost, varuje expertka
 

V ekonomii a ani v bankovnictví není tzv. oběd zadarmo. Navíc úrokové marže by měly primárně odrážet riziko selhání dlužníků. Zároveň platí argument, že když banky zruší poplatky, přijdou o stabilní základnu zisků, půjdou do rizika obchodování a jejich hospodaření se stane nestálejším.

Není pochyb o tom, že bankovnictví má k modelu tzv. dokonalé konkurence všude velmi daleko. Bankovnictví je vždy založeno na důvěře, bankovní trh nemůže sestávat z tisíců prakticky nerozlišitelných bank poskytujících identické služby za stejné ceny, protože nelze očekávat, že by vkladatelé všem těmto identickým „bankám" důvěřovali stejně.

"Dalším důvodem, který snižuje konkurenci v bankovnictví, je regulace, která kromě toho, že reguluje chování již existujících bank, hlídá podmínky vstupu do odvětví. Vznik nové banky je velmi náročný proces jak z hlediska minimálního kapitálu nutného pro její založení, tak z hlediska právního. Není to tedy dostatečným důvodem pro nějakou formu cenové regulace podobně jako na některých trzích s monopolními či oligopolními dodavateli? Jsem přesvědčen, že nikoliv. Předně platí, že ačkoliv český bankovní trh není dokonale konkurenční, rozhodně to není trh monopolizovaný a ani to není trh s tzv. cenovým vůdcem, ve kterém by jedna z bank diktovala podmínky na trhu," dodal Tomšík pro Hospodářské noviny. Jeho komentář v plném znění můžete nalézt i na webu cnb.cz.

Související

Více souvisejících

Česká spořitelna banky

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy