Litovel - Česká republika by podle prezidenta Miloše Zemana neměla ohrožovat rostoucí export a investice tuzemských firem například v Uzbekistánu či Íránu přehnaným důrazem na ochranu lidských práv. Zeman to dnes řekl při návštěvě společnosti Papcel Litovel, která je předním tuzemským výrobcem papírenských strojů a drtivou většinu produkce vyváží do zahraničí.
"Poněkud mě znepokojuje, že třeba investice typu Uzbekistán, ale i v dalších zemích, jsou ohroženy politikou, která si říká politika ochrany lidských práv a která ve skutečnosti vede k tomu, že když k nám tito lidé nepřijedou, konkrétně uzbecký prezident (Islam) Karimov, tak my nemáme možnost jim říct do očí svůj názor na lidská práva," uvedl Zeman.
Návštěva kontroverzního státníka Karimova byla letos odložena, do Prahy měl přijet 20. února. Proti návštěvě Karimova v Česku totiž protestovala řada nevládních organizací. Uzbeckého prezidenta považují za diktátora. Ze setkání s Karimovem se omluvili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministři i vedení hlavního města.
"Riskujeme, že přijdeme i o investice, které do těchto zemí už byly vloženy. Myslím, že Česká republika si nemá hrát na velmoc a má respektovat fakt, že je v ní 630.000 nezaměstnaných. Těmito neuváženými kroky bychom neměli přispívat k dalšímu zvýšení nezaměstnanosti," míní Zeman.
Společnost Paper Mill Holding z Litovle, která je sesterskou firmou podniku Papcel, za poslední tři roky investovala do uzbecké papírny Angren Pack osm milionů dolarů (zhruba 160 milionů korun) a dalších pět milionů dolarů (100 milionů korun) plánuje vložit do jejího základního kapitálu letos.Zeman dnes vedení Papcelu slíbil, že se jako rezident bude snažit o vyvážený postoj Česka k těmto nově se otevírajícím trhům zejména ve střední Asii a výhledově i v Íránu.
Zvyšování obchodního obratu s Uzbekistánem se děje jen velmi pomalu. To má řadu příčin zejména na uzbecké straně. Hlavním problémem zůstává omezená možnost směnitelností uzbeckých sumů (UZS) na volně směnitelnou měnu (existuje obdoba přídělového systému deviz jako v bývalé ČSSR). Obchodní společnosti i subjekty státního a municipálního sektoru jsou odkázany proto na získání souhlasu státních a bankovních činitelů. Další překážky, které i přes nespornou liberalizaci uzbecké ekonomiky, vč. sféry zahraničního obchodu, vyplývají z celkového direktivního systém plánování a řízení ekonomiky. Uvedlo to české Ministerstvo zahraničních věcí na svém webu.
To mj. znamená, že o povolení k uzavírání významných kontraktů a jejich financování ze státních rozpočtových prostředků na nákupy a investice pro municipální a státní potřebu se rozhoduje na úrovni nejvyšších vládních představitelů. Významnou roli zde proto hrají osobní vazby na vysoké představitele státu nebo jim blízké osoby. Při výběru zahraničního dodavatele se přihlíží nejen k podmínkám financování, ale také ke stavu bilaterálních politických kontaktů na nejvyšší, tzn. prezidentské úrovni.
Islam Karimov (76) řídí Uzbekistán od června roku 1990, kdy se stal prvním tajemníkem uzbecké komunistické strany. V prvních a zároveň posledních svobodných volbách v roce 1991 získal 86% hlasů. Od té doby nepřipouští jakoukoli opozici. Lidskoprávní organizace popisují děsivé podmínky ve vězeních, včetně potápění podezřelých do vařící vody.
Karimov byl v zemích Evropské unie jen dvakrát (loni v říjnu v Lotyšsku a v roce 2011 v Bruselu). Mezi Karimovem a EU panovaly chladné vztahy hlavně po roce 2005, kdy na demonstranty ve městě Andižan nasadil obrněné transportéry. Zemřelo tehdy zhruba 500 osob.
Související
Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou
Partneři prezidentů si zaslouží plat od státu. Pavlová ukázala, že první dáma je důležitá
prezident čr , Miloš Zeman , uzbekistán
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 27 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska.
Zdroj: Libor Novák