Vysoká nezaměstnanost decimuje Ústecký kraj. Co s tím?

Praha - Stát by měl pomoci Ústeckému kraji nejen v boji s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností. Měl by také řešit sociální bydlení, pečlivě připravit přechod sociálních služeb na kraje od roku 2015, nezatěžovat zbytečnou byrokracií a rozumně připravovat nové programovací období tak, aby systém dobře fungoval a evropské dotace pomohly tam, kde jsou skutečně třeba. To jsou některá z témat Krajského setkání v Ústeckém kraji, které uspořádal Svaz měst a obcí České republiky. Zúčastnilo se ho na sto starostů a dalších představitelů samosprávy i státu.

Krajská setkání, která začala toto úterý, se věnují aktuálním tématům měst a obcí", říká místopředseda Svazu měst a obcí a primátor Chomutova Jan Mareš a dodává: „V Ústeckém kraji je velkým problémem nezaměstnanost a stále nízká vzdělanost. To vše pak také vede k vysokému čerpání sociálních dávek, narůstající potřebě sociálního bydlení a často dokonce až k sociálním vyloučením. Nezkreslený pohled místních, který se jako Svaz dozvídáme právě na Krajských setkáních, předáváme zástupcům vlády a zákonodárcům tak, aby právní předpisy chystali či upravovali na základě reálného života."

Koncem letošního února evidoval Úřad práce ČR v České republice celkem 625 390 lidí bez práce, z toho jich v Ústeckém kraji bylo 67 977. Nejvíc pak v Mostě, kde se jednalo o 11 030 uchazečů o zaměstnání. Pomoci řešit zaměstnanost a rovněž zvýšit konkurenceschopnost Ústeckého kraje by měl také například Pakt zaměstnanosti. Loni v březnu ho sice podepsaly čtyři instituce: Ústecký kraj, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Krajská hospodářská komora Ústeckého kraje a Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje a letos se připojil i Úřad práce ČR, ale nedílnou součástí je také spolupráce s městy a obcemi.

„Pakt zaměstnanosti má za cíl aktivně řešit nezaměstnanost díky širokému regionálnímu partnerství", říká hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a dodává: „Spolu s úřady práce, zaměstnavateli, vzdělávacími institucemi, samosprávou a státní správou usilujeme o koordinované a provázané řešení složité situace na pracovním trhu v našem kraji a také o to, aby vláda a příslušná ministerstva na tuto oblast uvolnila dostatek peněz. Jde o dlouhodobou koncepci, jejímž strategickým cílem je do roku 2020 zvýšit konkurenceschopnost a zaměstnanost Ústeckého kraje na průměrnou míru těchto ukazatelů ve srovnání s ostatními kraji České republiky."

Zatímco v celé České republice byl koncem února podíl lidí bez práce evidovaných na Úřadu práce ČR ke všemu obyvatelstvu ve věku 15 – 64 let celkem 8,6 %, v Ústeckém kraji se jednalo o 11,9 %. V praxi tak šlo o nejvyšší podíl nezaměstnaných k ostatním občanům v rámci celé České republiky.

„S vysokou nezaměstnaností úzce souvisí sociální bydlení, které ve Svazu vnímáme jako jednu z priorit současné vlády", říká výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Jana Vildumetzová a dodává: „Ani jednou oblastí se však nelze zabývat izolovaně, jde o spojené nádoby. Cestou, jak řešit sociální bydlení, rozhodně nejsou ubytovny, ale podpora standardního nájemního bydlení. Cestou, jak zajistit dostatek práce, pak mimo jiné je podpora investic."

Právě sociální oblast - spolu se společenskou odpovědností firem a rovnými příležitostmi - je jednou ze čtyř priorit Paktu zaměstnanosti Ústeckého kraje. Mezi jeho další klíčové oblasti patří samozřejmě trh práce a zaměstnanost, vzdělávání a konkurenceschopnost a podpora průmyslového regionu.

Pokud se všechny priority Paktu budou řešit koordinovaně ve spolupráci všech hospodářských subjektů v Ústeckém kraji, přinese to rychleji prospěch široké veřejnosti. Obdobně jako by se systémem  sociálních dávek - stejně jako s jeho kontrolou, aby se snížilo zneužívání státní podpory - měla pomoci pravidelná jednání zástupců měst a obcí s úřady práce. Nedávno se na tom shodlo předsednictvo Svazu měst a obcí ČR s generálním ředitelstvím Úřadu práce ČR.

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí

V lednu letošního roku vzrostla nezaměstnanost v Česku na čtyři procenta, oproti prosincovým 3,7 procenta. Tato úroveň je nejvyšší za téměř tři roky, od dubna 2021. Údaje zveřejněné dnes Úřadem práce ČR naznačují, že na konci ledna bylo více uchazečů o práci než volných pracovních míst, což je výrazný obrat oproti situaci předchozího měsíce. 
Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku mírně stoupla. Firmy stále hledají statisíce lidí

V prosinci minulého roku vzrostla nezaměstnanost v České republice na 3,7 procenta, oproti listopadovým 3,5 procenta. Počet uchazečů o práci se zvýšil o 16 000 na 279 227, zatímco volná pracovní místa poklesla o 7 000 na 271 789. Poprvé od ledna 2023 tak bylo více registrovaných uchazečů o zaměstnání než volných pracovních míst. Tato data zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR).

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní Úřad práce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno 5. října 2024 23:28

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

5. října 2024 21:29

5. října 2024 20:10

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

5. října 2024 18:51

5. října 2024 18:02

5. října 2024 17:49

Rusko údajně obsadilo na Ukrajině další vesnici

V sobotu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské síly převzaly kontrolu nad vesnicí Želanne Druhe v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy