Ústavní soud zamítl první stížnost kvůli bankovním poplatkům

Praha - Ústavní soud zamítl stížnost ženy, která požadovala od České spořitelny vrátit poplatky za úvěr. Jedná se o první ze zhruba stovky evidovaných stížností, které soud doposud obdržel, měl by tedy sloužit jako podklad pro další podobné případy. Soud však neřešil princip bankovních poplatků jako celek, spíše kontroloval dodržení základních práv v konkrétním soudním sporu. Obsáhlý nález je přístupný na webových stránkách soudu.

Podle ÚS je případné sjednocení judikatury v poplatkových sporech spíše úkolem pro Nejvyšší soud. Svou vlastní roli vidí spíše v záležitostech ústavního pořádku. Vztah banky a klienta není vztahem pachatele a oběti, zdůraznili soudci a poukázali na údajnou veřejnou kampaň, která se snažila z poplatků udělat velkou a sledovanou kauzu. Zásah ÚS by tedy přicházel v úvahu v situaci, ve které by jedna strana vztahu určovala jednostranně smluvní podmínky, které by druhá strana musela akceptovat. "O tuto situaci v projednávané věci nejde," stojí v nálezu senátu se zpravodajem Janem Filipem.

"ÚS zdůraznil to, že stát nemůže zasahovat tehdy, když někdo po pěti letech řekne, 'mě se ta smlouva nelíbí'," dodává Filip. Stát však může soukromoprávní vztahy upravit do budoucna, formou zákona, k čemuž ÚS dnešním nálezem podle Filipa vytýčil mantinely. Právník Petr Toman, který zaštítil službu Poplatkyzpet.cz, s nálezem nesouhlasí, přesto po vyhlášení nálezu vyzval klienty bank, aby se případně obrátili na politiky s podnětem ke změně poplatkové praxe prostřednictvím zákona.

Vrácení poplatků za vedení hypotéky nebo spotřebitelského úvěru požaduje od bank více než 300.000 klientů. Justice zatím ve výrazné většině případů rozhodla ve prospěch bank, klienti tak vzhlíželi s nadějí k Ústavnímu soudu. Jednací síň byla při vyhlášení zaplněná do posledního místa.

Bezdůvodné obohacení na úvěru

Soud řešil v pilotní kauze případ ženy, která od České spořitelny žádala 7200 korun. V roce 2007 uzavřela úvěr, na jehož základě jí spořitelna účtovala za správu 150 korun měsíčně. Žena to označila za bezdůvodné obohacení.

Podle ní spořitelna přesvědčivě nevysvětlila, jaké služby vlastně za poplatek poskytuje, proto je prý ujednání neplatné pro neurčitost a nesrozumitelnost. Jako další důvody neplatnosti stížnost zmiňovala rozpor s dobrými mravy a značnou nerovnováhu v právech a povinnostech smluvních stran.

Obvodní soud pro Prahu 4 ženinu žalobu zamítl, neboť ujednání o poplatku za správu úvěru podle něj splňuje všechny náležitosti právního úkonu. Poplatek je paušální a není tedy vymezeno, jaké konkrétní služby zahrnuje. Žena musela navíc zaplatit náklady spojené s řízením.

Podle ústavních soudců při tom neporušil její práva. "Ústavnímu soudu není ani zřejmé, v jakém ohledu měl obvodní soud pochybit, jestliže uzavřel, že poplatky se spotřebitelským úvěrem byly a jsou běžnou praxí, která je také reflektována legislativou," napsali ústavní soudci. 

I přesto, že banky většinu podobných sporů vyhrály, rada z nich poplatky zrušila, byť nejsou podle finančních ústavů poplatky v rozporu se zákony a klienti vždy dopředu znají podmínky, k nimž se uvazují.

Související

Více souvisejících

banky Ústavní soud ČR poplatky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy