ČR se v konkurenceschopnosti zlepšila, jsme za Thajskem a Kazachstánem. Vedou USA

Lausanne - Česká republika se v letošním žebříčku konkurenceschopnosti švýcarského institutu IMD posunula po čtyřech letech poklesu výše. Polepšila si o dvě příčky a vrátila se na předloňské 33. místo z celkem 60 hodnocených zemí. V minulých letech Česko ztrácelo kvůli rekordně dlouhé ekonomické recesi.

Na nejvyšších dvou příčkách indexu konkurenceschopnosti zůstaly Spojené státy následované Švýcarskem, na třetí pozici se dostal Singapur před Hongkong a Švédsko. Německo se díky svižnému oživení z celoevropské recese vyhouplo o tři příčky na šesté místo. Z první desítky si naopak nejvíc pohoršilo Norsko, které spadlo z šesté na 10. příčku.Mezi novými členy EU je Česko letos na druhém místě, když přeskočilo Litvu (34. místo) a Polsko (36.), ale předběhlo jej výrazně se lepšící Estonsko. Slovensko si rovněž polepšilo o dvě příčky, a dostalo se tak na 45. pozici. Největší skok v celém indexu udělalo Rumunsko, které přeskočilo osm míst na 47. pozici. Z nečlenských zemí skončily před Českem například Čína (23.), Thajsko (29.) nebo Kazachstán (32.).Trendem posledního roku je pokračující úspěch Spojených států, částečné zotavování Evropy a potíže některých velkých rozvíjejících se zemí, uvedl ke zprávě ředitel střediska IMD pro konkurenceschopnost ve světě Arturo Bris. USA podle něj těží z odolné ekonomiky, zlepšování na trhu práce a dominance v technologiích a infrastruktuře. Evropská ekonomika se postupně zotavuje, což dokládá vzestup konkurenceschopnosti Dánska (9. místo), Irska (15.), Španělska (39.) a Portugalska (43.). Dál se naopak zhoršila pozice Itálie (46.) a Řecka (57.).Kvůli zpomalování růstu a investic se zhoršila konkurenceschopnost Číny (23.), zatímco Indie (44.) a Brazílie (54.) trpí neefektivními trhy práce a firemním řízením. Výrazné zhoršení zaznamenalo Mexiko (o devět míst na 41. příčku), Turecko (40.) Filipíny (42.) a Peru (50.).IMD zakládá svá hodnocení konkurenceschopnosti zemí ze dvou třetin na statistických ukazatelích. Z jedné třetiny index zahrnuje vlastní průzkum u 4300 firemních manažerů.IMD letos doplnil index konkurenceschopnosti i žebříčkem toho, jak domácí manažeři vnímají pověst svých zemí v zahraničí. Česko z tohoto hodnocení vyšlo na 30. místě. Sedm zemí z první desítky v konkurenceschopnosti je také v první desítce z hlediska vnímané ekonomické pověsti v zahraničí.Žebříček vnímané pověsti v zahraničí vede Singapur před Německem. Irsko je na třetím místě a spolu s Chile, Katarem a Jižní Koreou v tomto průzkumu dopadá mnohem lépe, než by tomu nasvědčovalo umístění v indexu konkurenceschopnosti. Naopak američtí manažeři kladou svou zemi z hlediska pověsti v zahraničí až na 23. příčku a výrazně pesimističtí jsou i manažeři ve Francii, Polsku, Číně a na Tchaj-wanu.

Související

Více souvisejících

Konkurenceschopnost USA (Spojené státy americké) Česká republika

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 7 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy