Češi prchají z měst: Zájem o chalupy se zvyšuje, ceny prudce rostou

Praha - S příchodem teplého počasí se opět dramaticky zvyšuje zájem o rekreační nemovitosti. Na rozdíl od minulých let také přibývá lidí, kteří hledají chalupu k trvalému bydlení. V jakých oblastech se prodá nejvíce chalup a za jakou cenu?

Zájem o rekreační nemovitosti za poslední měsíc vzrostl o 53 procent. Největší nárůst poptávky přišel v květnu a s pokračujícím létem by měl zájem ještě posílit. Zájemci mohou vybírat z nabídky klasických roubenek na samotě, ale také několika pokojových zděných domů v blízkosti lyžařských středisek. Stejně jako typ nemovitostí se liší i ceny. „Menší domek na příležitostné výlety do přírody se dá pořídit za pár set tisíc, opravdu luxusní chaty, které nabízí i možnost celoročního obývání pak stojí i několik milionů korun," říká Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.

Na Liberecku roubenky, v Jižních Čechách statky

Chaty a chalupy za nejvyšší průměrné ceny se nabízí v Jihočeském a Libereckém kraji. Na druhou stranu právě v těchto krajích je také největší rozdíl mezi nejdražšími a nejlevnějšími objekty. „Výjimkou nejsou nemovitosti atakující hranici pěti milionů korun. Cena běžnějších rekreačních objektů ale bývá mnohem nižší," vysvětluje Hanuš Němeček. Například typická roubenka se v Libereckém kraji běžně prodává za cenu mezi jedním a dvěma miliony - dle stavu a kvality objektu. Nejžádanější jsou pak lokality blízko lyžařských středisek.

Naproti tomu v Jižních Čechách, kde je o rekreační objekty tradičně největší zájem, se průměrná cena pohybuje lehce přes milion korun. Zájem je přitom jak o typické jihočeské usedlosti s cenou mezi jedním až dvěma miliony, tak o chalupy na Šumavě. Na Lipnu a Třeboňsku jsou zase oblíbené menší chatky, které využívají rybáři.

Valašský Špindl šroubuje ceny

Na Vsetínsku je v současné době největší zájem o nemovitosti z oblasti Velkých Karlovic, občas také přezdívaných „Valašský Špindl". Důvodem jsou především rozvinuté služby a možnosti aktivního odpočinku jako je golf, lyžování či trasy pro kola. Ceny těchto rekreačních nemovitostí jsou v průměru o 30% dražší než ostatní místa v kraji.

O poměrně levné rekreační nemovitosti není nouze na Chomutovsku. Zájem je především u rybářů a to konkrétně o chaty u Nechranické přehrady a Ohře či o zahrádky s chatkou. Většina kupujících jsou majitelé panelákových bytů, kteří na víkend a v delších letních dnech utíkají ven z měst. Podobné zkušenosti mají i na Brněnsku, kde zájemce tvoří také často lidé z panelových sídlišť.

Nový trend: chalupa k trvalému bydlení a vlastní zahrádka

Zajímavý trend však přichází s ohledem na dražší nemovitosti, které jsou zároveň v rozumné vzdálenosti od měst. Na Plzeňsku nebo i ve Středočeském kraji se dobře prodávají původně rekreační objekty, které majitelé plánují využívat k celoročnímu bydlení. Jde často o starší pár, který se chystá odstěhovat z města a trávit čas v klidnějším prostředí.

Druhým zajímavým trendem, který se více začal projevoval už v loňském roce, je rostoucí poptávka po samostatných zahradách (tedy bez obyvatelné nemovitosti). Příkladem jsou severní Čechy, kde zájem o tyto nemovitosti v posledních dvou letech výrazně roste. Poptávka je i po zahrádkách v koloniích, které se v minulých letech nijak zásadní oblibě netěšily. Pro mnoho lidí jde o možnost relaxovat a odpočinout si po týdnu v práci. Přibývá ale lidí, kteří hledají možnost pěstovat si vlastní ovoce či zeleninu.

Související

Více souvisejících

nemovitosti domy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy