Analytiky překvapil vývoj inflace. Zůstane kolem dvou procent

Vývoj inflace v lednu podle analytiků překvapil, především kvůli vývoji cen potravin. Ekonomové čekali totiž pokles meziroční inflace v lednu pod dvě procenta. V dalších měsících tak lze podle nich očekávat inflaci nadále kolem dvou procent, protože se mimo jiné obnoví růst cen pohonných hmot kvůli zdražující ropě. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.

Podle nich tak data potvrdila, že začátek roku je vždy spojen s vyšší nejistotou ohledně vývoje cen. Tu navíc letos umocnila pandemie, upozornili.

Spotřebitelské ceny v lednu pošesté za sebou zpomalily meziroční růst, tentokrát na 2,2 procenta z prosincových 2,3 procenta. Nejvíce to ovlivnily ceny za bydlení. Proti loňskému lednu výrazně zdražil alkohol a tabák, naopak znovu zlevnily poštovní služby a telekomunikace. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 1,3 procenta.

"Začátek každého kalendářního roku je obvykle spojen s vyšší nejistotou cenového vývoje. Specifikem letošního ledna byla navíc probíhající pandemie covidu 19 a restriktivní vládní omezení, což mohlo vytvářet určité komplikace při sběru dat. Nejvyšší překvapení se koncentrovalo u potravin," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

S meziroční inflací lehce nad dvěma procenty je podle něj nutné počítat i v nadcházejících měsících. "Rychle totiž roste cena ropy, což se promítne do vyšších cen v oddílu doprava. Další zrychlování cen lze pravděpodobně očekávat i v případě potravin," uvedl.

Nejistota odhadu lednové inflace je tradičně vysoká i podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera, protože začátkem roku se mění řada cen. "Za menším než očekávaným zpomalením stály opět rozkolísané ceny potravin, jejichž meziměsíční lednový růst byl nejvyšší v historii časové řady od roku 2000," upozornil.

Nicméně podle Seidlera lednový nad očekávání silný růst potravin nemusí být pro letošní inflaci až tak významný, protože ceny potraviny mohou v příštích měsících překvapit opačným vývojem. "Z toho důvodu prozatím neměníme náš odhad, že inflace v letošním roce zpomalí blízko ke dvěma procentům," uvedl.

I podle analytika ČSOB Petra Dufka bylo skokové zvýšení cen potravin poněkud překvapivé. "Na druhou stranu je však pravděpodobné, že nejde o začátek nového inflačního trendu, ale spíše o odeznívání dřívějších (předvánočních) cenových akcí, takže jde spíš o jednorázový efekt," uvedl. V dalších měsících očekává inflaci kolem dvou procent a ve druhé polovině roku její pokles pod dvě procenta.

Nicméně podle analytika UniCredit Bankn Patrika Rožumberského se inflace i přes nečekaně mírný lednový pokles zřejmě blíží svému dnu. "Prostor pro další zlevňování se vyčerpává nejen v případě potravin ale i energií. Podstatnější zdražení se dá vlivem růstu cen ropy očekávat u pohonných hmot, u nichž navíc začne hrát roli nízká loňská základna. V dalších měsících nás tedy spíš než další pokles inflace čeká její stabilita či mírný růst," uvedl.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče vyšší lednová inflace může mít výrazný vliv na celoroční vývoj inflace, který kvůli vyšší zahajovací úrovni může zůstat nad dvěma procenty i v dalších měsících. Zároveň ale uvedl, že Česká národní banka nebude muset na vyšší než očekávanou inflaci reagovat rychlým zpřísněním své měnové politiky. "Za vyšším cenovým růstem jsou v případě letošního ledna totiž položky, na něž nastavení úrokových sazeb nemá výrazný vliv," uvedl.

Související

Více souvisejících

inflace ceny potravin Ekonomika

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy