Česko má v rámci Evropy jedno "nej". Odborník řekl, zdali to krize změní

Českou politickou scénu zmítají dohady o výši schodku státního rozpočtu, který by měl činit 500 miliard korun. Návrh příslušného zákona byl zatím Poslaneckou sněmovnou puštěný do druhého čtení. Zda je skutečně nutné, aby se erár nacházel v půlbilionovém mínusu, nejsou zajedno ani ekonomičtí experti. Exguvernér ČNB Miroslav Singer tuto myšlenku například podporuje.

"Chápu opatření, která maximálně uvolňují fiskální i měnovou politiku. Náraz, který jsme zažili, takové kroky vyžaduje a naše ekonomika si to může dovolit,“ vyjádřil se bývalý guvernér v Radiožurnálu. "Myslím, že k tomu načasování a snaze ministryně financí dostat na rozpočet ‚štempl‘ vede to, že přichází léto a parlamentní prázdniny, čemuž rozumím," podpořil šéfku státní kasy Alenu Schillerovou (ANO).

Původně měl deficit činit 300 miliard. Nyní by mělo dojít k dalšímu navýšení. Ekonomové nicméně zatím nevnímají, že by propady příjmů byly nějak moc katastrofální. "Škody v ekonomice v řádu stovek miliard s jistotou budou. Vidíme propady průmyslu o třetinu, které jsou bezprecedentní. Bude to znít blbě, ale opravdu bych se nebál, že ekonomika nebude trpět,“ konstatoval Singer smutnou pravdu.

Odhadnout propad ekonomiky nelze

"Je to nejistá doba. Fakt, že je deficit státního rozpočtu zaokrouhlen na stovky miliard, vyjadřuje míru nejistoty, protože nevíme, co přijde," objasnil exguvernér důvod, proč nelze spolehlivě předvídat, jak moc velký bude letošní propad ekonomiky, který se očekává v řádu sedmi až osmi procent.

"Když se podívám na jiné krizové situace z minulosti, tak po roce 2008 si Spojené státy americké střihly deficit až skoro 13 procent a to byla trochu lehčí situace než tato,“ nastínil Singer scénáře z dob dřívějších a připomněl, že významnou roli sehraje také to, jak si s koronakrizí poradí zbytek světa.

Problémy v automobilovém průmyslu

Podle bývalého guvernéra ČNB lze také očekávat, že efekty koronaviru a krize zastíní dříve relativní výhody české ekonomiky, která patří mezi nejprůmyslovější v Evropě, což se nezmění. "Jsme nejprůmyslovější země Evropy a to se nezmění. Myslím si, že to odráží nějakou tradici, která tady vždy byla. Koronavirus nezrušil fabriky ani to, co umíme,“ řekl Singer.

Jádrem české ekonomiky je především automobilový průmysl, který měl problémy už před koronavirovou krizí. Jednalo se například o tlaky na snižování emisí. "Zdá se mi, že jsme v Evropě automobilový průmysl hodně přetížili a teď bychom na to mohli doplatit,“ varoval exguvernér.

"Špičková evropská auta jsou stále předmětem prestiže na většině světových trhů. Pokud budeme automobilový průmysl tlačit někam, kam zbytek světa nepůjde, tak erodujeme konkurenční výhodu,“ dořekl.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika Miroslav Singer Alena Schillerová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy