Benzin i nafta u čerpacích stanic v Česku dál zdražují

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dál mírně zdražují. Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu stoupla o devět haléřů na 26,26 koruny za litr, nafta stála ve středu v průměru 26,12 Kč/l, tedy o šest haléřů víc než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Ceny pohonných hmot rostou třetím týdnem po sobě, předtím od poloviny ledna klesaly. Počátkem května se tak průměrná cena u benzinu i nafty dostala na mnohaletá minima pod 26 korunami. Natural 95 byl v té době nejlevnější od dubna 2009, diesel od dubna 2016. Podle analytiků bude podobný trend pokračovat i nadále, důvodem růstu cen je podle nich výrazný obrat na trhu s ropou.

"Zatímco ještě na konci dubna se cena severomořské ropy Brent pohybovala kolem úrovně 20 dolarů za barel, začátkem června byla pokořena hranice 40 dolarů za barel. To je nejvíce od března, kdy se cena ropy Brent prudce propadla. Podobný vývoj byl zaznamenán i u americké lehké ropy WTI, kde ještě v průběhu dubna byla na některých kontraktech záporná cena. Nyní již ropa WTI překonala hranici 37 dolarů za barel a v posledních týdnech patřila mezi nejrychleji rostoucí komodity," uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka se pod stabilizací na trhu podepsaly především produkční škrty ropného kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a v posledních dnech také zprávy o možném prodloužení produkční dohody ještě o jeden měsíc. "Pro pohonné hmoty je zvykem jejich zvyšování před letními prázdninami, nicméně koruna se za poslední týdny vydala vzhůru a především kurz proti americkému dolaru by měl nadále udržovat ceny za pohonné hmoty poblíž rekordních minim," řekl dnes ČTK Hájek.

Tomáš Voltr ze společnosti Energy financial group doplnil, že stále nicméně platí, že se krize vyvolaná pandemií nového typu koronaviru na ropném odvětví drsně podepsala. "Těžba ropy v rámci OPEC klesla v letošním květnu na nejnižší úroveň za posledních dvacet let. Aktuálně všechno nasvědčuje tomu, že se trh začíná zotavovat, což přinese i další kontinuální zvyšování cen pohonných hmot na českých benzinových stanicích," uvedl.

"Měli bychom se však připravit na další možné otřesy. Turecko se totiž chystá na základě sporné bilaterální smlouvy zahájit průzkum nalezišť ropy v jejích teritoriálních vodách, což může vyvolat značné turbulence," dodal. "V příštím týdnu ceny pohonných hmot dále porostou, a to v rozsahu do deseti haléřů na litr, neboť situace na světovém trhu s ropou se stabilizovala a cena ropy roste. Zároveň ovšem platí, že citelně posiluje koruna vůči dolaru. Česká měna je aktuálně nejsilnější vůči té americké za celé období od letošního března. Posilování koruny zmírňuje efekt zdražující ropy," potvrdil hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Nejvíce nyní motoristé nadále platí v Praze, kde se průměrné ceny za benzin i naftu jako v jediném kraji drží nad 27 korunami. Natural 95 stojí v průměru pod 26 korun v pěti krajích a nejlevnější je za 25,76 Kč/l v Ústeckém. Tam se platí nejméně i za naftu, v průměru 25,71 Kč/l. Méně než 26 korun za diesel si čerpací stanice průměrně účtují v polovině ze 14 krajů.

 

Související

Více souvisejících

pohonné hmoty Čerpací stanice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy