Cena jablek v Česku raketově roste. A má být ještě hůř

Ceny jablek na pultech českých obchodů v listopadu dosáhly téměř 31 korun za kilogram a meziročně se zvýšily o 17 procent z loňských 26 korun. Vyplývá to z dat ČSÚ. Podle ovocnářů se v růstu cen odrazila letošní mírně podprůměrná úroda jablek v Evropě. Loni byly ceny velmi nízké, a to kvůli tehdejší velké nadúrodě.

"Současné ceny tak odpovídají úrovni z let s průměrnou sklizní," řekl dnes ČTK předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. 

Ceny jablek se v Česku řídí vývojem trhu a cen v Evropě, protože dovoz zajišťuje přes polovinu české spotřeby. Ceny významně závisí zejména na úrodě v Polsku a Itálii, odkud se jablka do Česka hlavně dovážejí. Podle Ludvíka se dá předpokládat, že s postupem skladovací sezony cena jablek ještě mírně poroste. "Jasněji o vývoji cen by mělo být v prosinci, kdy by měla být k dispozici data o zásobách jablek v Polsku a Itálii," řekl.

Ceny jablek v obchodních řetězcích se nyní pohybují obvykle nad 30 korunami za kilogram. V akcích ceny klesají k 20 až 25 korunám za kilogram. Přímo u pěstitelů se podle Ludvíka dají pěkná jablka koupit obvykle za 20 až 25 korun za kilogram.

Letošní návrat k cenám minulých let podle Ludvíka potvrdil i odbyt jablek na moštové zpracování, kde se ceny zvedly na 3,30 až 3,50 koruny za kilogram. Loni byly 1,20 koruny. V některých sadech se při tak nízké ceně loni jablka na mošt ani nesklízela.

Ceny jablek obvykle závisí na úrodě. Například po velké neúrodě v roce 2017 se jablka na podzim toho roku prodávala za více než 33 korun za kilogram. Ceny pak dál rostly, až se v červenci 2018 dostaly na rekordní hodnotu 43,23 koruny za kilogram. Po následné nadprůměrné úrodě v roce 2018 ceny opět výrazně klesly. Velký pád cen nastal také na podzim roku 2014, když Rusko zakázalo dovoz jablek z EU.

Čeští ovocnáři letos předpokládají meziroční pokles sklizně jablek o 30 procent na 101.988 tun. Mělo by tak jít o jednu z nejnižších sklizní jablek v historii České republiky. Důvodem propadu jsou jarní mrazy a pozdější sucho a krupobití. Ztráty na tržbách kvůli poklesu produkce a zhoršení kvality pěstitelé na všem ovoci odhadli na 200 milionů korun. Na zmírnění škod z mrazů by ovocnáři od státu měli dostat kompenzaci 50 milionů korun.

Průměrný Čech ročně sní přes 20 kilogramů jablek či výrobků z nich. Celková spotřeba čerstvého ovoce v Česku se pohybuje zhruba na 80 kilogramech na osobu a rok.

Související

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.
Švestky, ilustrační fotografie.

Letní ovoce ve středověké kuchyni. Naši předci měli úplně jiné metody

Letní ovoce si dnes vychutnáváme čerstvé, přidáváme ho i do koláčů, knedlíků nebo zmrzlin, chystáme z něj marmelády nebo zavařeniny. To vše je ale záležitostí moderní doby, dříve naši předci letní plody zužitkovávali úplně jiným způsobem. Co dělali s úrodou švestek nebo třešní? Jak v kuchyni využili planě rostoucí drobné ovoce, jako jsou maliny, ostružiny nebo borůvky?

Více souvisejících

Ovoce zdražování ceny potravin Ekonomika Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy