České stavebnictví v problémech. Kromě stoupajících cen materiálů chybí lidé

Stavebníci řeší vedle stoupajících cen materiálů a surovin i nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Zájem o studium stavebnictví přitom dlouhodobě klesá, což může být podle společností, které ČTK oslovila, do budoucna vážný problém. Většina z nich se proto snaží studenty přilákat už během studia na stáže a zájmu o stavebnictví by podle nich pomohlo také zavedení duálního vzdělávání.

Stavebnictví loni podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) studovalo na vysokých školách loni o čtvrtinu méně studentů než v roce 2001, zhruba 38.500 zájemců. "Naše zkušenost statistiky potvrzuje. Sehnat nové zaměstnance do týmu projektantů, architektů a stavařů je v souvislosti s nízkou nezaměstnaností velkou výzvou. Za poslední rok jsme obsadili pouze zhruba deset pozic absolventy z oboru," řekla výkonná ředitelka developerské společnosti Central Group Michaela Tomášková. "Je to realita, na níž se v nejbližších letech zcela jistě nic nezmění," doplnila Edita Novotná, tisková mluvčí Skupiny Strabag Česko a Slovensko.

Problém je podle developerů a stavbařů nedostatek absolventů s praxí, potřebnými znalostmi a dostatečnou motivací. "Hledáme například hlavního inženýra projektu, technický dozor velké bytové výstavby, manažera povolování staveb či architekta pro velké developerské projekty,“ vypočítal generální ředitel Ekospolu Evžen Korec. "Ročně se k nám sice hlásí spousty zájemců, ale vybrat vhodného uchazeče, který vyhoví náročným kritériím, je složité," dodal.

"Stavebnictví, které je druhým nejdůležitějším segmentem v ekonomice našeho státu, prohrává u mladé generace při výběru škol obecně s humanitními obory. Přitom absolvent s technickým vzdělání získá nejenom praxi během studia, ale především i kvalitní místo s dobrým finančním ohodnocením v daném oboru vždy," konstatoval mluvčí Finepu David Jirušek.

Nedostatek absolventů může především komplikovat budoucí generační obměnu. "Vzhledem k demografické křivce je zjevné, že se situace k lepšímu jen tak nezlepší. Náš vzdělávací systém bohužel příliš kompetence žáků a studentů směrem k technickým oborům nerozvíjí a zájemců o jejich studium je tedy méně, než by praxe potřebovala," řekla dále ČTK Novotná.

Nechybějí jen vysokoškolsky vzdělaní odborníci, ale rovněž stavební dělníci, elektromontéři, řemeslníci či obsluha stavebních strojů. "Stavebnictví vyžaduje stále kvalifikovanější zaměstnance i na dříve čistě dělnických pozicích. Strojníci na dozerech či finišerech musí zvládnout obsluhovat 3D navádění a mistři na některých stavbách běžně pracují s BIM (informačním modelem budovy). Investujeme do technologií, ale pokud se nezmění zájem o stavebnictví jako celek, nebude je mít za pár let kdo obsluhovat," myslí si Slavomíra Sedláčková, personální ředitelka Skanska Central Europe.

Rovněž Metrostav hledá stavbaře dlouhodobě a ročně jich přijmeme okolo padesáti. "Počet absolventů v posledních deset letech klesl zhruba o polovinu a poptávka firem je vysoká, takže z logiky věci je náročnější absolventy získat. Dobrou zprávou však je, že počty nově přijatých studentů začínají pozvolna stoupat," řekl Vojtěch Kostiha, mluvčí Skupiny Metrostav, která má na dlouhodobých stážích aktuálně přes 70 studentů a další příjme v létě na brigády.

Přilákat ještě více studentů by podle Central Group měl systém duálního vzdělávání, fungující například v Německu, Rakousku i na Slovensku. Ten je založen na zajištění praktické výuky přímo ve firmách. "Podpora duálního vzdělávání a jeho legislativní zakotvení by mohlo výrazně zatraktivnit nejen stavařinu, ale i další technické obory," odkazuje Tomášková na programové prohlášení vlády, podle kterého chce kabinet Petra Fialy (ODS) rozvíjet modely spolupráce škol s firemní sférou.

Stavebníci hledají cesty, jak studenty získat a spolupracují nejen s Českým vysokým učením technickým (ČVUT) v Praze. "Mohou si vybrat ze široké nabídky témat pro bakalářské a diplomové práce, díky kterým se mohou podílet na řešení skutečných problémů vycházejících z praxe," řekl ředitel Ekospolu Korec. "Dobrou zkušenost máme s odbornými stážemi, online přednáškami i virtuálními exkurzemi. Po praxi většina ze studentů, kteří k nám loni přišli na letní stáž, už ve firmě zůstala,“ podotkla Sedláčková ze Skansky. Podobně to funguje i o ostatních firem.

Související

Více souvisejících

Stavebnictví

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy