Česko čeká vlna zdražování. Nepůjde jen o potraviny

Česko se může v následujících měsících potýkat se zdražováním potravin, elektroniky, ale i sportovních prostředků. Ceny mohou vyskočit až o desítky procent nahoru, a vinu na tom neponese pouze pandemie koronaviru.

Se zdražováním se v některých oblastech lze setkat už nyní. Ceny paliv začaly růst zhruba před 14 dny, předtím od poloviny ledna zlevňovaly. S nástupem pandemie koronaviru a následným snížením cen ropy pokles cen zrychlil, nyní ale pohonné hmoty v Česku zdražují a jen tak nepřestanou. 

Hlouběji budou muset sáhnout do kapsy Češi i v obchodech. Na vině je nejen koronavirus, ale i počasí, tedy dlouhodobé sucho, které trápí zemědělce. Narušen je rovněž mezinárodní obchod s potravinami a nepříznivý kurz eura.

Lze proto očekávat, že porostou ceny u ovoce a zeleniny, ale například i masa, které vykazuje dlouhodobý trend zdražování. Zavřené továrny v Německu a Španělsku se odrazily na dovozu masa, navíc chybějí řezníci.

Cenami navíc může zahýbat i povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci. Svaz obchodu a cestovního ruchu tvrdí, že schválení návrhu by vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží.

"Omezení nabídky na pultech logicky povede ke zdražování potravin. Čeští výrobci budou moci beztrestně zvyšovat ceny a rezignují na kvalitu potravin. Zároveň se výrazně omezí nabídka v obchodech, protože řada potravin se v tuzemsku nevyrábí," sdělil ČTK prezident svazu Tomáš Prouza.

Český rozhlas upozornil, že některé potraviny už zdražily, stejně jako sportovní potřeby a menší je i nabídka ojetých vozů. Zdražovat dále budou například i kola nebo sportovní zboží.

"Dodávky ze zahraničí, kde se vyrábějí především cyklorámy, váznou a nabírají klidně i měsíční zpoždění. Do celkové ceny se pak promítá pro české spotřebitele nepříznivý kurz koruny, což podle Molitora poznáme zřejmě až v příští sezóně," uvedl Rozhlas.

Související

Více souvisejících

češi ceny potravin potraviny jídlo Obchody

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy