Průmyslová produkce v Česku v říjnu meziročně vzrostla o 1,3 procenta. Do růstu se tak dostala poprvé od května 2019. Přispěla k tomu hlavně výroba automobilů.
Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně průmysl vzrostl o tři procenta.
Průmysl dosud meziročně klesal 16 měsíců v řadě, od počátku letošního roku se produkce snížila celkově o zhruba deset procent. V září byl pokles zhruba dvě procenta, například v dubnu během první vlny koronaviru byl ale více než třetinový. "Na rozdíl od stavebnictví druhá vlna koronaviru zatím průmysl výrazně nezasáhla," uvedl ředitel odboru statistiky průmyslu ČSÚ Radek Matějka.
Důvodem lepšího vývoje v poslední době je hlavně automobilový segment. "Snaží se alespoň částečně dohonit jarní výpadek ve výrobě," podotkl Matějka. V říjnu se výroba aut meziročně zvýšila o téměř 14 procent. Lepší výsledek než loni v říjnu zaznamenala také výroba pryžových a plastových výrobků nebo elektrických zařízení.
Naopak o téměř 12 procent klesla výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla, výroba strojů si pohoršila o více než šest procent. V případě oprav a instalace strojů a zařízení přesáhl meziroční pokles 15 procent.
Hodnota nových zakázek vzrostla o 5,2 procenta. Objednávky ze zahraničí byly vyšší o 8,4 procenta, tuzemské zakázky ale klesly o 1,7 procenta. Také v tomto případě k celkovému meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba automobilů.
"Meziroční pokles zaměstnanosti se v říjnu, podobně jako v září, držel na úrovni čtyř procent," dodal Matějka. Průměrná měsíční mzda zaměstnanců v průmyslu vzrostla o 2,5 procenta.
Na rozdíl od první vlny pandemie tentokrát nebyly narušeny dodavatelské řetězce a podstatně příznivější je také ekonomická situace v zahraničí, řekl ČTK hlavní ekonom Deloitte David Marek. Český průmysl se tak podle něj může opřít o svůj nejsilnější motor, automobilový průmysl.
"Průmysl na rozdíl od některých jiných odvětví ekonomiky nástupem druhé vlny pandemie zjevně poznamenán nebyl. Produkce se v říjnu po očištění o pracovní dny nečekaně zvýšila," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Čísla podle něj dobře navazují na vývoj produkce v Německu, která v říjnu rovněž pozitivně překvapila a podstatně zmírnila svůj meziroční propad. A stejně jako v Německu táhlo i v Česku produkci nahoru oživení v autoprůmyslu, dodal.
Nejcitelněji se na růstu průmyslu podílela výroba motorových vozidel, která v říjnu vzrostla o necelých 10 % (po očištění o vliv pracovních dní by činil růst přes 13 %). Navzdory velmi silnému říjnu však výroba automobilů od ledna do října meziročně klesá o 16 % pic.twitter.com/YQcuhhM3Kq
— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) December 8, 2020
Zlepšující se nové zakázky naznačují, že by si průmysl mohl slušné tempo udržet i v příštích měsících, uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. Průmysl tak bude podle něj tuzemskou ekonomiku v posledním čtvrtletí letošního roku táhnout a bude to jeden z hlavních důvodů, proč bude dopad druhé vlny pandemie na tuzemskou ekonomiku slabší než na jaře. Za celý letošní rok by mohl však průmysl klesnout o zhruba sedm až osm procent, podotkl.
Údaje z výroby za říjen překvapily mírně pozitivně, doplnil analytik Komerční banky Michal Brožka. Za listopad čeká slabší údaj, ale nemělo by to být dramatické. Předstihové indikátory se vyvíjejí smíšeně. Složky indexu nákupních manažerů za listopad ukazují na expanzi výroby pomalejším tempem. "Pro letošek jsme čekali propad průmyslové výroby kolem deseti procent, ale poslední údaje ukazují, že by výsledek mohl být spíše blízko minus sedmi procentům," odhadl.
Stavební výroba v Česku v říjnu zrychlila meziroční propad. Snížila se o 10,5 procenta po revidovaném poklesu o 7,9 procenta v září. Pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku propadlo o 13 procent. V září se snížilo o 8,8 procenta. Inženýrské stavitelství, tedy zejména dopravní výstavba, zpomalilo v říjnu meziroční pokles na 4,8 procenta ze zářijových 5,8 procenta.
Stavebnictví bylo v říjnu nadále ovlivněno epidemií koronaviru, uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. "Stavební produkci drží velké firmy inženýrským stavitelstvím, pozemní stavitelství je v útlumu v obou velikostních segmentech. Také stavební úřady hlásí omezený provoz a povolovací procesy váznou," dodala.
Ve srovnání se zářím byla říjnová stavební produkce po vyloučení sezonních vlivů nižší o 1,7 procenta.
„Stavební produkci drží velké firmy inženýrským stavitelstvím, pozemní stavitelství je v útlumu v obou velikostních segmentech. Stavební úřady hlásí omezený provoz a povolovací procesy váznou,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
— ČSÚ (@statistickyurad) December 8, 2020
Stavební úřady v říjnu vydaly 7004 stavebních povolení, meziročně o 7,6 procenta méně. Hodnota povolených staveb se proti loňskému říjnu snížila o 35,9 procenta na 32,7 miliardy korun.
V říjnu začala výstavba 2581 bytů, což bylo téměř o čtvrtinu méně než před rokem. Ubylo zejména zahájených staveb bytových domů, méně něž loni se ale v říjnu začalo stavět také bytů v rodinných domech. Stavbaři dokončili 2886 bytů, meziročně o zhruba procento méně. O víc než desetinu se snížil počet dokončených bytových domů, bytů v rodinných domech nepatrně přibylo.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v říjnu meziročně snížil o 1,3 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda proti loňskému říjnu vzrostla o 2,8 procenta.
Údaje o meziročním vývoji stavební produkce statistici uvádějí po očištění o vliv počtu pracovních dnů.
26. prosince 2024 21:53
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
Související
Ekonomika stoupla o více než procento, odhadují statistici
EU začíná pracovat na navýšení kapacit obranného průmyslu. Komise načrtla první návrh
Průmysl , Stavebnictví , Ekonomika , Český statistický úřad
Aktuálně se děje
včera
Zvýšení výdajů NATO, které prosazuje Trump, má smysl. Pomohlo by nejen Ukrajině
včera
Slovákům nehrozí převrat podle plánů opozice, ale Kremlu. Fico lidem odepře práva rád
včera
Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce
včera
Trump: Za to, že válka pokračuje, může Putin. Stačil by jediný krok a okamžitě skončí
včera
Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?
včera
Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem
včera
Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů
včera
Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku
včera
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
včera
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
včera
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
včera
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
včera
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
včera
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
24. ledna 2025 22:13
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
24. ledna 2025 21:44
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
24. ledna 2025 20:53
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
24. ledna 2025 19:18
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
24. ledna 2025 17:15
Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození
24. ledna 2025 16:32
Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, oznámil Fico těsně před demonstracemi
Slovensko čelí dalšímu masivnímu kybernetickému útoku, který tentokrát míří na státní Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VšZP). Premiér Robert Fico (Směr-SD) a ministr zdravotnictví Kamil Šaško (Hlas-SD) na dnešní tiskové konferenci potvrdili, že útok stále probíhá, ale bezpečnostní týmy se mu úspěšně brání.
Zdroj: Libor Novák