ČEZ má stále povolení pro případné nové bloky v Temelíně

Společnost ČEZ má stále povolení pro případné nové bloky v Jaderné elektrárně Temelín. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) dnes na svém webu uvedl, že základě žádosti energetické firmy revidoval povolení k umístění dvou možných nových temelínských bloků s označením ETE 3 a 4. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ČTK řekl, že prioritou stále zůstává stavba nového bloku v druhé z tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech.

"Postupujeme v souladu s aktualizovanou státní energetickou koncepcí a národním akčním plánem, který předpokládá rozvoj obou lokalit, nicméně v logické posloupnosti. Aktuálně se soustředíme na práce na novém zdroji v lokalitě Dukovany, která má přednost a stanovený harmonogram," řekl Kříž.

SÚJB uvedl, že nové rozhodnutí pro Temelín nahrazuje dosavadní povolení k umístění ETE 3,4, které bylo vydáno v říjnu 2014. "Důvodem podání žádosti byla změna právní situace, vyvolaná nabytím účinnosti atomového zákona a jeho prováděcích předpisů, a na ni navazující kroky držitele povolení, a jiné faktické a právní skutečnosti," sdělil dnes úřad. Dodal, že důvody pro vydání nového rozhodnutí vyhodnotil jako dostatečné. "Podstatou je nové povolení k umístění ETE 3,4 shodné, jako již vydané v roce 2014, ale reaguje na novou právní úpravu," doplnil Kříž.

Stát a ČEZ na konci července uzavřely smlouvy k plánovanému novému bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele stavby. Beneš tehdy ČTK řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022, tendr chce vypsat letos v prosinci.

Státní garance na dostavbu Temelína neposkytla v roce 2014 vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), ve které jako ministr financí působil současný premiér Andrej Babiš (ANO). ČEZ následně tendr na dostavbu elektrárny zrušil. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 12,7 TWh. V současnosti má elektrárna dva výrobní bloky, každý s instalovaným výkonem 1125 megawattů.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany Komentář

Česko hledá odpověď na zásadní otázku. Ano, či ne novým jaderným elektrárnám?

Nedávná analýza poradenské společnosti EGÚ Brno konstatovala, že Česká republika zůstala i v roce 2023 vývozcem elektřiny do zahraničí. Podíl exportu se sice snižuje, ale i tak jsme vyvezli devět terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziročně o pět TWh méně. Česko přitom samo spotřebuje elektřiny přes šedesát TWH za rok. Ale i tak se loni ČR stala čtvrtým největším exportérem elektřiny v EU. Člověk by z toho mohl mít, tak nějak na první dobrou, radost, jenže taková zpráva a přístup řady extremistických politiků, spíše posiluje řadu mýtů, dezinformací a odsudků o energetice.

Více souvisejících

ČEZ Jaderná elektrárna Temelín Státní úřad pro jadernou bezpečnost Energetika Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy