Chaos a neefektivnost. Rekonstrukce státu tepe programy na pomoc při koronakrizi

Programům, které nastavila vláda na pomoc lidem postiženým opatřeními proti koronaviru, chybí podle sdružení Rekonstrukce státu (RS) koncepčnost, jednoduchost a možnost měření účinnosti. Z analýzy projektu Nezhasínat, kterou dnes představilo, vyplývá, že až 88 procent z vyhrazených asi 857 miliard korun vláda vyplácí v programech s vážnějšími nedostatky. Některé skupiny pracovníků přitom na pomoc vůbec nedosáhly.

Programy, kterých je celkem 30, jsou podle Rekonstrukce státu roztříštěné, je v nich chaos a není jasné, zda se navzájem nevylučují. Zejména programy COVID vyžadovaly velice náročnou přípravu s pomocí účetních, daňových poradců a právníků, což upřednostňovalo silnější a připravenější firmy. Doba vyřízení žádosti přitom činila i tři měsíce, uvedl na dnešní tiskové konferenci analytik sdružení Daniel Vondra. 

Pozitivně jsou naopak podle Rekonstrukce státu hodnoceny programy pro živnostníky, ošetřovné pro OSVČ nebo Antivirus, které byly oproti jiným relativně rychlé a jednoduché. Stát ale podle Rekonstrukce státu zapomenul s pomocí na některé skupiny občanů, například podnikající cizince či v některých programech na zemědělce. Žádný program nezachycuje například také nové a malé společnosti, které mají tři a více zaměstnanců na dohodu, resp. společníků s podílem na zisku, na zaměstnance na překážkách, kteří současně na vedlejší činnost podnikají, či na neziskové organizace.

Vládní podpůrné programy zcela zapomněly na pět skupin lidí, kteří se nevešli do škatulek plošné podpory. Pomoc s dopady COVID-19 není koncepčně zacílena, a vzhledem k velké byrokracii je vyplácení peněz pomalé. Jak to napravit? ?https://t.co/cSIRsbbhI5 #NEZHASÍNAT! pic.twitter.com/0rZPsD0YGD

— Rekonstrukce státu (@RekonstrukceCZ) June 30, 2020

MF uvedlo, že cílem všech přijatých opatření je kompenzovat hlavní příjem tak, aby se nikdo neocitl zcela bez prostředků. Zaměstnanec na překážkách, který kvůli pandemii nemohl provozovat svou vedlejší živnost, tak dostává náhradu mzdy, pokud má dítě, mohl čerpat ošetřovné. A jako živnostníkovi mu byly odloženy odvodové povinnosti. "Nesouhlasíme ani s argumentem, že bez pomoci zůstali u nás podnikající cizinci. Pokud odvádějí pojistné, mají nárok na kompenzační bonus pro OSVČ jako každý jiný. Stejnou logikou může o bonus žádat i společník s.r.o., pokud je rezidentem s většinou příjmů z ČR," stojí ve vyjádření.

Vláda dosud podle sdružení vypsala podporu v celkové výši 857 miliard korun, z toho přímá podpora činí 141 miliard Kč. Velkou část - 665 miliard Kč - tvoří záruky za úvěr, zbytek je nepřímá podpora, například odpuštění daní. "Přitom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) slíbila až jeden bilion a 190 miliard korun. Pomoc je pomalá. Je to dáno tím, že stát nedůvěřuje občanovi a nechává ho při žádosti prokazovat mnoho skutečností, které už zná," uvedl vedoucí projektu Hlídač státu Michal Bláha.

Podle dat ministerstva financí k 10. červnu celková přijatá opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru činila zhruba 1,15 bilionu korun, tedy 20,8 procenta hrubého domácího produktu. "V mezinárodním srovnání toto číslo řadí ČR mezi země, které na záchranu ekonomiky vynakládají nejvíce. Vedle přímých kompenzací se jednalo i o státní záruky za úvěry a odklady odvodových povinností," uvedlo MF. K 22. červnu činila podle úřadu vyplacená pomoc již 88,4 miliardy korun.

Aby byla pomoc efektivnější, doporučilo sdružení podle Josefa Karlického podmínky programů formulovat srozumitelněji, pomoc vyplácet rychleji, překládat programy podpory alespoň do angličtiny, nastavit jasné a srozumitelné cíle programů a pracovat na digitalizaci služeb státu. Každý program by měla podle něho také doprovodit důvodová zpráva. Do budoucnosti sdružení doporučilo přípravu strategických plánů, které pomohou líp a systematicky zvládnout případnou příští krizi.

Související

Soud, ilustrační foto

Protikorupční organizace nesouhlasí s anonymizací rozpisů soudů

Protikorupční organizace nesouhlasí s anonymizováním přehledů soudních jednání a odmítají, že by to byl nutný krok kvůli ochraně osobních údajů. Podle Rekonstrukce státu a Otevřené společnosti jde o neoprávněné porušení práva na informace. Nadační fond proti korupci na dotaz ČTK uvedl, že tajení účastníků řízení v databázi soudu je neodůvodněným snižováním transparentnosti justiční činnosti.
ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví má získat nebývalé pravomoci. Novela zákona je terčem kritiky

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví centralizuje krajské hygienické stanice (KHS) pod Státní hygienickou službu. Bude moci například zavřít školy, obchody či zakázat akce podobně, jako jsou zakázané v současné době díky nouzovému stavu a nařízením vlády. Nově by měla mít možnost vyžádat si od mobilních operátorů lokalizační data o nakaženém až tři týdny zpět.

Více souvisejících

Rekonstrukce státu Ministerstvo financí ministerstvo průmyslu osvč živnostníci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy