Programům, které nastavila vláda na pomoc lidem postiženým opatřeními proti koronaviru, chybí podle sdružení Rekonstrukce státu (RS) koncepčnost, jednoduchost a možnost měření účinnosti. Z analýzy projektu Nezhasínat, kterou dnes představilo, vyplývá, že až 88 procent z vyhrazených asi 857 miliard korun vláda vyplácí v programech s vážnějšími nedostatky. Některé skupiny pracovníků přitom na pomoc vůbec nedosáhly.
Programy, kterých je celkem 30, jsou podle Rekonstrukce státu roztříštěné, je v nich chaos a není jasné, zda se navzájem nevylučují. Zejména programy COVID vyžadovaly velice náročnou přípravu s pomocí účetních, daňových poradců a právníků, což upřednostňovalo silnější a připravenější firmy. Doba vyřízení žádosti přitom činila i tři měsíce, uvedl na dnešní tiskové konferenci analytik sdružení Daniel Vondra.
Pozitivně jsou naopak podle Rekonstrukce státu hodnoceny programy pro živnostníky, ošetřovné pro OSVČ nebo Antivirus, které byly oproti jiným relativně rychlé a jednoduché. Stát ale podle Rekonstrukce státu zapomenul s pomocí na některé skupiny občanů, například podnikající cizince či v některých programech na zemědělce. Žádný program nezachycuje například také nové a malé společnosti, které mají tři a více zaměstnanců na dohodu, resp. společníků s podílem na zisku, na zaměstnance na překážkách, kteří současně na vedlejší činnost podnikají, či na neziskové organizace.
Vládní podpůrné programy zcela zapomněly na pět skupin lidí, kteří se nevešli do škatulek plošné podpory. Pomoc s dopady COVID-19 není koncepčně zacílena, a vzhledem k velké byrokracii je vyplácení peněz pomalé. Jak to napravit? ?https://t.co/cSIRsbbhI5 #NEZHASÍNAT! pic.twitter.com/0rZPsD0YGD
— Rekonstrukce státu (@RekonstrukceCZ) June 30, 2020
MF uvedlo, že cílem všech přijatých opatření je kompenzovat hlavní příjem tak, aby se nikdo neocitl zcela bez prostředků. Zaměstnanec na překážkách, který kvůli pandemii nemohl provozovat svou vedlejší živnost, tak dostává náhradu mzdy, pokud má dítě, mohl čerpat ošetřovné. A jako živnostníkovi mu byly odloženy odvodové povinnosti. "Nesouhlasíme ani s argumentem, že bez pomoci zůstali u nás podnikající cizinci. Pokud odvádějí pojistné, mají nárok na kompenzační bonus pro OSVČ jako každý jiný. Stejnou logikou může o bonus žádat i společník s.r.o., pokud je rezidentem s většinou příjmů z ČR," stojí ve vyjádření.
Vláda dosud podle sdružení vypsala podporu v celkové výši 857 miliard korun, z toho přímá podpora činí 141 miliard Kč. Velkou část - 665 miliard Kč - tvoří záruky za úvěr, zbytek je nepřímá podpora, například odpuštění daní. "Přitom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) slíbila až jeden bilion a 190 miliard korun. Pomoc je pomalá. Je to dáno tím, že stát nedůvěřuje občanovi a nechává ho při žádosti prokazovat mnoho skutečností, které už zná," uvedl vedoucí projektu Hlídač státu Michal Bláha.
Podle dat ministerstva financí k 10. červnu celková přijatá opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru činila zhruba 1,15 bilionu korun, tedy 20,8 procenta hrubého domácího produktu. "V mezinárodním srovnání toto číslo řadí ČR mezi země, které na záchranu ekonomiky vynakládají nejvíce. Vedle přímých kompenzací se jednalo i o státní záruky za úvěry a odklady odvodových povinností," uvedlo MF. K 22. červnu činila podle úřadu vyplacená pomoc již 88,4 miliardy korun.
Aby byla pomoc efektivnější, doporučilo sdružení podle Josefa Karlického podmínky programů formulovat srozumitelněji, pomoc vyplácet rychleji, překládat programy podpory alespoň do angličtiny, nastavit jasné a srozumitelné cíle programů a pracovat na digitalizaci služeb státu. Každý program by měla podle něho také doprovodit důvodová zpráva. Do budoucnosti sdružení doporučilo přípravu strategických plánů, které pomohou líp a systematicky zvládnout případnou příští krizi.
4. července 2025 16:19
Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
Související

Protikorupční organizace nesouhlasí s anonymizací rozpisů soudů

Ministerstvo zdravotnictví má získat nebývalé pravomoci. Novela zákona je terčem kritiky
Rekonstrukce státu , Ministerstvo financí , ministerstvo průmyslu , osvč , živnostníci
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Z Ruska je zklamaný. V pondělí budu mít zásadní prohlášení, oznámil Trump
před 41 minutami

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony
před 1 hodinou

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média
před 1 hodinou

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
před 2 hodinami

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí
před 2 hodinami

Další průzkum, jiná čísla. ANO je první, vládní strany si pohoršily
před 3 hodinami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 3 hodinami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 4 hodinami

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera
Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.
Zdroj: Jakub Jurek