Dobu hypoteční střídá doba nájemní

Bydlet ve vlastním je pro některé obyvatele České republiky velmi důležité. Jenže získat vlastní bydlení je pro člověka s průměrným platem čím dál tím těžší získat. Česká národní banka od září loňského roku zvýšila úrokové sazby čtyřikrát a další zvýšení na sebe nenechá nejspíš dlouho čekat. Hypotéky i nemovitosti tedy zdražují a mnozí se budou muset smířit s tím, že na vlastní bydlení nedosáhnou. Dobu hypoteční, tedy střídá doba nájemní.

„V návaznosti na makroekonomický vývoj v Evropě predikujeme, že na měnově-politickém zasedání ČNB dne 31. 3. 2022 bankovní rada rozhodne o zvýšení základní sazby minimálně o 1 %. ČNB tak bude reagovat na náhlý nárůst cen na komoditním trhu. V této souvislosti banka začala intervenovat na měnovém trhu ve prospěch české koruny. ČNB tak začala rozpouštět eurové rezervy a tím začala chránit českou ekonomiku rostoucím importovaným cenám,“ uvádí Jakub Veverka, hlavní ekonom z Videobydleni.cz.

ČNB předpokládala, že poslední zvednutí sazby na 4,5 % již dostatečně ovlivní kurz koruny k dalším měnám směrem k posílení. Vlivem vývoje na Ukrajině a dalších sankcí na Ruskou federaci můžeme předpokládat další zvyšování základních sazeb. Je nutno říci, že bankovní rada nemá před sebou jednoduché rozhodování. „Pevně ale věřím, že naplní její hlavní smysl, a to je cenová stabilita v české republice, proto bude muset sáhnout k dalšímu zvýšení,“ podotýká Veverka.

Pro běžného člověka s průměrnou mzdou se sen o vlastním bydlení čím dál víc vzdaluje. Ceny nemovitostí jsou vysoké, je jich málo. Navíc od 1. dubna Česká národní banka zpřísní pravidla pro poskytování hypoték, a to zvlášť pro žadatele starší 36 let. Takže i na hypotéku musí mít lidé skoro nadprůměrný plat a úspory v řádech sta tisíců korun. Další variantou je ručení jinou nemovitostí. V poslední době čím dál víc rodičů ručí dětem svým vlastním bytem, aby si jejich potomci mohli vzít hypotéku a bydlet ve vlastním.

„Jisté řešení představují nájmy, ale ty vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí také rostou. Nájmy budou pravděpodobně ještě zdražovat, a to kvůli tomu, že majitelé bytů, kterým letos končí fixace u hypoték budou refinancovat své půjčky s vyšší úrokovou sazbou,“ uvádí Jakub Veverka z realitního portálu Videobydleni.cz.

Každopádně kvůli nájmu není potřeba tak vysoký vstupní kapitál, jako pro pořízení nemovitosti na hypotéku. Majitelé nemovitostí, kterým se letos kvůli refinancování hypoték zvýší měsíční splátky hypotéky, budou chtít navýšit i nájem svým nájemníkům.

„Podle našich dat meziměsíční zvyšování nabídkových cen nájemního bydlení v celé ČR roste od ledna 2022 průměru o 1,25 procenta,“ dodává Jakub Veverka.

Související

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.
Byty

Český realitní trh krvácí. Experti pro EZ popsali, co nás letos čeká

Podle veřejně dostupných dat a informací se v roce 2023 v tuzemsku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Data říkají, že bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů pak až o 17 procent. O 19 procent se také propadl prodej chat a chalup. Může za nepříznivá data jen nižší výkon stavebnictví nebo o poznání horší poptávka či koupěschopnost zákazníků, anebo je na vině inflace? A souvisí nějak spolu všechny zmíněné veličiny?

Více souvisejících

hypotéky Bydlení

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy