Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí v včasnějším opětovném nastartování celé země včetně hospodářství, které je výrazně utlumeno a sčítá velké ztráty. Shodla se na tom většina vybraných ekonomů a akademiků.
"Vláda podle všeho udělala dobře, když preventivně zakázala shromažďování lidí. Nemáme zatím věrohodná data, abychom mohli rozhodnout jinak. Avšak situace trvá už nějakou dobu - a zatím nevidím cestu ven. Kabinet musí začít masivně investovat do testování, jinak se nepohneme. Situace začíná být neúnosná," řekl ČTK ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.
Vláda by podle něj měla spíše podpořit jednotlivce a podniky než odpouštět platby mezi soukromníky. "Protože to může mít nežádoucí efekty - například majitelé bytů raději nebudou pronajímat, než aby měli nájemníka - neplatiče. I proto je ale důležité začít testovat. Co zaplatí vláda za testy, je v porovnání s hospodářskými ztrátami z nečinnosti velmi malá částka," dodal Pánek.
Štěpán Jurajda z CERGE-EI uvedl, že vláda dobře pochopila, jak důležité je vyslat do ekonomiky jasný signál, že fiskální (rozpočtová) politika pomůže domácnostem, OSVČ i zaměstnavatelům překlenout nesnadné období, kdy stát byl nucen zmrazit některá odvětví. Také Jurajda označil za nejdůležitější ze všech potenciálních investic státu výdaje do testovacích laboratoří a strategie testování.
"Investice do kvalitních dat o vývoji epidemie, tj. do několikanásobného navýšení kapacity testů a jejich optimální alokace, nám umožní epidemii porazit dříve díky efektivnější chytré karanténě. Rozsáhlé testování také umožní dosáhnout stanovených zdravotních cílů s menšími ekonomickými dopady," sdělil Jurajda.
V Česku je k dnešnímu ránu 4591 lidí nakažených koronavirem, zdravotníci už celkem provedli přes 85.000 testů. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru pro DVTV uvedl, že plošné testování celé populace není potřeba, stát chystá otestovat zhruba 17.000 lidí na jižní Moravě, v Praze a dalších vybraných regionech, což pomůže získat přesnější data o promořenosti v zemi.
Podle Marka Loužka z Národohospodářské fakulty VŠE v Praze jsou opatření české vlády k boji s koronavirem čirou improvizací. "Osudové dilema politiků spočívá mezi ohrožením veřejného zdraví a ohrožením ekonomiky. Bojovníci s epidemií chtějí hospodářství uvrhnout do stavu klinické smrti, dostat se z toho nejhoršího a pak pacienta resuscitovat. Cena za to je však fatální," uvedl. Koronavirová krize by podle něj neměla být zneužívána pro posílení moci státu. "Zdaleka ne všechna odvětví jsou strategická a stát nemusí zachraňovat za každou cenu," podotkl Loužek.
Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a pedagog VŠ CEVRO Institut Dominik Stroukal naopak míní, že vláda by neměla hledat více či méně zasažená odvětví, ale poskytovat pomoc plošně. "Spravedlivé to stejně nebude a sníží se nejistota. Snížení nejistoty je to hlavní, co by měla vláda mít na mysli. Měla by zejména jasně určit kritéria, při kterých nouzový stav a současná krizová opatření opustíme. Patrně ještě větší roli než vláda ale nakonec bude hrát Česká národní banka, která po vzoru západních centrálních bank začne masivně skupovat aktiva," dodal.
Související
Vláda zjednodušila zavádění dronů do armády, schválila i úpravy trestního řádu
Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci
Vláda ČR , Ekonomika , Dominik Stroukal (Ludwig von Mises Institut) , VŠE Praha , Liberální institut , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 49 minutami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 1 hodinou
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 1 hodinou
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 1 hodinou
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 2 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 3 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 3 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 3 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 4 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 5 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 5 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 5 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 5 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 6 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 6 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 6 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 7 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 8 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
V ostrém kontrastu vyznívají slova Erica Trumpa, syna amerického exprezidenta Donalda Trumpa, o princi Harrym a o ostatních členech britské královské rodiny. Pro krále Karla III., prince Williama nebo princeznu Kate má totiž Trump jen slova uznání.
Zdroj: Lucie Podzimková