Expert: Ekonomika ČR je na pandemii připravena líp, než je ve světě obvyklé

Česká ekonomika je na pandemii podobně jako na případnou recesi připravena lépe, než je ve světě obvyklé. ČTK to dnes řekl analytik České spořitelny David Navrátil s poukazem na studii Světové banky. Pandemie v důsledku nákaz koronavirem zatím nenastala, svět se podle Světové zdravotní organizace nyní ocitl ve stavu zdravotní nouze.

Dopady středně vážné až vážné pandemie na světovou ekonomiku činí podle studie Světové banky 570 miliard dolarů, což je 0,7 procenta světového HDP. V nákladech podle Navrátila studie zohledňuje i připravenost jednotlivých zemí čelit pandemii. Odhad nákladů pro českou ekonomiku je asi 0,4 procenta HDP, tedy zhruba 22 miliard Kč. Pro srovnání v Asii by byly náklady dvě procenta HDP, dodal Navrátil.

Lokální dopady koronaviru mohou být značné, ve výkonnosti globální ekonomiky by se však, minimálně optikou dnešního dne, koronavirus nijak dramaticky projevit neměl, míní manažer Raiffeisen investiční společnosti Martin Zezula. Analytický konsensus aktuálně odhaduje letošní růst světového hospodářství tempem 3,1 procenta, dopad epidemie SARS z let 2002 až 2003 byl následně vyčíslen na 0,1 procentního bodu.

A graph is worth a thousand letters. #coronavirus. Source: NYTimes https://t.co/M1K9e6Kgz6 pic.twitter.com/evgM2UHf3U

— Dr. Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) January 31, 2020

Největšímu ekonomickému ohrožení aktuálně podle něho čelí vedle Číny samotné též například přilehlé regiony, sektorově pak primárně oblasti spojené s cestováním, turistickým ruchem, ubytováním, volnočasovými aktivitami apod., kde si může 'vybrat daň' strach ze shromažďování velkého množství lidí na veřejných místech. V případě, že bude problém výrazněji eskalovat, postižení se nevyhnou ani odvětví závislá na mezinárodním obchodu, podotkl Zezula.

Za poslední dva týdny se investoři s vidinou epidemie v zádech přesunovali z rizikovějších do bezpečnějších aktiv. Rostou ceny amerických a evropských státních dluhopisů. Stoupá i cena zlata. Klesají naopak akciové indexy, ale i cena ropy nebo mědi.

Zdravotní organizace vyhlásila kvůli koronaviru stav zdravotní nouze. "Lidé se přepnuli do módu 'panika', vzali útokem lékárny a vykoupili zdravotní roušky. Investoři nejsou imunní vůči emocím, takže ti vzali útokem firmu Kawamoto, která vyrábí mimo jiné zdravotní roušky. Cena akcií této firmy vzrostla během ledna zhruba o 600 procent. S nadsázkou můžeme říci, že Kawamoto je nový bitcoin," podotkl Navrátil.

Vývoj kurzu virtuálních měn koronavirus přímo neovlivňuje, podle části ekonomů ale mohou reagovat na aktuální vývoj na akciových trzích, na které epidemie dopad má. Nejznámější bitcoin za poslední týden posílil o zhruba 1000 USD na zhruba 9400 dolarů. Ve čtvrtek přitom atakoval hranici 9600 USD.

Přestože se nabízí dát aktuální nárůst hodnoty bitcoinu do souvislosti s mírným propadem na akciových trzích, podobné cenové výkyvy jsou u kryptoměn zcela běžné, často zcela nezávislé na světových událostech. "Zda skutečně bude bitcoin podobně jako zlato sloužit jako zajišťovací aktivum během propadu kapitálových trhů, ukáže až případná dlouhodobější recese," uzavřel analytik WBTCB Ondřej Příhonský.

Související

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.
Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

Více souvisejících

Ekonomika Česká republika Bitcoin Zlato cestovní ruch Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

před 2 hodinami

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

před 3 hodinami

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

před 4 hodinami

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

před 5 hodinami

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

před 6 hodinami

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

před 8 hodinami

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

před 9 hodinami

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

před 10 hodinami

Počasí

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy