Experti: Rizikem pro český export je nedostatek lidí, covid nebo zdražování

Oživení zahraniční poptávky v závěru roku je podle odborníků dobrou zprávou pro český export, kterému by se letos mohlo dařit. V potaz je ale třeba brát mnoho rizik, jakými jsou nedostatek pracovníků, nové koronavirové mutace, zdražování surovin a energií, ale také krize na Ukrajině.

Tyto faktory mají vliv i na očekávání vývozců, která jsou na další tři měsíce méně optimistická než v předchozím období. Vyplývá to z aktuálního výpočtu tzv. indexu exportu, který připravují Raiffeisenbank a Asociace exportérů.

Výkonnost ekonomik eurozóny na konci minulého roku podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské až na výjimky předčila očekávání. Je to příznivý signál pro zahraniční poptávku, navíc tempo nových zahraničních objednávek podle lednových průzkumů mezi nákupními manažery (PMI) zrychlilo.

Vzhledem k vysoké srovnávací základně v loňském roce, kdy výkon exportu byl v březnu o 31 procent vyšší a v dubnu meziročně vzrostl o 81 procent, lze letos na jaře očekávat podle indexu exportu zlepšení kolem 14 procent. "V druhé polovině letošního roku bude eurozóna pokračovat v oživení a obnova globálních výrobních řetězců uleví tuzemským výrobcům a podpoří export. Nicméně nemůžeme ignorovat rizika v podobě hrozící ukrajinské krize, nových mutací covidu-19 či trvalého nedostatku pracovních sil v Česku," řekla Horská.

Ke zlepšení situace v personální otázce je podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka nutné, aby vláda umožnila vstup uchazečům o práci ze třetích zemí. Za ještě větší problém považuje dodavatelskou krizi, kdy chybějí suroviny, díly, a navíc zdražují. Ceny surovin v průměru stouply o 18,5 procenta. Prudce rostou také ceny energií. "K tomu všemu zákazníci, kteří platí své závazky včas, vyhynuli jako druhohorní ještěři a aby toho nebylo málo, centrální bankéři se snaží dle učebnicových pouček krotit naprosto neučebnicovou inflaci, a torpedují tak průmyslové bárky exportérů na rozbouřených vodách zahraničního obchodu, ale zároveň tím ničí i mladé rodiny, které se zadlužily za účelem pořídit si vlastní bydlení," uvedl. Doplnil, že je možné očekávat i další potíže v souvislosti s koronavirovou nákazou.

Export loni meziročně vzrostl o 13 procent, z teritoriálního hlediska vykazoval rekordní čísla. Například obrat česko-německého obchodu se zbožím činil asi 2,2 bilionu korun, o čtyři procenta více než v roce 2019. Zahraniční obchod se zbožím v loňském roce ale poprvé od roku 2010 vykázal schodek, byl 1,5 miliardy korun. Problémem je to, že dovoz rostl rychleji než vývoz a proti roku 2020 si polepšil o 19,2 procenta. Ukázala to dnes zveřejněná data Českého statistického úřadu.

Související

Dovoz a vývoz zboží

Evropa ztrácí trpělivost. Dává sbohem Trumpovi a obrací se k Asii. Má ale nová obchodní strategie šanci uspět?

Evropská unie je čím dál unavenější z obchodních výhrůžek Donalda Trumpa a hledá novou cestu, jak posílit partnerství s těmi, kdo respektují pravidla. Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen proto nově prosazuje užší spolupráci s obchodním blokem CPTPP (Komplexní a progresivní dohoda pro transpacifické partnerství), jehož členy jsou mimo jiné Japonsko, Austrálie, Kanada či Mexiko.

Více souvisejících

dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

před 1 hodinou

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

před 3 hodinami

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

před 3 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

před 5 hodinami

Letní počasí, ilustrační foto

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování

V Česku se uplynulý týden obešel bez příliš vysokých teplot, ale hned na začátku nového týdne před nimi meteorologové varují. V jednom konkrétním regionu dnes může ojediněle být až 32 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

včera

včera

včera

včera

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

včera

včera

Dánové v čele Evropy. Nejvyšší prioritu má "zelená" a bezpečnost

Dánsko momentálně zahajuje své šestiměsíční předsednictví v Radě EU, zastupující 27 národních vlád. A objevuje se i slovo, které bylo v evropské politice na ústupu, ale od dánského předsednictví se opět vrátilo: zelená. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy