Experti: Rizikem pro český export je nedostatek lidí, covid nebo zdražování

Oživení zahraniční poptávky v závěru roku je podle odborníků dobrou zprávou pro český export, kterému by se letos mohlo dařit. V potaz je ale třeba brát mnoho rizik, jakými jsou nedostatek pracovníků, nové koronavirové mutace, zdražování surovin a energií, ale také krize na Ukrajině.

Tyto faktory mají vliv i na očekávání vývozců, která jsou na další tři měsíce méně optimistická než v předchozím období. Vyplývá to z aktuálního výpočtu tzv. indexu exportu, který připravují Raiffeisenbank a Asociace exportérů.

Výkonnost ekonomik eurozóny na konci minulého roku podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské až na výjimky předčila očekávání. Je to příznivý signál pro zahraniční poptávku, navíc tempo nových zahraničních objednávek podle lednových průzkumů mezi nákupními manažery (PMI) zrychlilo.

Vzhledem k vysoké srovnávací základně v loňském roce, kdy výkon exportu byl v březnu o 31 procent vyšší a v dubnu meziročně vzrostl o 81 procent, lze letos na jaře očekávat podle indexu exportu zlepšení kolem 14 procent. "V druhé polovině letošního roku bude eurozóna pokračovat v oživení a obnova globálních výrobních řetězců uleví tuzemským výrobcům a podpoří export. Nicméně nemůžeme ignorovat rizika v podobě hrozící ukrajinské krize, nových mutací covidu-19 či trvalého nedostatku pracovních sil v Česku," řekla Horská.

Ke zlepšení situace v personální otázce je podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka nutné, aby vláda umožnila vstup uchazečům o práci ze třetích zemí. Za ještě větší problém považuje dodavatelskou krizi, kdy chybějí suroviny, díly, a navíc zdražují. Ceny surovin v průměru stouply o 18,5 procenta. Prudce rostou také ceny energií. "K tomu všemu zákazníci, kteří platí své závazky včas, vyhynuli jako druhohorní ještěři a aby toho nebylo málo, centrální bankéři se snaží dle učebnicových pouček krotit naprosto neučebnicovou inflaci, a torpedují tak průmyslové bárky exportérů na rozbouřených vodách zahraničního obchodu, ale zároveň tím ničí i mladé rodiny, které se zadlužily za účelem pořídit si vlastní bydlení," uvedl. Doplnil, že je možné očekávat i další potíže v souvislosti s koronavirovou nákazou.

Export loni meziročně vzrostl o 13 procent, z teritoriálního hlediska vykazoval rekordní čísla. Například obrat česko-německého obchodu se zbožím činil asi 2,2 bilionu korun, o čtyři procenta více než v roce 2019. Zahraniční obchod se zbožím v loňském roce ale poprvé od roku 2010 vykázal schodek, byl 1,5 miliardy korun. Problémem je to, že dovoz rostl rychleji než vývoz a proti roku 2020 si polepšil o 19,2 procenta. Ukázala to dnes zveřejněná data Českého statistického úřadu.

Související

Dovoz a vývoz zboží

Zahraniční obchod České republiky skončil v únoru podruhé za sebou v přebytku

Zahraniční obchod České republiky skončil v únoru podruhé za sebou v přebytku, vývoz byl vyšší než dovoz o 14,3 miliardy korun. Jde o nejlepší měsíční výsledek od dubna 2021. Meziročně je výsledek lepší o 21,2 miliardy koruny. Pomohl nárůst vývozu aut a pokles hodnoty dovozu ropy a zemního plynu. Předběžnou bilanci v běžných cenách dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství chce, aby se zboží z Ukrajiny vyváželo mimo EU

Zboží z Ukrajiny by mělo prioritně směřovat mimo EU a je třeba monitorovat vliv dovozu zemědělské produkce na domácí producenty. ČTK to dnes řekl mluvčí českého ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Na dovoz levného obilí z Ukrajiny si stěžují polští zemědělci. Tamní vláda vyzvala Evropskou komisi, aby vývoz do EU omezila. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR upozorňují na to, že čeští zemědělci mají kvůli dovozu ukrajinského obilí na evropský trh problém prodat část loňské úrody. Upozorňují i na bezpečnostní rizika.

Více souvisejících

dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Aktualizováno před 29 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 2 hodinami

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 9 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy