Finanční správa eviduje 1,1 milionu přiznání, loni bylo 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 1,13 milionu daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 133.870 a fyzických osob 992.824. Data dnes zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470.000 od firem. Pro letošní rok odhad počtu správa s ohledem na pandemii koronaviru zatím neuvedla.

Z dat dále vyplývá, že v papírové podobě firmy a lidé odevzdali 780.286 přiznání a elektronicky 346.408.

Ministerstvo financí termín pro podání daňového přiznání o měsíc fakticky prodloužilo. V papírové podobě ho tak lze podat do 3. května místo 1. dubna a v elektronické verzi do 1. června místo 3. května. Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi i loni, kdy úřady přijímaly přiznání bez sankce do 18. srpna.

Posunutí termínu pro odevzdání přiznání a úhradu daně spočívá ve faktickém odpuštění sankcí za neodevzdání přiznání a zaplacení daně do původních termínů. V případě, že poplatník podá daňové přiznání a zaplatí daň po prodloužených lhůtách, může mu správa pokutu vypočíst od 1. dubna, respektive 3. května.

"Pokud se rozhodnete toto beztrestné období využít, měli byste si být jisti tím, že přiznání v této lhůtě skutečně podáte. Pokud jej podáte jen o jeden den později, případně daň o jeden den později zaplatíte, budou se Vám sankce počítat od samého počátku. Kromě toho si možná uzavřete některé možnosti pro snížení základu daně, které je možné učinit jen do termínu pro podání přiznání," uvedl daňový poradce ze společnosti BREDFORD Consulting Jan Bonaventura.

Jako bezpečnější variantu pro prodloužení lhůty doporučuje podat žádost o prodloužení lhůty. "Poplatek za žádost sice činí 300 Kč, získáte však regulérní čas navíc a pokud se nakonec přiznání nepovede podat včas, případně nebudete mít na daň peníze, budou se sankce počítat jen ze skutečných dní prodlení, nikoliv od počátku," uvedl.

Zároveň finanční správa rozšířila od 22. března do 1. dubna provozní dobu podatelen, a to na každý den od 08:00 do 17:00. Nicméně správa doporučuje odevzdat daňové přiznání elektroniky.

Finanční správa také zveřejnilapřehlednejčastějších omylů a nejasností kolem daňových přiznání. Upozornila například, že i v případě dřívějšího odevzdání přiznání začne správa případné přeplatky na dani zpracovávat a vyplácet letos s ohledeme na Velikonoce až od 6. dubna. Podnikatelé, kteří se přihlásili k paušální dani, musí daňové přiznání letos také odevzdat. Paušální platby, které jsou od letoška novinkou, jsou totiž zálohou na letošní rok a přiznání se týká loňského roku. Další chyby se týkají podpisů nebo uplatnění slevy na poplatníka.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je možné podat přiznání i přes on-line finanční úřad, který funguje od března.

V případě, že se podání daňového přiznání opozdí o pět pracovních dnů, sankce nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně. Maximální postih je pět procent z daně. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, ani po výzvě úřadu, pokuta činí minimálně 500 korun a maximálně 300.000 korun. Zákon také upravuje snížení pokuty za pozdní podání přiznání na polovinu, pokud je dodáno do 30 dnů po lhůtě a u poplatníka v daném roce správa neeviduje jiný podobný prohřešek.

Související

Více souvisejících

daňové přiznání Daně finanční správa

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy