Český export se postupně vzpamatovává z šoku. Po dubnovém propadu o více než třetinu a v květnu o téměř třetinu tuzemský vývoz v následujících pěti měsících čeká pozvolné oživení.
Vyplývá to z tzv. indexu exportu, který připravují Raiffeisenbank a Asociace exportérů.
"Na loňskou rekordní výkonnost českého exportu však můžeme zapomenout," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Oživení exportu bude podle ní pozvolné a zároveň křehké. Bude záležet především na Německu. Tamní vláda masivně pomáhá domácí ekonomice v restartu a lze podle Horské očekávat, že část této pomoci se přes odběratelsko-dodavatelské vztahy 'přeleje' i do Česka.
Automobilová výroba v ČR ale bude z německého protikrizového a stimulujícího balíčku těžit v menší míře než v roce 2009, upozornila Horská. Očekávané šrotovné bylo z rozhodnutí berlínské vlády omezeno na elektromobily. Z tohoto důvodu především v automobilovém průmyslu převládá obava z dalšího vývoje, podotkla Horská.
Nejúčinnější pomocí, kterou by mohl český stát nabídnout firmám, je podle exportérů snížení daňového zatížení práce, protože v Česku jedno z nejvyšších. Pomocí, která by se vyplatila zaměstnavatelům i státu, je kurzarbeit. Ten dlouhou dobu pomáhá zaměstnavatelům v Německu, Velké Británii, Itálii a v dalších zemích, které díky tomu získávají konkurenční výhodu. Tu navíc umocňuje nepružná možnost rozvazování pracovního poměru v českém zákoníku práce, upozorňují exportéři.
"Je bezpodmínečně nutné, aby tento prvek byl pevně zakotven do zákona o zaměstnanosti, protože by to významně omezilo hromadné propouštění, a navíc je kurzarbeit z pohledu ekonomiky státu mnohokrát levnější než nezaměstnanost," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.
Zároveň podle něj není možné řešit jen dopady koronaviru, protože rizika hrozí i jinde. "Brexit směřuje do varianty 'no deal', předvolební získávání voličů v USA mohou přinést řadu populistických opatření, chladnoucí ekonomika Číny, ale i Německa nevěští nic dobrého a tvrdošíjné prosazování elektromobility v EU se dá přirovnat k sebevražedným záměrům toho nejcennějšího, co v průmyslu máme, tedy automobilového průmyslu," dodal Daněk.
Dva měsíce od začátku rozvolňování opatření české vlády hodnotí exportéři současnou situaci stále negativně. Odpoutání se ode dna podle nich potrvá určitou dobu. "Návrat k normálu je postupný a k předcovidové úrovni se vrátíme nejdříve v příštím roce. Pandemií a preventivními opatřeními vlády byla podle předchozího dubnového průzkumu zasažena nadpoloviční většina exportérů, konkrétně 64 procent," doplnila Horská.
Příznivou zprávou jsou lepší vyhlídky do budoucna. "Pokud se tato očekávání naplní, vyplní se scénář postupného oživení ekonomiky ve tvaru širokého V. Nicméně musíme být ve střehu a nenechat se zaskočit případně dalšími vlnami rozsáhlejšího šíření covid-19, které by opět omezily podnikatelskou činnost včetně exportu," uvedla Horská.
Související

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají

EU ostře odmítá obchodní dohodu s Trumpem po vzoru Velké Británie. Hrozí odvetnými opatřeními
dovoz a vývoz , Asociace exportétů , Raiffeisenbank , Ekonomika , Průmysl
Aktuálně se děje
před 6 minutami

Čtrnáctý papež Lev. Čím se zapsali do historie jeho stejnojmenní předchůdci?
před 50 minutami

Rusové zasáhli na Ukrajině autobus s civilisty. Devět mrtvých
před 1 hodinou

Podezření na ebolu v Česku. Američana převezli z Tábora do Prahy
před 3 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí
včera

Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?
včera

Dánové překvapení s Maďary nedopustili, Rakušané poslali Francouze do boje o záchranu
včera

Lidé v Pásmu Gazy hladoví, ale USA situaci vyřeší, prohlásil Trump
včera

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají
včera

Finům k jasné výhře pomohl čtyřmi trefami Tolvanen, Švýcarům stejným způsobem Andrighetto
včera

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem
včera

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení
včera

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách
včera

Zoufalství, chaos a smrt se v Pásmu Gazy stávají běžné. Umírají těhotné i děti
včera

Tisíce Ukrajinců zmizely v pekelném souostroví ruských věznic. Jsou týráni, znásilňováni a umírají bez soudu
včera

EU ostře odmítá obchodní dohodu s Trumpem po vzoru Velké Británie. Hrozí odvetnými opatřeními
včera

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří
včera

Putin na žádném příměří zájem nemá, pouze se snaží proces protahovat a odsouvat, říká Drmola
včera

Prezident Pavel podepsal superdávku
včera

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti
včera
V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem
V pátek dopoledne začalo v paláci Dolmabahce v Istanbulu významné třístranné jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Tureckem. Hlavními tématy rozhovorů jsou vyhlídky na mírové řešení ruské invaze na Ukrajinu a koordinace mezi západními spojenci a Ankarou. Schůzka se koná za účasti klíčových diplomatických a bezpečnostních představitelů, zatímco v pozadí rezonuje snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa osobně se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Zdroj: Libor Novák