Inflace v ČR se drží nad trojkou. Za celý rok by mohla být nejvyšší od roku 2008, soudí analytici

Srpnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Uvedl to dnes ředitele sekce měnové ČNB Petr Král. Rychleji, než prognóza předpovídala, rostla jádrová inflace. Ta nezahrnuje sezonní vlivy.

Meziroční inflace v srpnu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu klesla na 3,3 procenta.

Vývoj jádrové inflace odráží podle Krále doznívání předchozí silné domácí poptávky a přechodně zvýšené tempo růstu nákladů firem. Tato odchylka byla téměř zcela kompenzována nižší než prognózovanou meziroční dynamikou cen potravin, hlubším než očekávaným propadem cen pohonných hmot a nižšími primárními dopady změn nepřímých daní vlivem mírnějších cenových dopadů březnového zvýšení spotřební daně na cigarety, dodal.

Pozorované srpnové zpomalení inflace je v souladu s prognózou ČNB. Podle ní inflace setrvá nad třemi procenty do konce letošního roku. Výpadek příjmů firem v období koronavirové pandemie a růst jejich nákladů bude působit na zvyšování cen, a to i přes hluboký pokles poptávky a celkové ekonomické aktivity.

K výraznějšímu snížení inflace dojde až začátkem příštího roku v návaznosti na zmírnění růstu domácích nákladů, lehce posilující kurz a zchlazení trhu práce, upozornil Král. Z hlediska struktury k tomu přispěje jádrová inflace a především ceny potravin. Sníží se také dynamika regulovaných cen díky zvolnění růstu cen elektrické energie. Naopak propad cen pohonných hmot plynoucí z předchozího kolapsu světových cen ropy odezní. Na horizontu měnové politiky se inflace sníží k dvouprocentnímu cíli ČNB a v jeho v blízkosti setrvá i v roce 2022, uvedl Král.

Analytici: Inflace může být za celý rok nejvyšší od roku 2008

Meziroční inflace byla v srpnu zcela v souladu s očekáváním finančního trhu, řekl dnes ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Zůstává výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem centrální banky a jakkoliv se očekává, že inflace zejména v průběhu roku 2021 klesne do oblasti dvou procent, její aktuální vývoj hovoří proti dalšímu snižování úrokových sazeb České národní banky, dodal.

Spotřebitelské ceny se podle analytika ČSOB Petra Dufka za poslední měsíc celkově nezměnily. Některé zboží sice podražilo, jiné zase zlevnilo, takže se oba tyto pohyby tentokrát vykompenzovaly. Proti červenci tak byly levnější třeba některé potraviny nebo sezonní móda, více si zase lidé museli připlatit za pohonné hmoty, nové vozy nebo dovolenou, řekl.

Inflace stále nad trojkou Meziroční inflace se dál drží nad třemi procenty, a tedy i nad horní hranicí cílového intervalu #ČNB. Z předchozích 3,4 % sice poklesla na 3,3 %, avšak jde stále o velmi vysoké číslo. Petr Dufekhttps://t.co/TZYHQ5YlFK pic.twitter.com/mOXytR8uno

— Analytici ČSOB (@AnalyticiCSOB) September 10, 2020

"Kurz koruny nemá důvod na dnes zveřejněná data reagovat a zůstává poblíž úrovně 26,50 Kč/EUR, což je úroveň se kterou počítáme i pro čtvrté čtvrtletí letošního roku," uvedl analytik Komerční banky Michal Brožka. Očekává, že inflace bude v dalších měsících brzdit a za celý rok skončí v průměru mírně nad třemi procenty. V příštím roce nadále vidí riziko podstřelení inflačního cíle ČNB z důvodu oslabené domácí poptávky.

"V září se inflace s velkou pravděpodobností opět zvýší, odhadem ke 3,5 až 3,6 procenta, na čemž bude mít zásadní vliv technický faktor v podobě nižší báze u cen dovolených a potravin," upozornil analytik Unicredit Bank Patrik Rožumberský. Na růst inflace však už podle něj zřejmě přestanou tlačit ceny pohonných hmot, které v posledních týdnech mírně klesají.

Analytik ING Bank Jakub Seidler připomněl, že ČNB očekává za celý letošní rok inflaci 3,4 procenta, což by představovalo nejvyšší celoroční inflaci od roku 2008, kdy dosáhla 6,4 procenta. "Příští rok by však měla podle prognózy inflace zpomalit na 2,4 procenta, a podle našeho odhadu by mohla zpomalit i citelněji, jelikož se projeví vysoká srovnávací základna z letošního roku," odhadl. Jak výrazně však dopadne současná koronavirová krize na inflaci v následujících čtvrtletích, je však podle něj nadále poměrně nejisté.

Související

Více souvisejících

inflace ČNB zdražování Ekonomika ceny potravin

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy