Jak hospodaří katolická církev v Česku? Ztráty kvůli suchu přesáhly 761 milionů

Výsledek hospodaření katolické církve se loni proti roku 2017 zhoršil. Důvodem jsou především ztráty z lesního hospodářství, kdy ztráty kvůli suchu loni překročily 761 milion korun, meziročně o sto milionů korun víc. Zástupci katolické církve to dnes řekli na tiskové konferenci, konkrétní výsledek hospodaření neuvedli.

Hlavní, tedy duchovní činnost, loni skončila podobně jako rok předtím ve ztrátě 485 milionů, vedlejší, tedy hospodářská činnost, vykázala zisk 460 milionů korun.

Veškerý zisk vložila církev do společensky prospěšných projektů, především do oprav kulturního dědictví. Celkové výdaje na společensky prospěšné aktivity včetně oprav památek překročily 1,5 miliardy korun. Částka je podle zástupců církve dvojnásobná proti roku 2017. Finanční investice loni činily 519 milionů korun, také dvakrát více než předloni.

Menší zisky loni byly především z lesů, které jsou hlavně na Moravě podstatnou částí příjmů. Investice do boje s kůrovcem loni přesáhly 60 milionů korun, což je trojnásobek částky z roku 2017. V některých oblastech vystoupal podíl nahodilé těžby až k 90 procentům.

V roce 2017 celkové výdaje katolické církve překročily šest miliard korun a výnosy ze všech činností církve činily 4,5 miliardy korun. Na své hlavní poslání, tedy duchovní činnost, katolická církev v roce 2017 použila 2,9 miliardy korun.

Dnes zástupci katolické církve uvedli, že loni náklady na hlavní činnost církve přesáhly tři miliardy korun. Z toho osobní náklady tvořily 963 milionů korun, což je o 155 milionů víc než současný státní příspěvek na provoz katolické církve, který letos opět klesl o pět procent na 746 milionů korun pro všech osm diecézí. Na dani z příjmu zaplatily loni diecéze 47 milionů a na dani z nemovitosti více než 50 milionů korun.

Po první vlně revize majetku církev omezila prodej nevyužitého majetku, který v prvních letech tvořil krátkodobé příjmy. "Přebytečného majetku jsme se již zbavili, nyní se snažíme opravdu s tím, co máme, hospodařit a nevydělávat na prodeji," uvedl Karel Matyska, ekonomický poradce České biskupské konference (ČBK). "Církev investuje do dlouhodobějších projektů, například zisk z budov, které se opravují, patří mezi dlouhodobé záměry, u kterých se výsledek uvidí až za dlouhou dobu," dodal.

Katolická církev se připravuje na dobu, kdy v roce 2030 nastane odluka státu od církve a stát přestane vyplácet svůj příspěvek. Všechny diecéze v roce 2014 vstoupily do Katolického fondu spravovaného dvěma bankami, které investují na finančních trzích.

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Více souvisejících

Církev Česká biskupská konference (ČBK) Ekonomika lesy Sucho

Aktuálně se děje

včera

Česká televize, ilustrační foto

ČT ukončila spolupráci se slovenským novinářem. Pátrá po něm policie

Slovensko během týdne zaskočila informace, že policie pátrá po muži, který je lidem dobře známý z televizní obrazovky. Všechno nasvědčuje tomu, že se novinář Martin Halanda měl podílet na smrti jiné osoby. Problém tím nastal i pro Českou televizi, kde Halanda jen krátce předtím začal působit. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Podněstří, ilustrační fotografie.

Podněstří v krizi: Gazprom a Kreml si protiřečí. Hrozí přímá ruská intervence

Podněstří se od začátku roku nachází v hluboké energetické krizi, která může zásadně ovlivnit jeho budoucnost. Region čelí dvěma scénářům: připojení zpět k Moldavsku nebo přímé ruské intervenci. Analytici varují, že snaha o reintegraci by mohla Moskvu vyprovokovat k agresi. Kreml mezitím z krize obviňuje Moldavsko a Ukrajinu, přestože Gazprom předem avizoval vypnutí plynu z jiných důvodů než kvůli ukončení tranzitní smlouvy.

včera

Škola, ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Termíny jarních prázdnin v únoru a březnu 2025

Nerady se děti vracely po Vánocích do školy, ale další volno se jim pomalu blíží. Na konci ledna dostanou den volna za vysvědčení. Hned vzápětí navíc odstartují turnusy jarních prázdnin. Přehled termínů nabízíme pod článkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Příměří v Gaze potvrzeno. Izrael schválil dohodu, vláda se však otřásá

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

včera

17. ledna 2025 21:24

17. ledna 2025 20:07

17. ledna 2025 19:17

Stephen Edwin King, americký spisovatel hororů, jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Řada jeho knih a povídek byla zfilmována. Mezi jeho slavná díla patří knihy Carrie, To, Mrtvá zóna a série Temná věž, ve filmovém zpracování prosluly především na jeho dílech postavené snímky Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle, foto:

Stephen King chce zrušit Oscary: LA hoří, není co oslavovat

Renomovaný autor hororů Stephen King se rozhodl letos nehlasovat v anketě o Oscary a dokonce zastává názor, že by se slavnostní ceremoniál neměl vůbec konat. Na sociální síti Bluesky ve čtvrtek napsal, že současná situace v Los Angeles, kde ničivé požáry pustoší krajinu, není vhodnou dobou pro okázalé oslavy.

17. ledna 2025 18:45

TikTok má dva dny. Jinak ho USA zakáží

Nejvyšší soud USA v pátek potvrdil zákon nařizující prodej TikToku, což znamená, že pokud nebude dohodnuto řešení, populární aplikace bude zakázána na území Spojených států již za dva dny. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy