Koruna je teď nejsilnější od dnů před invazí, prudce zpevňuje také rubl

Finanční trhy a burzy po celém světě nyní zažívají příval optimismu. Děje se tak v souvislosti s nadějí na průlom v mírových jednáních Ruska a Ukrajiny, která probíhají v Turecku. Rusko dnes v jejich rámci uvedlo, že se v podstatě stáhne od ukrajinské metropole Kyjeva. To by mohlo signalizovat, že Kreml definitivně opouští záměr podmanit si větší část Ukrajiny, nebo dokonce celou tuto zemi. Rusko má dnešní turecká jednání za „konstruktivní“. Ukrajinská strana zároveň deklaruje, že z jednání vzešel solidní základ pro setkání lídrů obou znesvářených zemí, tedy prezidentů Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina.

Ruská měna v reakci na průběh mírových jednání citelně zpevnila. Vůči dolaru pod úroveň kursu 84 rublů za dolar – byla tak dokonce silnější, než je její uzavírací úroveň z letošního 24. února, kdy Rusko invazi na Ukrajinu zahájilo.

Zpevňuje ovšem také česká koruna. Česká měna vůči euru dnes zhodnotila až pod úroveň 24,43, vyplývá z dat Bloombergu. Ocitla se tak na celkově nejsilnější úrovni vůči euru za celé období dokonce od letošního 22. února. Koruna tak zhodnotila na silnější úroveň, než kde uzavírala poslední dva dny před zahájením invaze. 

Americký dolar se dnes propadá proti rublu o zhruba deset procent, pod úroveň kursu 84,00. Rubl je tak slabší jen o necelá tři procenta než v předvečer invaze. Investory neodrazuje ani dnešní zpráva, že Rusko nabízí odkup svých dolarových dluhopisů v objemu dvou miliard dolarů, ale jen v rublech. Nechce či nemůže příslušný úrok, splatný již příští týden, vyplácet v dolarech. Pokud by investoři na nabídku odkupu nepřistoupili a Rusko skutečně vyplatilo úrok v rublech, považovala by to mezinárodní finanční komunita v čele s ratingovými agenturami za bankrot.

Rubl kromě nadějného vývoje stran války na Ukrajině podporují také rázná opatření, jimiž Kreml v minulých týdnech zareagoval na západní sankce. Ruští občané v jejich důsledku mají zakázáno rublu se zbavit nákupem deviz. Cizinci zase mají zakázáno rublu se zbavit prodejem ruských akcií. A konečně, ruští vývozci, včetně exportérů plynu a ropy, mají nakázáno za osmdesát procent deviz povinně koupit právě rubly.

Trh s rublem je tak značně zmanipulovaný podobně jako trh s korunou na sklonku socialismu. Například v lednu 1989 v tehdejším Československu se oficiálně uváděl kurs 1 USD = 14,30 Kčs. Ale ve skutečnosti, na „černém trhu“, byl kurs kolem 43,50 Kčs za dolar.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize kurzy měn

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy