Koruna podle ekonomů za 25 let obstála, čekají její posilování

Česká koruna jako volně směnitelná měna za posledních 25 let podle odborníků oslovených ČTK obstála a byla považována za jednu z nejstabilnějších měn v regionu. Zároveň fungovala jako nárazník proti nepříznivému ekonomickému vývoji.

To ale částečně změnila finanční krize v roce 2008 a následně devizové intervence České národní banky od listopadu 2013 do dubna 2017 s cílem držet korunu nad 27 korun za euro. Z dlouhodobějšího pohledu by měla koruna ale opět začít posilovat, odhadují ekonomové. Před 25 lety vstoupil v platnost devizový zákon, kterým se stala koruna volně směnitelnou.

Nejslabší vůči euru byla podle odborníků koruna v březnu 1999, kdy byl její kurz 38,72 koruny za euro. Naopak nejsilnější úrovně dosáhla v červenci 2008, a to 22,88 Kč/EUR. "Za posledních deset let byla její průměrná hodnota 26,10 Kč za euro a 21,68 za dolar," upozornil hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Vůči dolaru byla nejsilnější koruna v červenci 2008, kdy se krátce dostala pod hranici 15 korun za dolar. Naopak nejslabší byla koncem října 2000, a to nad 40 korunami za dolar.

Aktuálně se koruna obchoduje těsně nad 27 korunami za euro a kolem 23,10 Kč/USD.

"Koruna patřila z pohledu vývoje měn našeho regionu k těm úspěšnějším měnám a až na několik výjimek byla spíše určitým nárazníkem proti nepříznivému makroekonomickému vývoji, zatímco v jiných postkomunistických ekonomikách tamní měny případné šoky spíše zesilovaly než tlumily," uvedl Seidler. Z dlouhodobějšího pohledu by se koruna podle něj měla vrátit k mírnějšímu posilování. "V tuto chvíli nečekám, že by se koruna podívala opět pod hranici 25 Kč za euro dříve než v roce 2023," dodal.

Koruna jako volně směnitelná měna podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka jednoznačně obstála. "Stále sice bývá řazena mezi rozvíjející se měny, ale v podstatě je to už jen nálepka. Jde o standardní důvěryhodnou měnu, která nemá dlouhodobé problémy typické pro málo rozvinuté trhy a je slušně stabilní," uvedl. Hlavním obecným trendem uplynulého čtvrtstoletí bylo i podle analytika Natland Petra Bartoně postupné zhodnocování koruny.

I hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že řadu let byla koruna považovaná za nejstabilnější měnu v regionu. Od ukončení devizových intervencí ČNB se ovšem vyznačuje kurz vyšší rozkolísaností, což je podle něj prvek nestability pro firmy i domácnosti. "To vytváří konkurenční nevýhodu pro tuzemskou nefinanční sféru vůči subjektům ze zemí eurozóny a mělo by vytvářet tlak na rozhodnutí o přijetí eura. Zatím se ale nezdá, že by existenci koruny zvonil umíráček," uvedl.

Devizový zákon z roku 1995 byl podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka důležitým krokem k uvolnění devizových omezení v ČR. Na počátku století koruně podle něj také pomáhala příprava vstupu ČR do EU, které nastalo v květnu 2004. "V dlouhodobějším nadhledu má koruna i nadále prostor k posilování vůči euru. Otázkou však je, zda v nadcházejících deseti letech nedojde ke vstupu ČR do eurozóny, což by znamenalo, že koruna bude nahrazena eurem," uvedl.

Bartoň upozornil, že po několika letech postupného zhodnocování se od letošního jara potvrzuje, že relativní znehodnocování koruny je navázáno na míru nejistoty v evropských ekonomikách. "Jakmile se na trhu objeví zásadní léky či očkovací látky proti koronaviru, nejistota se změní a koruna začne opět zhodnocovat," uvedl.

Samotný devizový zákon z roku 1995 byl přitom podle Bartoně přelomový. "Šlo o ukončení přídělového systému nedostatkové komodity, kterou komunistická ekonomika nebyla schopna generovat: zahraniční měny. Lidem se konečně přestaly razítkovat pasy kdykoli si šli koupit marky či šilinky, aby si u sousedů mohli koupit kafe. Bylo to také psychologicky potvrzením konce komunismu v další oblasti, kdy otázka devizového příslibu byla hlavním omezením cestování," uvedl.

Související

Ilustrační fotografie. Původní zpráva

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 

Více souvisejících

CZK Ekonomika EUR kurzy měn ČNB Česká republika

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 6 hodinami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu

Na druhý svátek vánoční pronesl předseda vlády Petr Fiala svůj vánoční projev občanům České republiky. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy