Linky na roušky z Tchaj-wanu mají obsluhovat vězni. Spojení příjemného s užitečným, říká Havlíček

Linky na výrobu roušek, které České republice darovala tchajwanská firma Autoland Technology, budou zřejmě obsluhovat vězni. O převzetí strojů jedná Vězeňská služba, zůstat by měly ve vlastnictví státu. Hospodářským novinám (HN) to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

"Vězni si tak budou moct vydělat nějaké peníze - je to spojení příjemného s užitečným," řekl deníku ministr. Vězni roušky šili ve velkém už na jaře. Vězeňská služba by podle své mluvčí Petry Kučerové mohla využít jednu až dvě linky. Tchaj-wan jich Česku daruje pět. Zbylé by případně byly vysoutěženy. Podle Havlíčka o ně mají firmy zájem.

Zatím ale není úplně jasné, zda budou stroje vyrábět roušky nebo respirátory. V druhém případě by je nemohli obsluhovat vězni, protože výroba respirátorů je složitější a museli by ji dělat odborníci. Senátor Lumír Kantor (KDU-ČSL) HN potvrdil, že si od Tchaj-wanu vyžádal přesnou specifikaci strojů.

O daru výrobních linek informovala tchajwanská média během návštěvy předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu na začátku září. Každá linka vyrobí 30 zdravotnických roušek a respirátorů za minutu, za týden je to tedy kolem milionu roušek nebo respirátorů.

Podle HN je nyní potřeba například vyřešit, kdo zaplatí celní poplatek, kdo se postará o převoz, následnou údržbu nebo kdo bude komunikovat s tchajwanskou stranou. "Tchajwanci jsou připraveni zúřadovat převod a to by teď měl někdo začít zařizovat. Ale to musí být někdo, kdo je v exekutivě, Senát takovou věc nemůže administrovat. Na můj vkus to jde docela pomalu," řekl HN Vystrčil. Havlíček ale naopak chce, aby o strojích rozhodl Senát.

Vystrčila za cestu na Tchaj-wan opakovaně kritizovali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). Ostře se proti ní ohradila Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou provincii. Zastání naopak Vystrčil nalezl u části opozice či u některých evropských zemí a USA.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Karel Havlíček Věznice Ekonomika ministerstvo průmyslu Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 54 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy