MPSV: Pravidla programu Antivirus nevylučují využít COVID nájemné

Pravidla programu na podporu zaměstnanosti Antivirus umožňují souběžné čerpání z chystaného programu COVID nájemné. Státní příspěvky totiž nebudou využity na stejný účel. Program Antivirus podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), pod který spadá, není veřejnou podporou. Konečné rozhodnutí, zda se o veřejnou podporu jedná či ne, má posoudit Evropská komise. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí MPSV Kristýna Křupková.

Jednou z podmínek pro získání pomoci z programu COVID nájemné, který připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), je nevyčerpaná podpora 800.000 euro (přes 21 milionů Kč) stanovená dočasným rámcem Evropské komise. Podle informací ČTK firmy požadují jasné stanovisko k programu Antivirus, aby mohly bez obav podat žádost do programu COVID nájemné, aniž by jim hrozilo její neuznání nebo vrácení peněz.

"Podle názoru ministerstva práce a sociálních věcí není poskytování příspěvku v rámci cíleného programu Antivirus veřejnou podporou, a to z toho důvodu, že nenaplňuje jeden ze znaků veřejné podpory - selektivnost. Příspěvek je totiž při splnění podmínek nárokový, tedy je poskytován všem žádajícím zaměstnavatelům splňujícím jednoznačné, předem definované podmínky. Nicméně jediný, kdo je kompetentní posoudit, zda je či není podpora veřejnou podporou je Evropská komise. Proto také již byla s Evropskou komisí zahájena jednání," uvedla Křupková.

Program Antivirus byl podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje prezentován od počátku tak, že není veřejnou podporou. V opačném případě by podle něj měla spousta firem se zájmem o příspěvek na komerční nájem problém. Podnikatelé by podle něj kvůli této nevyjasněné záležitosti ale neměli s přípravou a podáním žádostí otálet.

MPO minulý týden zveřejnilo výzvu s parametry programu COVID nájemné, žádosti začne přijímat v pátek v 09:00. Ukončení příjmu žádostí je stanoveno na 30. září. Podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru uzavřít nebo omezit provoz, přispěje stát na komerční nájem 50 procent. Podmínkou je, že majitel nájemné o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu. Maximální výše podpory je deset milionů korun. Z vládní rozpočtové rezervy bylo na program vyčleněno pět miliard korun.

Související

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 
Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí podnikatelé firmy ministerstvo průmyslu Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy