Nejhorší podmínky měli zaměstnanci na jihu EU, obecně se ale v Česku zlepšily

Nejhorším pracovním podmínkám v roce 2019 čelili zaměstnanci na jihu Evropy, v Bulharsku a Rumunsku. Uvádí tostudie, kterou dnes zveřejnila Evropská odborová konfederace (ETUC). Podmínky zaměstnanců v České republice se za posledních deset let výrazně zlepšily a v roce 2019 byly ve srovnání se zbytkem Evropské unie podle této studie nadprůměrné.

Autoři studie vypočítali takzvaný index slušné práce, který zahrnuje úroveň mezd, kvalitu zaměstnání a také stálost pracovněprávních vztahů. Od roku 2010 do roku 2019 se průměr celé Evropské unie zvýšil ze 100 na 101,8 bodu.

"To je velice malé zlepšení," uvedla generální tajemnice konfederace Liina Carrová. Podle ní za to mohou rozpočtové škrty a politika rozvolňování pravidel na trhu práce, kterou přijaly mnohé evropské vlády za poslední finanční krize.

Tuto hypotézu podle odborů potvrzuje i fakt, že na konci žebříčku skončily země z Jižní Evropy, jako je Itálie, Řecko a Španělsko, na které minulá finanční krize dopadla velmi výrazně. V těchto státech se projevila vysoká nezaměstnanost a vlády přijaly zákony, jež omezily část právní ochrany zaměstnanců. V pětici zemí na konci žebříčku jsou i Bulharsko a Rumunsko, kde se ale situace ve srovnání s rokem 2010 rapidně zlepšovala.

Nejlepší výsledky v žebříčku a skóre nad 109 bodů mají Nizozemsko, Dánsko, Švédsko a Finsko.

Česká republika s výsledkem 102,4 bodu patří k členským zemím, kde bylo hodnocení v roce 2019 nadprůměrně. Se zvýšením o 5,1 bodu patřilo Česko ke skupině zemí, kde se za deset let pracovní podmínky zaměstnanců zlepšily nejvíce. Index se zlepšil ve všech třech kategoriích. Podle odborářů tak jsou čeští zaměstnanci ve srovnání s rokem 2010 méně právně zranitelnější, více si vydělají a pohybují se na lépe fungujícím trhu práce.

Index pro ETUC sestavila skupina italských sociologů, statistiků a badatelů ASviS. Index slušné práce se v jejich pojetí snaží vystihnout nejen platy a ohodnocení, ale celkovou kvalitu pracovních podmínek zaměstnanců.

Související

Více souvisejících

práce zaměstnání

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy