Nouzový stav v ČR: Svazy v cestovním ruchu se bojí ztráty až desítek tisíc míst

Ztráty až desítek tisíc pracovních míst a více než 100 miliard korun se obávají při delším trvání opatření kvůli novému koronaviru firmy a organizace v cestovním ruchu v Česku. Žádají proto stát o rozšíření bezúročných půjček pro podnikatele, daňové úlevy nebo spolufinancování mezd.

V tiskovém prohlášení to oznámilo Fórum cestovního ruchu ČR, které sdružuje mimo jiné asociace a svazy cestovních kanceláří, lázní, kempů, bazénů a saun či turistů. Stát už firmám slíbil půjčky, podle fóra by ale měly mít větší rozsah. Ministerstvo financí také kvůli koronaviru plánuje třeba posun termínu pro podání daňového přiznání.

Vláda kvůli výskytu koronaviru vyhlásila ve čtvrtek na 30 dnů nouzový stav. Zakázala vstup do Česka cizincům z 15 rizikových zemí a českým občanům cesty do těchto zemí. V republice platí ode dneška zákaz vstupu na sportoviště či do wellness zařízení a od soboty zákaz hromadné dopravy do okolních zemí. Už dříve byla omezena letecká doprava. "První analýzy z řad našich členů ukazují, že ztráty na tržbách v odvětví cestovního ruchu budou činit více než 30 miliard korun, bude-li krize zažehnána v řádu zhruba tří měsíců," uvedl předseda Fóra cestovního ruchu ČR Viliam Sivek.

Pokud trvání opatření kvůli koronaviru přesáhne čtvrt roku, budou podle něj ztráty ještě několikanásobně vyšší. "Bude-li epidemie a s ní související restrikce trvat mnohem déle, propadnou se tržby o více jak 100 miliard korun, dojde k významné ztrátě desítek tisíc pracovních míst a insolvenci stovek subjektů působícím v cestovním ruchu," sdělil.

Fórum proto žádá vládu o zavedení několika opatření, která by zmírnila dopady nynější situace na cestovní ruch v Česku. Chtělo by například zvětšit rozsah státem slíbených bezúročných půjček pro podnikatele. Vláda oznámila, že by půjčky činily půl milionu až 15 milionů korun, ale podle fóra by měly mít rozsah od 50.000 korun až po 30 milionů. Podle fóra by měl být také využit program na financování výplat pro dlouhodobě nezaměstnané na spolufinancování mezd pracovníků v cestovním ruchu, aby se předešlo jejich propouštění.

Asociace a svazy v cestovním ruchu by také chtěly dočasné snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) za ubytovací služby z 15 na deset procent a za služby cestovních kanceláří z 21 na 15 procent. Fórum žádá stát, aby vyhověl žádostem o odklady odvodů DPH, záloh na daň z příjmu firem a odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Fórum chce i vytvoření vládního garančního fondu pro krytí pojištěných pobytů zrušených v souvislosti s koronavirem a ustavení akční komise, která by připravila návrhy pro pozdější opětovné nastartování cestovního ruchu v Česku.

Všem fyzickým osobám umožníme podat daňové přiznání a uhradit daň bez sankce o 3 měsíce později, a to bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem. Tedy máte čas nikoliv do konce března, ale do 1. července. Zamezujeme tím koncentraci osob na úřadech a poštách.

— Alena Schillerová (@alenaschillerov) March 12, 2020

Ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že plánuje kvůli zmírnění dopadů situace kolem koronavariu na drobné podnikatele plošné prominutí pokut za opožděné podání daňových přiznání nebo za nepodání kontrolního hlášení k DPH. Sníží také zřejmě některé správní poplatky a posune termín pro podání daňového přiznání.

Související

Více souvisejících

cestovní ruch Ekonomika Česká republika Ministerstvo financí Hotely podnikatelé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy