Opatření proti koronaviru: Kina mohou přijít o 100 milionů měsíčně. Hrady a zámky se zavřou do odvolání

Národní památkový ústav (NPÚ) do odvolání uzavřel památkové objekty s celoročním provozem a odkládá zahájení hlavní návštěvnické sezony na neurčito. ČTK to dnes řekla mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. Památkový ústav má ve své správě stovku hradů, zámků a dalších objektů.

Památky ve správě státu loni navštívilo 5,273 milionu lidí. K objektům, které jsou otevřené celoročně, patří třeba zámek v Třeboni, zámek Sychrov, zámek v Mníšku pod Brdy, hrad Nové Hrady, zámek Hluboká nad Vltavou nebo hrad Karlštejn. NPÚ se snaží stále více hradů a zámků otevírat i mimo hlavní návštěvnickou sezonu od jara do podzimu. Pětimilionovou hranici překonala návštěvnost státních památek loni pátý rok po sobě.

Kromě trojice nejoblíbenějších objektů, kterými jsou Lednice, Český Krumlov a Hluboká a na prvních příčkách se dlouhodobě střídají, se vysokému zájmu těší i Valtice a Karlštejn, kam přišlo přes 200.000 lidí. Hranici 100.000 návštěvníků překonaly také další památkové objekty: Kroměříž, Konopiště, Trosky, Křivoklát, Bouzov, Sychrov a Buchlovice.

NPÚ loni meziročně stouply také výnosy z prodeje služeb a z pronájmu. Celkem výnosy v roce 2019 činily 620 milionů korun. V roce 2018 činily výnosy podle dřívější informace NPÚ 572 miliony korun. Zvýšený zájem o památky byl v loňském roce i ze strany filmařů - výnosy z pronájmů ve vazbě na filmování vzrostly meziročně téměř o deset milionů korun. NPÚ je příspěvkovou organizací ministerstva kultury s více než miliardovým rozpočtem.

Vzhledem k rozhodnutí vlády o zrušení všech hromadných akcí s účastí více než sta lidí mohou česká kina přijít až o 100 milionů korun měsíčně. ČTK to dnes sdělil hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Do kin loni zavítalo přes 18,3 milionu návštěvníků, což je o 12 procent více než předloni. Tržby se meziročně zvýšily o 15 procent na 2,6 miliardy korun. Na svém webu o tom informuje Unie filmových distributorů. Průměrné vstupné se loni meziročně zvýšilo ze 138,82 koruny na 142,83 koruny. Kovanda z toho vyvozuje, že průměrná měsíční ztráta kin, která by vznikla neúčastí veškerých diváků, by se pohybovala kolem 200 milionů korun.

Některá kina však na zákaz reagují tak, že budou prodávat vstupenky do 99 návštěvníků tak, aby se vešla do vládního limitu. Například Modřanský biograf, jedno z prvních kamenných kin na území Prahy, uvedl na svých facebookových stránkách, že plánované projekce neruší, ale omezí kapacitu pro maximálně 99 osob. Také pražské komorní kino Edison Filmhub s kapacitou promítacího sálu 75 sedaček zatím provoz neomezuje.

Divadla přijdou kvůli zákazu hromadných akcí až o 160 milionů měsíčně, kina pak až o 194 milionů měsíčně: pic.twitter.com/xjirt8ONea

— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 10, 2020

"K omezení však dojde nejen na straně nabídky, ale také poptávky. Lidé budou do kina nyní po zákazu chodit méně, neboť jejich obava z nákazy právě i kvůli zákazu narůstá. Ztráta kin tak nebude dosahovat 200 milionů korun, ale zhruba "jen" 100 milionů měsíčně, ovšem v závislosti na další intenzitě šíření nákazy. Může to být i více. Celá ekonomika, její segment pořádaní hromadných akcí, bude počítat ztráty v miliardách," uvedl Kovanda.

Zákaz shromažďování od sta lidí výše je podle Kovandy poměrně přísný. Například ve Francii nebo Švýcarsku se zákaz vztahuje na akce pro 1000 a více lidí. "V zahraničních zemích, kde k podobnému zákazu již došlo, postupují pořádající společnosti tak, že se snaží akci nikoli rušit, nýbrž posouvat její termín konání. I posun termínu totiž může být pojištěn. Lze předpokládat, že podobný postup budou volit i tuzemští organizátoři," dodal Kovanda.

Související

Více souvisejících

Kina hrady a zámky Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 28 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko se nespokojí s příměřím v ukrajinské válce, pokud nebudou splněny jeho požadavky na „právně závazné záruky“. Upozornil na to server Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy