Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA) dostal pokutu 10,67 milionu korun za zneužití dominantního postavení. Svazu ji uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován. Pokuta zatím není pravomocná. Antimonopolní úřad to dnes uvedl v tiskové zprávě. Svaz podal rozklad s odkazem na právní analýzy svědčící proti závěrům úřadu. Hoteliéři rozhodnutí úřadu vítají.
Svaz porušil podle ÚOHS nejen zákon o ochraně hospodářské soutěže, ale i soutěžní pravidla Evropské unie. "Ke zneužití došlo tím, že v uvedeném období účastník řízení ve svých sazebnících nezohledňoval obsazenost pokojů v ubytovacích zařízeních. Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili za licence i v případě, že v pokoji nebyl reálně nikdo ubytován," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. Dodal, že OSA podal proti rozhodnutí úřadu rozklad.
Svaz podání rozkladu k předsedovi ÚOHS potvrdil. Se závěry prvostupňového rozhodnutí úřadu se OSA neztotožňuje, uvedl předseda představenstva svazu Roman Strejček. "Právní analýzy, kterými OSA disponuje, obsahují silné argumenty svědčící tomu, že ÚOHS dospěl k nesprávným právním i skutkovým závěrům. Ostatně, obsazenost pokojů ubytovacích zařízení nezohledňují ani zahraniční kolektivní správci," doplnil Strejček. Víc OSA do rozhodnutí o rozkladu nechce případ komentovat.
Rozhodnutí antimonopolního úřadu uvítala Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR). "V této záležitosti jsme opakovaně upozorňovali, že nedává logicky smysl, aby host nebo samotný hoteliér platil za jakoukoli službu nebo produkt, který nejenže nechce, ale hlavně není schopen jej konzumovat," uvedl prezident asociace Václav Stárek. AHR podle něj očekává, že rozhodnutí ÚOHS povede k větší standardizaci vztahů mezi kolektivními správci a uživateli děl.
#hospodarskasoutez #zneuzitidominance Pokuta ve výši 10 676 000 korun byla uložena kolektivnímu správci @OSA_zs za zneužití dominantního postavení. Rozhodnutí zatím není pravomocné. https://t.co/XBIhRVbMvE
— UOHS (@UOHS_CZ) January 7, 2020
Až do roku 2008 OSA obsazenost pokojů při výpočtu autorské odměny zohledňoval. "Požadavek platby autorské odměny i tehdy, kdy prokazatelně nemohlo dojít k užití díla, tedy když pokoj nebyl obsazen ubytovaným hostem, a nebylo mu tak poskytováno žádné protiplnění, nelze považovat za přiměřenou obchodní podmínku, tudíž nesplňuje podmínku proporcionality vzájemného smluvního plnění a protiplnění," uvedl mluvčí ÚOHS Švanda.
OSA zastupuje nejen české, ale i zahraniční autory, svým postupem v letech 2008 až 2014 tak ovlivnil i obchod mezi členskými státy.
Ochranný svaz autorský inkasoval za rok 2018 pro autory skladeb 973,2 milionu korun, o 14 milionů korun více než o rok dříve. Přes 195.000 nositelů práv vyplatil na honorářích 761,78 milionu korun za více než 976.500 skladeb.
OSA byl založen 9. října 1919 první ustavující valnou hromadou. Navázal na činnost Ochranného sdružení spisovatelů, skladatelů a nakladatelů hudebních děl.
Vedle OSA působí v Česku i další kolektivní správci autorských práv, například Intergram zastupující umělce a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů, Divadelní, literární a audiovizuální agentura Dilia nebo Ochranná organizace autorská - Sdružení autorů děl výtvarného umění, architektury a obrazové složky audiovizuálních děl (OOA-S).
Související

Pokuta 10,67 milionů pro OSA platí. Svaz žádal poplatky i za přijímač v pokoji bez hostů

Svaz autorů a interpretů vyzval rádia ke hraní české tvorby
OSA (Ochranný svaz autorský) , ÚOHS , pokuty
Aktuálně se děje
před 58 minutami

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
před 1 hodinou

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno před 1 hodinou

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 3 hodinami

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
před 3 hodinami

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
před 4 hodinami

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
před 6 hodinami

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
před 6 hodinami

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
před 7 hodinami

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
před 8 hodinami

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
před 8 hodinami

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 9 hodinami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 9 hodinami

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 10 hodinami

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 11 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 12 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 14 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 15 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera
Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.
Zdroj: Libor Novák