Rok s koronavirem ovlivnil i poptávku zaměstnanců po nových benefitech. Minimálně třetina lidí přešla alespoň částečně na home office, v důsledku toho by nejvíce ocenili příspěvek na nový mobilní telefon nebo pracovní notebook a příspěvek na internet. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti myTimi mezi 550 respondenty.
Změny na poli benefitů plánuje i řada personálních oddělení. Firmy jsou změnám otevřené, 37 procent z nich už mění strategii na ohodnocování svých lidí, potvrzuje anketa mezi téměř 50 personalisty tuzemských firem.
Polovina lidí na home office podle průzkumu nezvládá oddělit pracovní povinnosti od těch osobních. Minimálně párkrát do týdne přitom nově pracuje z domova třetina zaměstnanců.
Mezi nové benefity, které personalisté zvažují, patří on-line vzdělávání, náhrada stravenek, příspěvky na donáškové stravovací služby nebo příspěvek na virtuálního asistenta. Poslední zmíněná možnost je na poli firemních benefitů novinkou, mohla by však významně snížit mimopracovní zátěž zaměstnanců.
"Virtuální asistent může za zaměstnance vyřizovat například komunikaci s úřady a další úkoly, díky nimž by zaměstnancům zbylo více času na pracovní i osobní život. Jde o zajímavé řešení, které může přispět k regulaci zátěže zaměstnance," uved spoluzakladatel myTimi Jan Skovajsa. I mezi zaměstnanci je zájem o nějaký typ benefitu, který by jím pomohl lépe časově zvládat jejich povinnosti (64 procent).
Stravenkový paušál zvažují firmy, pro jsou ale i samotní zaměstnanci. Pro zachování stravenek v aktuální podobě je pouze pětina z nich, tři pětiny lidí by preferovaly přímý finanční příspěvek na jídlo, který by jim zaměstnavatel posílal na účet.
Příspěvky na sport, kulturu, vzdělávací kurzy nebo vouchery na týmové obědy atd., to je jen část benefitů, které letos zaměstnanci nemohli kvůli pandemii a souvisejícím nařízením využívat. Krize ovlivnila nejvíce firemní akce, vzdělávání a sport. Nyní řada zaměstnanců očekává, že jim tyto nevyužité výhody zaměstnavatelé nahradí, ať finančně formou například vánočního bonusu, nebo prostřednictvím navýšení jiných benefitů.
Šestina z nich předpokládá, že jim zaměstnavatel poskytne náhradu. Jde především o pracovníky z méně postižených sektorů. Z ankety mezi personalisty vyplývá, že část firem s určitou formou kompenzace skutečně počítá, 37 procent personalistů o tomto problémů ví a část z nich (15 procent) ho už také aktivně řeší.
Odborníci upozorňují na riziko vyhoření, které se v důsledku přílišné pracovní zátěže a sociální distance několikanásobně zvyšuje. Dvě třetiny zaměstnanců si během pandemie připadají vytížení stejně jako dříve. Každý šestý dotázaný má pocit, že ho zaměstnavatel vytěžuje mnohem více. Také dvě pětiny personalistů souhlasí, že někteří zaměstnavatelé nakládají lidem na home office více práce než obvykle. Personalisté vidí jako nejčastější problém nejen větší pracovní zátěž zaměstnanců, ale i menší zájem o zvládání práce ze strany zaměstnavatele. Stejný pocit mají i zaměstnanci.
Související

Krást v práci? Home Office způsobil, že ještě nikdy tolik lidí tak masově nepředstíralo, že dřou

Lidem na home office by měli zaměstnavatelé začít přispívat na energie, teplo či vodu
Home Office (práce z domova) , zaměstnání , firmy , Ekonomika , počítače , Stravenky , práce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Česko bude na Eurovizi letos reprezentovat dívčí kapela Vesna
před 1 hodinou

Německo jako první země v Evropě pustilo do provozu dálkově řízené auto
před 1 hodinou

USA schválily prodej raketometů HIMARS pro Polsko
před 2 hodinami

Šojdr si za podvody v realitách a praní špinavých peněz odsedí šest let
Aktualizováno před 3 hodinami

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má 7200 obětí. Průzkum zahájili i čeští hasiči
před 3 hodinami

Německá vláda povolila dodávku 178 tanků pro Ukrajinu
před 4 hodinami

V Rize hoří americká továrna na drony, dodává je do celého světa
před 4 hodinami

Českým záchranářům v Turecku dorazila technika, mohou začít prohledávat sutiny
před 5 hodinami

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě
před 5 hodinami

Stávka v Nexen Tire na Lounsku po týdnu končí, odbory a firma se dohodly
před 6 hodinami

Zelenskyj vyzval k ukončení šíření fám a lživých informací
před 6 hodinami

Zemětřesení přežila čerstvě narozená holčička, zbytek rodiny zemřel. Do zemí míří pomoc z celého světa
před 7 hodinami

Ve Francii začala třetí vlna stávek na protest proti důchodové reformě
před 7 hodinami

Policie vyšetřuje úmrtí dvou seniorů v domku v Litvínově
před 7 hodinami

Z nákladního auta odletěly kusy ledu, zranily řidiče kamionu za ním
před 7 hodinami

Návrh na očkování v lékárnách a u zubařů je minulostí. Sněmovna ho řešit nebude
před 8 hodinami

Moskva pohrozila americkým diplomatům vyhošťováním za šíření informací o invazi na Ukrajinu
před 8 hodinami

Pekárny prochází dramatickým otřesem. Desítky jich jsou nuceny zavřít
před 8 hodinami

Pražské noclehárny, které lidem bez domova nabízející přespání, jsou plné
před 9 hodinami
Litevský ministr Anušauskas exkluzivně pro EZ: Na hranici s Ruskem je situace napjatá, do Kaliningradu přes nás nic nesmí. Česko je partner a spojenec
EXKLUZIVNĚ - Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ocenil kooperaci české armády v prostoru pobaltských států. Popsal také bezpečnostní situaci na hranicích a kontrolu logistiky mezi hlavní části Ruska a Kaliningradskou oblastí, které dělí litevské území. „Nemám pochyb o tom, že Česká republika dostojí svých závazků stejným způsobem, jakým by to udělala Litva v případě ohrožení České republiky,“ ubezpečuje litevský ministr v rozhovoru.
Zdroj: Jakub Jurek