Počet odhalených padělaných bankovek a mincí výrazně stoupl

Česká národní banka v prvním pololetí zadržela 5334 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Loni za stejné období to bylo 572 padělků. Údaje zveřejnila ČNB na internetu. Za výrazným nárůstem je zadržení 4781 kusů padělaných bankovek v hodnotě 100 a 500 eur v rámci květnové policejní akce. Počet padělků v eurech tak výrazně stoupl. Vyšší byl i v dolarech, naopak v korunách počet padělků meziročně klesl.

Celkově padělků mincí a bankovek v eurech ČNB v pololetí zadržela 4865. Ve stejném období loni jich bylo 169. Podle ČNB jsou letos v květnu zadržené padělky technicky jednoduché, s jedním sériovým číslem bez napodobení ochranných prvků. Na pětistupňové škále bezpečnosti, která odpovídá známkování ve škole, byly tyto padělky ohodnoceny stupněm čtyři, tedy jako méně zdařilé a stupněm pět, tedy jako neumělé padělky. "Pozornost tak může vzbudit pouze jejich množství, nikoliv jejich nebezpečnost," uvedla centrální banka.

Počet padělků v korunách v pololetí meziročně klesl na 360 z loňských 377. Počet padělků v dolarech stoupl na 104, loni to bylo 21.

Za celý loňský rok bylo v ČR zadrženo 1389 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o 24 procent méně. Šlo o šestý meziroční pokles v řadě.

V oběhu bylo v ČR ke konci loňska zhruba 2,7 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o čtyři procenta. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 642 miliard zhruba na 709 miliard korun. Údaje jsou bez započtení pamětních bankovek a mincí v oběhu.

Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.

 

Související

Peníze, ilustrační fotografie. Komentář

V Česku jsou zastánci práva na platbu hotovostí. Co (ne)patří do Ústavy?

Možná, že patříte také k tzv. „tvrdým“ zastáncům toho, aby v základní listině České republiky, tedy Ústavě, byla zakotvena třeba nejen ochrana vody, ale i povinnost obchodníků přijímat hotovost. Ani jedno, dle mého názoru, do Ústavy nepatří. Tahle témata totiž přece vůbec nesouvisejí s pravidly výkonu stání moci, ani se zaručením základních lidských práv. Požadavek prosazovat podobné záležitosti do Ústavy spíše připomíná honbu za levnými politickými body a čirý populismus.

Více souvisejících

peníze Padělky

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Aktualizováno před 57 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy