Pokles české ekonomiky je letos prakticky jistý, soudí analytici

Česká ekonomika za celý letošní rok s největší pravděpodobností poklesne, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Velikost propadu ekonomiky bude podle analytiků záviset nejen na vývoji v ČR, ale i v zahraničí. V případě, že by se zastavila výroba ve velkých podnicích, mohl by být pokles největší od krize v letech 2008 až 2009, tedy i více než pět procent. Na počátku roku ekonomové odhadovali pro letošek růst kolem dvou procent a ještě před týdne většinou počítali nejhůře se stagnací.

"Pokles tuzemské ekonomiky v letošním roce se stává základním scénářem. Důvodem však nejsou jen současná opatření proti šíření koronaviru v domácí ekonomice, která by za normálních okolností tuzemská ekonomika zvládla překonat, ale vývoj v zahraničí. Vzhledem k tomu, že šíření koronaviru a následná opatření postihla velkou část světové ekonomiky, bude to znamenat pokles zahraniční poptávky, na které je tuzemská ekonomika výrazně závislá," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Koruna teď prudce padá, takže máme chtít euro. Nesmysl.1 Koruna tolik padá, neb Česko nemuselo zachraňovat stát či banky před krachem2 Slabá koruna uchrání v recesi pracovní místa v ČR (Itálie i Slovensko o ně přijdou)3 Slábnutí koruny je pod kontrolou, lze jej snadno zvrátit pic.twitter.com/kiRRopw5yb

— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 17, 2020

Kurz koruny podle něj zůstane na slabé úrovni a patrně to nejhorší nemá ještě za sebou. "Koruna nyní na nejistotu spojenou s koronavirem reaguje citlivěji než ostatní měny regionu, což je dědictví kurzového závazku ČNB. Korunu tehdy v průběhu intervenčního režimu nakoupilo velké množství zahraničních investorů, ti nyní v dobách mimořádné nejistoty pozice uzavírají," uvedl. Dodal, že v případě oslabení koruny až k hranici 28 korun za euro by zřejmě zasáhla Česká národní banka částečným odprodejem devizových rezerv.

Ekonomové Raiffeisenbank v novém krizovém scénáři počítají s dočasným ostrým propadem české ekonomiky, především ve druhém čtvrtletí. "S návratem do normálu se výroba rychle oživí a lidé zrealizují odloženou spotřebu. Nejpomaleji se bude ale zotavovat cestovní ruch, především do zahraničí," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Upozornila, že v případě, že karanténa bude trvat několik týdnů a uzavřou své provozy i některé průmyslové firmy, česká ekonomika může projít i o něco hlubší recesí než v roce 2009, tedy poklesem o více než pět procent. Následně by ale příští rok mělo v ekonomice nastat podle ní poměrně rychlé oživení a návrat k růstu.

"Klíčovou otázkou nyní je, jak dlouho budou vládní opatření v Česku a v zemích EU trvat a za jak dlouho se podaří stav věcí normalizovat. Analogie s Čínou ukazuje, že při optimistickém scénáři lze s návratem do normálnějšího stavu počítat nejdříve ke konci dubna, avšak s úplným návratem do normálu pravděpodobně ne dříve, než ke konci druhého čtvrtletí," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

I v případě, že se česká ekonomika ve druhé polovině letošního roku rozjede na plné obrátky, tak to podle Nováka velmi pravděpodobně nezabrání tomu, aby HDP za celý letošní rok byl záporný. "Otázkou tak nyní není to, zda letos ekonomika poroste či nikoliv, ale to, zda HDP skončí jen lehce pod nulou nebo zda zažijeme výrazný propad ekonomiky jako v roce 2009," uvedl.

Analytik České spořitelny Jiří Polanský očekává, že po loňském 2,4procentním růstu nastane letos pokles poklesu o zhruba 0,5 procenta. "K recesi ale dojít nemusí. Ta se totiž definuje jako dvě po sobě jdoucí mezičtvrtletní poklesy HDP," upozornil.

Podle analytika skupiny Natland Petra Bartoně největší škoda způsobená koronavirem bude v tom, že se na něj nyní český hospodářský propad svede celý. "Přitom česká ekonomika k propadu rychle směřovala ještě před virem. Zatímco v prvních třech čtvrtletích 2019 pokračoval růst na úrovni zhruba 2,5 procenta ročně, v posledním čtvrtletí se téměř zastavil. HDP narostlo jen o 0,2 procenta, což odpovídá ročnímu růstu pod jedno procento," uvedl.

Související

Ilustrační fotografie. Původní zpráva

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 
Rubl, ilustrační foto Původní zpráva

Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom

Rubl za poslední týdny dostal zabrat, dostal se na nejnižší úroveň od začátku ruské invaze proti Ukrajině. Podle renomovaného ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale nehrozí, že by se ruská ekonomika zhroutila. Spíše ji čeká zpomalení růstu a relativní zaostávání. To ale není důvod k pádu režimu, jak řekl pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

Ekonomika Česká republika CZK ČNB Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy