Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď pro ně kvůli vysokým velkoobchodním cenám nevýhodné. Upozornil na to Energetický regulační úřad (ERÚ).
Mluvčí úřadu Michal Kebort ČTK řekl, že na ERÚ se jen během září obrátilo 200 až 300 spotřebitelů, kteří měli produkt s fixovanou, respektive garantovanou cenou, který se jim teď jejich dodavatel snaží ukončit. V některých případech dokonce dostávají nabídku pravého opaku fixace, tj. produkty, jejichž cena se přímo odvíjí od burzovních cen, uvedl mluvčí.
Připomněl, že o tom, zda dodavatel energií skutečně garantuje stálou cenu na několik let, nerozhodují reklamní slogany, ale znění smlouvy. Někteří z dodavatelů podle Keborta například podepisovali fixované produkty, které sice slibovaly neměnnou cenu na další rok, šlo však o smlouvy na dobu neurčitou, které mohou kdykoliv vypovědět a po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty ukončit. To také udělali, jakmile ceny energií na burze vzrostly a původní nabídka pro ně přestala být výhodná, podotkl mluvčí. Konkrétní názvy společností, které tak postupují, ERÚ neuvedl.
"Spotřebitelé jsou samozřejmě zmatení. Produkt vnímali jako jistotu neměnné ceny na celý další rok, někdy i delší období. Během dvou měsíců od podpisu jim ale dodavatel volá a přesvědčuje je, že musí přejít na jiný ceník. V některých případech dodavatelům takový krok smlouvy skutečně umožňují, není tomu tak ale vždy. Jestliže smlouvy byly uzavírány na dobu určitou a s pevně garantovanou cenou, dodavatel je povinen smluvní ujednání dodržet a nemůže se z něj jednoduše vyvázat," uvedla radní ERÚ Markéta Zemanová.
V některých případech byl podle ERÚ spotřebitelům prodejci jako alternativa nabídnut produkt, kde se ceny počítají podle vzorce, který přímo zohledňuje aktuální cenu elektřiny nebo plynu na burze. Takové nabídky však mohou být nebezpečné právě ve chvíli, kdy ceny na burzách rostou, což se v současnosti děje - zdražení se u tohoto typu produktů promítá prakticky okamžitě do koncové ceny a je jen na spotřebiteli, aby burzovní vývoj neustále sledoval, upozornil úřad. Ukázkovým negativním příkladem jsou podle něj potíže španělských spotřebitelů, kde byly podobné smlouvy velmi rozšířené.
Úřad připomněl, že oznámení o zvýšení ceny či změně smluvních podmínek musí dodavatel spotřebitelům zaslat nejdéle 30 dní před tím, než změny začnou platit. Spotřebitel má pak právo reagovat odstoupením od smlouvy až do desátého dne před avizovanou změnou. Důležité přitom je, že odstoupí-li spotřebitel od smlouvy kvůli zvýšení ceny nebo změně smluvních podmínek v této lhůtě, nesmí mu dodavatel účtovat žádné sankce, i kdyby šlo o smlouvu na dobu určitou.
"Samotné oznámení o zvýšení ceny může být také problematické. Případů, kdy dodavatel spotřebiteli změnu ceny neoznámil vůbec nebo nedostatečně, jsme v září řešili jen několik. Velmi pravděpodobně jich ale bude přibývat. I když oznámení o zvýšení ceny detailně upravuje novela energetického zákona účinná od příštího roku, už nyní platí, že neoznámená změna ceny je změnou neúčinnou. Hra na schovávanou se proto dodavatelům nemusí vyplatit, a to hned dvakrát. Naše kontroly se na nešvary dodavatelů při změnách smluv či cen také zaměří," dodal radní ERÚ Ladislav Havel.
Velkoobchodní ceny elektřiny dál rostou. Elektřina s dodávkou na následující rok se na pražské energetické burze nyní obchoduje za cenu vyšší než 100 eur (asi 2530 korun) za megawatthodinu (MWh). Vyplývá to z dat středoevropské energetické burzy Power Exchange Central Europe (PXE). Analytici odhadují, že ceny energií pro české domácnosti porostou v následujících měsících nejen u elektřiny a plynu, ale například také u uhlí. U elektřiny a plynu očekávají nejpozději na podzim kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaných produktů řádově až o 20 procent, což může znamenat, že lidé si připlatí až tisíce korun. Analytici se rovněž shodují v tom, že velkoobchodní ceny elektřiny ženou nahoru hlavně rekordní ceny emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry.
Související

Dodavatelé energií snižují ceny pod vládní strop. ČEZ zlevnění zatím neohlásil, chystá jej

V Česku byly desítky tisíc domácností bez elektřiny
Energetika , Energetický regulační úřad
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Česko bude na Eurovizi letos reprezentovat dívčí kapela Vesna
před 24 minutami

Německo jako první země v Evropě pustilo do provozu dálkově řízené auto
před 34 minutami

USA schválily prodej raketometů HIMARS pro Polsko
před 1 hodinou

Šojdr si za podvody v realitách a praní špinavých peněz odsedí šest let
Aktualizováno před 1 hodinou

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má 7200 obětí. Průzkum zahájili i čeští hasiči
před 1 hodinou

Německá vláda povolila dodávku 178 tanků pro Ukrajinu
před 2 hodinami

V Rize hoří americká továrna na drony, dodává je do celého světa
před 3 hodinami

Českým záchranářům v Turecku dorazila technika, mohou začít prohledávat sutiny
před 4 hodinami

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě
před 4 hodinami

Stávka v Nexen Tire na Lounsku po týdnu končí, odbory a firma se dohodly
před 5 hodinami

Zelenskyj vyzval k ukončení šíření fám a lživých informací
před 5 hodinami

Zemětřesení přežila čerstvě narozená holčička, zbytek rodiny zemřel. Do zemí míří pomoc z celého světa
před 6 hodinami

Ve Francii začala třetí vlna stávek na protest proti důchodové reformě
před 6 hodinami

Policie vyšetřuje úmrtí dvou seniorů v domku v Litvínově
před 6 hodinami

Z nákladního auta odletěly kusy ledu, zranily řidiče kamionu za ním
před 6 hodinami

Návrh na očkování v lékárnách a u zubařů je minulostí. Sněmovna ho řešit nebude
před 7 hodinami

Moskva pohrozila americkým diplomatům vyhošťováním za šíření informací o invazi na Ukrajinu
před 7 hodinami

Pekárny prochází dramatickým otřesem. Desítky jich jsou nuceny zavřít
před 7 hodinami

Pražské noclehárny, které lidem bez domova nabízející přespání, jsou plné
před 7 hodinami
Litevský ministr Anušauskas exkluzivně pro EZ: Na hranici s Ruskem je situace napjatá, do Kaliningradu přes nás nic nesmí. Česko je partner a spojenec
EXKLUZIVNĚ - Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ocenil kooperaci české armády v prostoru pobaltských států. Popsal také bezpečnostní situaci na hranicích a kontrolu logistiky mezi hlavní části Ruska a Kaliningradskou oblastí, které dělí litevské území. „Nemám pochyb o tom, že Česká republika dostojí svých závazků stejným způsobem, jakým by to udělala Litva v případě ohrožení České republiky,“ ubezpečuje litevský ministr v rozhovoru.
Zdroj: Jakub Jurek