Produkce masa ve 2. čtvrtletí meziročně klesla, mléka bylo více

Produkce masa v Česku v letošním 2. čtvrtletí klesla o 2,2 procenta na 111.488 tun. Méně bylo hovězího i vepřového, drůbežího bylo zhruba stejně jako před rokem. Nákup mléka se zvýšil o 4,1 procenta na 799,97 milionu litrů.

Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Na rozdíl od produkce mléka, která byla ve všech měsících druhého čtvrtletí bez výrazných výkyvů, výpadky v porážkách hospodářských zvířat z dubna a května jatka doháněla až v červnu. To se v případě prasat projevilo i ve zvýšení průměrné porážkové hmotnosti," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

„Na rozdíl od produkce mléka výpadky v porážkách hospodářských zvířat z dubna a května jatka doháněla v červnu. To se v případě prasat projevilo i ve zvýšení hmotnosti,“říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

— ČSÚ (@statistickyurad) July 30, 2020

Snížení produkce masa bylo podle tajemnice Agrární komory ČR Gabriely Dlouhé dáno odbytem. "Mírný pokles v produkci masa byl z důvodu pandemie koronaviru a zavřenému či omezenému gastroprůmyslu. Otevírání hotelů a restaurací bylo pozvolné, a dochází tedy k pozvolnému navracení k normálu. Zvýšení porážkové hmotnosti bylo pravděpodobně z důvodu slabšího odbytu a nižší výkupní ceně a dovozu vepřového masa z okolních států za predátorské ceny," uvedla. Za zvýšenou produkcí mléka může být podle ní lepší kvalita krmiva proti předešlému období, kdy byla horší kvalita senáží kvůli suchému roku 2018.

V dubnu byla výroba masa meziročně nižší o 8,6 procenta a v květnu o 10,4 procenta, v červnu pak stoupla o 14,8 procenta.

Produkce vepřového v celém sledovaném období činila 51.421 tun, byla tak o 4,1 procenta nižší než v loňském 2. čtvrtletí. Hovězího a telecího se vyrobilo o tři procenta méně, 17.247 tun. U drůbežího výroba velmi mírně stoupla, o půl procenta na 42.765 tun.

Ceny jatečného skotu meziročně klesly o 5,9 procenta, naproti tomu ceny jatečných prasat byly v meziročním srovnání o 11,2 procenta vyšší a dosáhly průměrných 33,92 Kč za kilogram živé hmotnosti a 44,09 Kč za kilogram jatečné hmotnosti. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím však průměrná cena prasat klesla o 3,25 Kč za kilogram masa, uvedli statistici. Ceny jatečných kuřat byly meziročně nižší o dvě procenta.

Produkci masa u jatečných zvířat je možné podle hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně pouze odložit, ale ne zásadně snížit. Může tak vzniknout částečný přebytek nabídky. "Ten se pak logicky projeví ve snížení ceny masa, kterého jsme svědky. Kromě vepřového, jeho ceny rostou dlouhodobě, a tak vliv karantén u něj znamená ´jen´ to, že zvýšení je menší, než by bylo bez karantén. Pokud nedojde k opakování zásadních plošných omezení, situace by se měla do konce roku stabilizovat a nebude nutné řešit výkyvy. Může však vzniknout potřeba řešit výpadek poptávky v zahraničí, propad obchodu uvidíme všude, nejen v průmyslu ale i v zemědělství," uvedl.

Ceny jatečných prasat od loňského jara do začátku letošního se podle Dlouhé zvyšovala díky lepšímu odbytu prasat do Asie, kde byly chovy zasažené africkým morem prasat. Předchozí čtvrtletí cena prasat klesla kvůli pandemie koronaviru a zavřeným porážkám v okolních státech kvůli pozitivně testovaným zaměstnancům na covid-19. Vliv měl také menší zájem o vepřové maso z asijských zemí kvůli obavám z přenosu nákazy přes maso. "Pokles ceny jatečních kuřat je dán dovozem masa za podnákladové ceny především z Polska a dalších států," dodala.

Meziročně klesly i ceny výrobců mléka, o 3,8 procenta, a průměrná cena litru mléka jakostní třídy Q činila 8,58 Kč. Proti předchozímu čtvrtletí zemědělci prodávali mléko o 31 haléřů levněji.

Související

Ministerstvo zemědělství

Inspekce oznámila výsledky kontrol u obilí a masa z Ukrajiny

Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) spolu s řediteli Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), Státní veterinární správy (SVS) a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Kontroluje se i import z Polska, Slovenska nebo Maďarska.

Více souvisejících

Maso Mléko zemědělci Český statistický úřad Ekonomika Agrární komora

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 8 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 29 minutami

před 44 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy