Téměř tři čtvrtiny českých domácností myslí na nečekané výdaje či horší ekonomickou situaci a spoří si peníze. Před dvěma lety to byly dvě třetiny. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost KRUK vypracovala agentura STEM/MARK loni na podzim mezi více než tisícovkou respondentů.
Více než čtvrtina domácností má naspořenou částku nad měsíční příjem až do tříměsíčního příjmu, každá pátá má úspory tříměsíčního až šestiměsíčního příjmu a zhruba pětina šestiměsíčního až ročního příjmu. Skoro každá sedmá domácnost s úsporami vystačí na více než rok, z toho přes čtyři procenta na více než tři roky.
Porovnání s podobným průzkumem z roku 2018 ukazuje, že na jednu stranu má nyní více českých domácností úspory nad měsíční příjem až do tříměsíčního příjmu (16 procent v roce 2018) a úspory tří až šestiměsíčního příjmu (17 procent). Výrazně ale ubylo domácností s úsporami ve výši více než ročního příjmu (21 procent v roce 2018).
"Za poslední dva roky se o šest bodů zvýšil podíl domácností s úsporami, a to především těch s finanční rezervou na střednědobé období. Naopak poklesl podíl domácností, které mají úspory nejméně ve výši svého ročního příjmu," uvedla generální ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová.
Současně vzrostl počet domácností, které mají úspory pouze do měsíčního příjmu (12 procent v roce 2018 a 21 procent v roce 2020), což z hlediska nečekaných ale i pravidelných výdajů může vést k problematické finanční situaci. Lidé bez úspor nebo s úspory do výše měsíčního příjmu by měli omezit své náklady, přemýšlet, jak sehnat další zdroj příjmů nebo jak rozložit závazky na delší časové období. Pokud jsou již v situaci, kdy nezvládají splácet svoje závazky, základem je vždy komunikace s věřitelem a realistický pohled na vlastní finanční možnosti, dodala.
Nejčastěji spoří studenti, kteří mají většinou úspory svého tříměsíčního příjmu. Průzkum ukázal, že si pravidelně nějakou finanční částku ukládá 84 procent studentů. Úspory má také 76 procent zaměstnanců se smlouvou na dobu neurčitou a pouze 30 procent nezaměstnaných respondentů dokáže šetřit.
"Nejčastěji spoří lidé pracující v oboru IT, kteří mají zároveň úspory na nejdelší období. Následují zaměstnanci v finančních službách a pracovníci z veřejného sektoru. Vedle studentů a zaměstnanců mají úspory také tři čtvrtiny penzistů, a to nejčastěji do svého tříměsíčního příjmu stejně jako studenti," doplnila Palendalová.
V případě tíživé situace osob, které mají závazky vůči finančním institucím, je třeba komunikovat. "V současné situaci způsobené pandemií covid-19 volí naprostá většina poskytovatelů úvěrů cestu individuálního přístupu, kdy se snaží zákazníkům, kteří se dostali do problémů, vyjít vstříc. Věřitel ale musí o takové situaci vědět, jen tak lze najít reálné a pro obě strany akceptovatelné řešení," řekl ČTK jednatel úvěrové společnosti Fair Credit Tomáš Konvička.
Související

V Česku přibývá obyvatel jen díky migraci. Dětí se rodí méně

Češi bojují s inflací, nejčastěji investují do zlata
Aktuálně se děje
včera

Potopení lodi u Tuniska si vyžádalo životy pěti migrantů
včera

Německé státní zastupitelství neví kdo útočil na Nord Stream
včera

Česko má kapacitu vyrábět munici, mohli by to dělat Ukrajinci, řekl Pavel
včera

Fed zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu
včera

Mexiko nepouští do země desítky českých turistů. Zadrží je i na několik dní
včera

Rada ÚSTR se vložila do sporu Kudrny s částí zaměstnanců
včera

Pavel chce navrhnout legislativní změnu, která dá podobu období od zvolení prezidenta po inauguraci
Aktualizováno včera

EU uvolnila Česku 22 miliard v rámci mimořádného fondu obnovy na zmírnění následků krize
včera

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů
včera

Válku vyhrajeme, Rusko porazíme, je přesvědčeno 97 procent Ukrajinců
včera

Jurečka chce uzákonit dřívější důchod pro náročné profese
včera

Izrael a Polsko se po letitých sporech zase usmířily
včera

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce
včera

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí tvrdí, že neví, z čeho ji ICC obviňuje
včera

Problémy neskončily, zkrachují další banky, varuje šéf investičního fondu
včera

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem jako šíření poplašné zprávy
včera

Vláda prodloužila o rok pravidla nouzového ubytování válečných uprchlíků
Aktualizováno včera

Jak konsolidovat státní rozpočet? Stanjura chce představit plán do konce dubna
včera

Sněmovna zakázala TikTok na svých zařízeních, varovala i poslance
včera
Stát zintenzivní kontroly výrobců a prodejců potravin, řekl Fiala
Stát zintenzivňuje kontroly ve všech částech dodavatelského řetězce při výrobě a prodeji potravin. Když klesají ceny energií a pohonných hmot, musí se to projevit i ve zlevnění potravin. Po jednání vlády to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj mají kontroly vyvinout tlak na zemědělce, výrobce potravin i obchodníky, aby klesla koncová cena pro zákazníky.
Zdroj: ČTK