Schillerová v Bruselu: Český zákon o digitální dani odvetu USA nevyvolá

Země Evropské unie by měly více tlačit na celosvětovou dohodu o zdanění digitální ekonomiky v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Po dnešním jednání ministrů financí zemí EU to řekla česká ministryně Alena Schillerová. Podle jejího chorvatského kolegy Zdravka Mariče, jehož země nyní unii předsedá, očekávají evropské státy kompromisní návrh v OECD do konce letošního roku.

Čeští poslanci podle Schillerové začnou příští týden debatovat o vládním návrhu na zavedení digitální daně, jejímž prostřednictvím chce Praha provizorně řešit zdanění velkých technologických firem stejně jako například loni Francie. Případné odvety, kterou v souvislosti s daní ve Francii hrozil Washington, se Schillerová neobává.

Unijní ministři se dnes zabývali otázkou zdanění internetových gigantů, z jejichž podnikání by podle nich měly mít příjmy také evropské země. EU se už předloni neshodla na zavedení společné digitální daně a jednotlivé země začaly přicházet s vlastními pravidly. Podle Mariče se zástupci vlád shodli na tom, že se prozatím nebudou vracet k jednotné evropské dani a že chtějí problém rychleji řešit v rámci OECD.

"Je to globální problém, který vyžaduje globální řešení," řekl novinářům Marić, pro jehož zemi bylo dnešní ministerské jednání první Radou EU v předsednické roli.

Tématem pro ministry byla také možná odveta se strany Spojených států, kterým se nelíbí daň zavedená loni ve Francii. Pro tu se vžilo označení GAFA - podle začátečních písmen čtyř velkých zamýšlených plátců, amerických firem Google, Amazon, Facebook a Apple. Washington ale označuje daň za nespravedlivou a pohrozil zavedením cel na některé francouzské zboží.

"Pokud by takové opatření bylo vůči některé zemi nastaveno, tak se tím bude zabývat Evropská komise," řekla českým novinářům Schillerová. "Počítám s tím, že nic takového nenastane. A pokud nastane, tak to bude téma pro Evropu," dodala. Řekla také, že nemá informace o žádných požadavcích USA vůči chystanému českému zákonu.

Deník Hospodářské noviny s odkazem na zdroj z americké vlády v pondělí napsal, že Washington Prahu varoval před odvetou za zavedení daně.

V Česku by dani podle projednávaného návrhu měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (18,8 miliardy Kč), které budou mít na území České republiky roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů Google, Facebook, Amazon či Apple. Do státního rozpočtu by podle odhadů ministerstva financí mohla daň přinést pět miliard korun ročně.

Platnost daně je podle Schillerové plánována na čtyři roky a Česko je zákon připraveno okamžitě zrušit, pokud se najde globální řešení. "USA to mají v rukou a mohou návrh posunout v rámci OECD," dodala česká ministryně s odkazem na zablokovaná jednání.

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis po jednání uvedl, že Brusel má pochopení pro zavádění digitální daně v jednotlivých zemích a že celní odveta ze strany USA není na místě.

"Z našeho pohledu ty věci nesouvisejí a neměly by se spojovat," řekl novinářům Dombrovskis. EU je podle něj stále připravena zavést protiopatření, pokud by Washington uvalil na evropské země cla.

Související

Více souvisejících

Alena Schillerová digitální daň Ekonomika oecd

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy