Schválený státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun je podle ekonomů, které oslovila ČTK, postaven na nerealistických očekáváních, a to především kvůli dopadům daňového balíčku. Většinou tak očekávají během roku novelu zákona o státním rozpočtu, která schodek zvýší. Podle některých ekonomů Česko čeká dokonce největší schodek rozpočtu.
Sněmovna dnes schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Pro rozpočet menšinové vlády ČSSD a ANO hlasovala i KSČM, která svoji podporu podmiňovala odebráním deseti miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany. Sněmovna tento přesun v dílčím hlasování schválila. Prezident Miloš Zeman je připraven rozpočet podepsat, předpokládá ale, že bude novelizován v případě schválení daňového balíčku. O něm má Sněmovna hlasovat v úterý.
"Nepamatuji se, že by mělo Česko kdy v minulosti tak problematický státní rozpočet, jako je ten na rok 2021. Jeho příjmová strana by víceméně mohla odpovídat skutečnosti, jak si ji představujeme, nebýt daňového balíku. Ten ovšem sníží příjmy rozpočtu o 80 až 100 miliard, což činí celý rozpočet nerealistickým," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Dohody s KSČM ohledně deseti miliard pro armádu jsou ve srovnání s jinými aspekty rozpočtu podle něj zanedbatelné.
"Dobrou zprávou je, že vláda bude moci hospodařit normálním způsobem a vyhneme se rozpočtovému provizoriu. Méně příznivou zprávou je, že ve světle současného vývoje může být makroekonomická prognóza, na níž je rozpočet postaven, příliš optimistická," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Navržený schodek je podle něj sice vysoký, ale nemusel by to být problém, pokud bude smysluplně využit k vyšším investicím a dostatečné podpoře firem a podnikatelů postižených pandemií. "Nestane-li se tak, bude to zbytečně zvyšovat zadlužení Česka, a tedy budoucí generace," dodal.
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy dnes Sněmovnou prošel rozpočet, který vstoupí do učebnic jako "největší sekera" v dějinách České republiky. "Jde o rozpočet, který bylo jistě lepší přepracovat, a to i za cenu třeba několikatýdenního provizoria," uvedl. Upozornil na to, že při započtení dopadů daňového balíku a možného horšího vývoje ekonomiky, než předpokládají odhady MF, by schodek rozpočtu měl být navržen na zhruba 450 miliard korun.
Sněmovnou dnes prošel rozpočet, která vstoupí do učebnic jako „největší sekera“ v dějinách České republiky. Jde o rozpočet, který bylo jistě lepší přepracovat, a to i za cenu třeba několikatýdenního provizoria. Škrty ve výdajích na armádu jsou ostudné. pic.twitter.com/OZT8YOslbj
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) December 18, 2020
"To, že se rozpočet schvaloval salámovou metodou v roce 2020, by ještě bylo možno tolerovat s odkazem na teprve postupně se odvíjející vývoj epidemie. Že ale vláda hraje i pro rok 2021 nečestnou hru se svými chlebodárci, tedy s daňovými poplatníky, je neodpustitelné. Schvalovat schodek v obří výši 320 miliard a vědět přitom, že bude při nejbližší příležitosti zvýšen o zhruba čtvrtinu na pokrytí vládních plánů se změnou daně z příjmu, to už hraničí s podvodem," uvedl analytik společnosti Natland Petr Bartoň. Podle něj je jisté, že schodek rozpočtu bude muset vláda novelou zákona navýšit. "Vláda jen čeká, aby navýšení mohla svést na covid v příštím roce, a ne na svoji vlastní předvolební daňovou politiku," dodal.
Podle analytika České spořitelny Michala Skořepy není schválený rozpočet nepřijatelně optimistický. "Vychází sice z letní makroprognózy, která ještě nemohla předpokládat aktuální druhou vlnu koronakrize, ale na druhé straně průběh této druhé vlny je mírnější než na jaře a také kondice zahraniční poptávky je výrazně lepší," uvedl. Bez započtení dopadů daňového balíčku by schodek rozpočtu příští rok podle něj mohl přesáhnout schválených 320 miliard korun jen o několik dalších desítek miliard.
"Co pokládám za velmi bizarní, je schválení základních parametrů rozpočtu včetně celkových výdajů v prvním čtení a vzápětí otevření debaty o snížení těchto výdajů o vysoké desítky miliard korun skrze daňový balíček. Neschopnost nynější politické reprezentace správně připravit schvalování rozpočtu a výsledný zmatek bohužel může v myslích voličů vyvolávat pochybnosti o smyslu celé procedury a funkčnosti demokratických mechanismů," uvedl Skořepa.
Související
Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 241 miliard. Bartoš nehlasoval
Povodně nutí stát upravit rozpočet. Desítky miliard půjdou na obnovu postižených oblastí
státní rozpočet , Ekonomika , Česká republika , Ministerstvo financí , Deloitte
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků
před 43 minutami
Může Putin rozpoutat třetí světovou? Expert odpověděl na otázku, která je opět na stole
před 1 hodinou
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 1 hodinou
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
před 1 hodinou
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
před 2 hodinami
Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer
před 3 hodinami
Zimní počasí dorazilo do Česka. Sněžit bude nejen dnes
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.
Zdroj: Libor Novák