Sdílená ekonomika: Zájem Čechů roste, ušetří nemalé peníze

Podíl Čechů využívajících některé ze služeb sdílené ekonomiky stoupl loni meziročně zhruba na třetinu. V roce 2018 tyto služby využívala jen asi čtvrtina lidí. Vyplývá to průzkumu technologické a konzultační firmy Ipsos z loňského října. Lidé sdílejí auta, byty či jízdní kola, ale využívají i třeba sdílené investování nebo hlídání dětí. Tato ekonomika nabízí sdílení věcí i služeb jako alternativu k prodeji či pronájmu.

Některou ze služeb sdílené ekonomiky loni vyzkoušelo 35 procent Čechů. Většinou podle průzkumu šlo o mladší lidi ve věku do 29 let z větších měst. "Lidé využívají služeb sdílené ekonomiky zejména kvůli finanční úspoře," sdělil Tomáš Macků z Ipsosu.

"Ti, kteří služby sdílené ekonomiky nevyužívají, jako nejčastější důvody uvádějí nedostupnost služeb v okolí, případně obavy ze sdílení s cizími lidmi," doplnil. Více než desetina Čechů také sama poskytuje služby sdílené ekonomiky a dalších 16 procent dotázaných se na to chystá.

Nejrozšířenější službou byla platforma Uber nabízející přepravní služby, kterou podle loňského průzkumu využilo 14 procent Čechů. Její popularita stoupla, v roce 2018 ji využívalo podle průzkumu jen devět procent dotázaných. Zhruba desetina účastníků průzkumu pak loni využila také platformu Airbnb nabízející ubytování nebo službu Zonky, přes kterou lidé půjčují peníze ostatním.

Výrazně loni stouplo také povědomí o sdílené ekonomice vůbec. V roce 2018 tento pojem znalo jen 29 procent obyvatel Česka, kdežto loni už 38 procent. Po představení pojmu sdílená ekonomika si už ale některou ze služeb dokázaly vybavit skoro dvě třetiny účastníků průzkumu. Nejčastěji lidé znají služby pro sdílení bytů či aut.

Za přínosnou považuje sdílenou ekonomiku podle průzkumu zhruba polovina Čechů. Některé ze služeb sdílené ekonomiky ale v Česku čelí v poslední době kritice. Třeba Airbnb a podobné služby dlouhodobě kritizují obyvatelé centra Prahy a tamní radnice. Stěžují si třeba na hluk v noci v ulicích i domech, kde trvalé obyvatele nahrazují byty určené pro pronájem turistům. V řadě případů již také tato platforma opouští původní myšlenku sdílení majetku mezi soukromými osobami a blíží se spíš klasickým pronájmům. Server Deník N loni uvedl, že za největšími poskytovateli bytů v Praze přes Airbnb, kteří se prezentují jako fyzické osoby, stojí ubytovací firmy.

Alternativní poskytovatele taxislužeb typu Uber či Bolt (dříve Taxify) zase kritizují taxikáři, podle kterých zmíněné služby porušují zákon, protože jejich řidiči jezdí bez licence a nemusí splňovat stejné podmínky jako klasické taxislužby. Sněmovna nyní jedná o novele silničního zákona, která se zabývá podmínkami provozu taxislužby. Pravidla taxislužby se zřejmě zjednoduší ve prospěch alternativních přepravců.

Průzkum ke sdílené ekonomice prováděla firma Ipsos loni v říjnu. Zúčastnilo se ho přes internet 1009 obyvatel České republiky ve věku od 18 do 65 let.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika Uber AirBnB češi průzkumy

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 12 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy